Melatoninle gelen mutluluk

Son zamanlarda yaptığım seanslarda çoğu kişiyle ilgili hissettiğim başlıca sorunlar uykusuzluk ve depresyon.  Pırıl pırıl, gencecik insanlar bile umutsuz, kötümser ve bedbin bir ruh hali içinde. Kalitesiz uyku yüzünden güne yorgun ve bitkin başladıkları için  gün içinde  karşılaştıkları sorunlarla başa çıkmakta  daha zorlanıyorlar.Bu konuda yapılabilecek şeyler var tabii ama bu tip bir ruh halinde olan kişilerin böyle şeyleri araştırmaya, soruşturmaya hali olmuyor ne yazık ki. Durum böyle olunca da kendi mutsuzlukları içinde kayboluyorlar ister istemez.

 

Aslında kış aylarında depresyonun çoğalması kanıksadığımız bir şey. Nadiren de olsa puslu havaları bahar ve yaz aylarına tercih edenler olsa da, çoğunluk güneşten ve aydınlıktan yana.  Buna vücudun verdiği doğal reaksiyon her şeyi açıklıyor aslında.

 

Serotonin, güneş ışığında artış gösteren bir mutluluk hormonu ve kapalı, karanlık yerlerde azalma gösteriyor. Dolayısıyla da kış aylarında depresyon çoğalıyor. Zaten antidepresanların çoğu, beyindeki serotonin seviyesini artırmaya yönelik… Bir de serotoninden oluşan melatonin hormonu var.  Güneş ışığında baskılanan bu hormon, karanlıkta uyuduğumuzda beynimizde otomatik olarak harekete geçiyor. Serotoninden oluşması sebebiyle de eğer vücutta serotonin seviyesi azalmışsa uyku düzeni bozuluyor.  Televizyon karşısında veya aydınlık ortamda uyuduğumuzda vücutta düşük olarak salgılanan bu hormonun moral düzeltici etkisi var. Melatonin düzeyi düşük olan kişilerde depresyon görülüyor.


İşin güzeli, reçetesiz olarak, vitamin satan mağazalarda satılıyor. Tabii doktorunuza danışın ve daha detaylı araştırın ama ben dönem dönem kullanıp çok yararını gördüğüm Melatonini hararetle öneriyorum. Gece yatmadan önce 3 mg’lık kapsülden bir tane aldığım zamanlarda, uyku saatlerim değişmediği halde sabah çok daha dinlenmiş ve zinde kalkıyordum.

 

Gece salgılanan Melatonin en başta uyku düzenimizden sorumlu ama yaşlanmayı geciktirmesi, migrene karşı koruyucu özelliği olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi de yaygın olarak bilinen faydaları arasında. Kansere karşı savaşan güçlü bir salgı olduğu ve meme tümörlerinin büyümesini yavaşlattığı da kanıtlanmış. Dolayısıyla, uykusuzlukla başa çıkarken insan, vücudundaki bir çok şeyi de dengelemiş oluyor. 

 

Vücut ısısı da melatonin üretimi üzerinde etkili. Duş alınca artan vücut ısısı melatonin üretimini destekliyor. Yatmadan önce sıcak bir duş almanın neden insanı rahatlattığı ve daha güzel bir uyku sağladığı ortada... Benden söylemesi!

 

Sevgiyle kalın...

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Mayıs 2017 Salı 16:40

  Ben son dogumumu çok zor geçirdiğim için çok korkuyorum

  Cevapla
 •  
  21 Kasım 2016 Pazartesi 11:30

  Tesekkür ederim tavsiyelerinizden faydalanıyorum 4gundürdür meletonin kullanıyorum kendimi daha iyi hissediyorum

  Cevapla
 •  
  17 Mart 2015 Salı 18:10

  çok güzel bilgiler, teşekkürler..

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön