Hamileliğin 31. haftası

Bebeğinizin kilosu artık yaklaşık 1500 gr

31. HAFTA
Gebeliğin 31. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 31. haftasında bebeğin durumu

 

Hamileliğinizin 7. ayı bitmek üzere! Karnınız iyice büyüdü…

 

Gebeliğinizin 31. haftasında karnınızda dört tane portakal taşıyor gibi hissedebilirsiniz; çünkü bebeğiniz şu an 41 cm ve yaklaşık 1500 gr. Bebeğiniz yavaş yavaş doğumda olması gereken boya yakınlaşıyor ama doğumdan önce biraz daha büyüyecek.

 

Bebeğinizin beyin bağlantıları da gelişiyor. Şimdilik bilgi topluyor, ışığa alışmaya çalışıyor ve 5 duyu organından sinyaller alıyor. Uyandığına ve uyuduğuna dair daha net işaretler ve hareketler alıyorsunuz.

 

Kafası iki yana doğru da oynatabiliyor ve kolları, bacakları ve vücudu dışarıda ihtiyaç duyacağı vücut yağına sahip artık. Uyumakta zorluk çekebilirsiniz çünkü bebeğiniz çok fazla hareket ediyor ve tekme atıyor olabilir. Ama bebeğin hareketi iyi haber, demek ki bebeğiniz çok sağlıklı ve aktif!

 

 

31 haftalık bebeğin görüntüsü

 

 

Hamileliğin 31. haftasında annede meydana gelen değişiklikler

 

Kilonuz

İlk gebe kaldığınız andan itibaren bugüne kadar aldığınız kilolara şaşırıyorsunuz değil mi? Ortalama kiloda olan bir kadının 31. haftaya kadar alması beklenen kilo 9-11 arasındadır. Bazı kadınlar geride kalabilir bazıları da daha fazla alabilir. Bu yakınlarda kilo alışınızın yavaşlayacağını düşünmeyin. Doğuma kadar en az 2 kilo daha az alacaksınız.

Bu süreçte kilonuzla ilgili kendinizi iyi hissetmiyorsanız doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Eğer fazla kilonuz varsa, kadın doğum uzmanınız sizi bir diyetisyene yönlendirebilir.

 

Son haftalarda kasılmalar

Rahim kaslarınızın sıkıştığını fark ediyor musunuz? Pek çok kadın "Braxton - Hicks kasılması" denilen bu olayı hamileliklerinin ikinci yarısında fark ediyor. 30 saniye sürebilen bu kasılmalar gebeliğin bu zamanında düzensiz ve acısız olabilirler.  Düzenli kasılmalar, acısız bile olsa, erken doğumun işareti olabileceğinden bir saat içinde 4'den fazla kasılmanız olursa derhal doktorunuzu arayın.

 

Hamilelikte süt gelir mi?

Son zamanlarda göğsünüzden kolostrum denen bir sıvı gelmeye başlayabilir. Geliyorsa kıyafetlerinizin lekelenmemesi için göğüs pedi kullanabilirsiniz. Gelmiyorsa da panik olmayın, gözükmese de göğüsleriniz kolostrum üretmektedir. Şimdiki sütyeninizde rahat edemiyorsanız, emzirme sütyeni de alabilirsiniz. Emzirme sütyenini seçerken şimdiki sütyeninizden bir beden büyük almaya dikkat edin.

 

 

 

Hamilelik ve idrar keseniz

Üçüncü üç aylık döneme girildiğinde (24. hafta/6. aydan sonra) rahminiz idrar kesenize daha çok baskı yapmaya başlar, böylece eskisi gibi idrar depolayamazsınız. Haliyle daha sık işeme ihtiyacı duyarsınız. Sosyal ortamlarda artık buna daha çok dikkat etmeniz gerekecek. Kalabalık bir sofrada otururken tuvalete en yakın sandalyeyi kaptığınızdan emin olun! Tuvaletinizi tutmayı alışkanlık haline getirirseniz mesane iltihabı riskini de artırmış olursunuz, bu durum rahminizi etkileyerek kasılmalarınızın çok erken başlamasına neden olabilir. İdrarınızı tutmayın.

 

Hamilelikte baş ağrıları 

Hamilelikte, özellikle son 3 ayda baş ağrıları görülmesi yaygındır. Özellikle maruz kalınan stres, sıcak hava, uyku düzeninizin bozulması gibi nedenlerle baş ağrısı şikayetleri artabilir. Ağrı çok şiddetli ve sık sık oluyorsa, muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

 

 

Bunun yanı sıra, hamileyken baş ağrısına iyi gelebilecek doğal çözümler için, aşağıdaki haberimize göz atabilirsiniz:

 

 

Hamilelikte varisler

Büyüyen rahminiz aynı zamanda kan damarlarınıza da baskı yapıyor, hamilelik hormonları ve artan kan hacmi de varis damarları için ideal ortamı sağlamış oluyor ne yazık ki. Yürüyüşe çıkın veya düşük formda dolaşım artırıcı egzersize başlayın. Bacaklarınızdaki kan dolaşımını artırmanız, varis sorunundan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

 

Burun tıkanıklığı

Nasıl karnınız, ayaklarınız ve parmaklarınız şişiyorsa, geniz yolunuz da şişebilir. Doğuma kadar deniz suyu içerikli burun spreyleri ve nefes alma bantları size yardımcı olabilir.

 

Sırt ağrıları

Büyüyen karnınız, sırtınıza yaslanır. Eğer şimdilik bir ağrınız yoksa doğum öncesi yogayı günlük düzeninize sokmanın zamanı geldi. Hamile yogası sırtınızı, tüm vücudunuzu ve zihninizi rahatlatmaya yardımcı olacak en iyi yöntemlerden biridir.

 

Sakarlıkta artış

Değişen duruşunuz ve konsantrasyon eksikliğinizden dolayı bu aralar daha sakar olabilirsiniz. Duşa girerken sakin olun veya halı üstlerinde yürürken daha dikkatli olun.

 

Unutkanlık

Hamileliğin son aylarında en sık görülen şikayetlerden biri de unutkanlıktır. “Aklım gidip geliyor, neler oluyor bana” diye dertlenmeden önce, tüm vücudunuzda meydana gelen önemli değişiklikleri ve devasa hormon iniş çıkışlarını hatırlayın, rahatlayın. Biraz unutkan olmanız çok normal. Siz en iyisi bir ‘hamile günlüğü’ edinin ve yapacaklarınızı not edin. Bu süreçte en çok yardımcı olacak şeylerden biri de, çevrenizdekilerden yardım istemeyi öğrenmeniz olacak! Her şeyi siz yapmak zorunda değilsiniz ya!

 

 

Hamilelikte uyku sorunları

Taşıdığınız yükün git gide artması, doğumu ve anneliği düşünürken dalıp gitmeleriniz, bacak kramplarınız, mide yanmaları, sürekli yorgun hissetmeniz… Tüm bu olası belirtiler haliyle uyku düzeninizi de etkileyecektir. Hem fiziksel hem psikolojik olarak sağlıklı kalabilmeniz için, kendinize her zamankinden daha çok dikkat etmelisiniz. Dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzde bunu ertelemeyin. Kısa şekerlemelere ihtiyaç duyuyorsanız, gün içerisinde uyuyun. Geceleri ise iyi havalandırılmış temiz bir odada, tamamen gevşeyebileceğiniz bir ortamda uyumaya çalışın.

 

Uykusuz kalan tek gebe siz değilsiniz, bunu unutmayın. Bazı hamileliklerde uyku sorunu neredeyse hiç yaşanmazken, bazı hamileler geceyi gündüzü birbirine karıştırabilir. Dert değil. Bebeğinizle birlikte yeni hayatınıza alıştığınızda ikiniz de uyku düzeninizi oluşturacaksınız.

 

Yine de uzun süren bir uykusuzluk, kaygılar nedeniyle huzursuz geceler ya da aşırı uyuma ve bir türlü dinlenememe gibi şikayetleriniz varsa, doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.  

 

Hamileliğin 7. ayında cinsel ilişki

Erken doğum riskiniz yoksa veya doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, hamileliğinizin bu haftalarında cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. Hatta iyi bir orgazm, bu haftalarda yaşayabileceğiniz bazı sıkıntıları atlatmanızda yardımcı bile olabilir. Biraz gevşemek ve eğlenmek herkesin hakkı, değil mi?

 

 

***

 

Uzman Görüşü:

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu hamileliğin 31. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

 

Gebeliğin 31. haftası:

Amniotik sıvının en fazla olduğu haftalardır. Rengi şeffaf, hafif sarı renklidir. Doğumda 700–1000 ml civarına ulaşır. Bebeğin aktif hareketlerine yardımcıdır.

 

Bebeğin anne karnındaki pozisyonu artık doğuma yakın değişebilir. Makat pozisyonda duran bebeklerin normal doğuma ve baş pozisyona dönmeleri bu haftalarda başlar. Başı yukarda olan bebeğin, annenin akciğerlerine ve midesine baskısı nedeniyle nefes almada güçlük, midede yanma ve reflü sık gözlenir. Başını pensive doğum pozisyonuna çevirmiş bebeklerde, annede kasık ve karın ağrılarına neden olabilir. Annede sık idrara çıkmaya neden olur. Mesane kapasitesinin azalması nedeniyle bazen öksürük ve hapşırma döneminde idrar kaçırmalara neden olur.

 

Bebeği doğuma kadar besleyen plasentada ultrasonografide net olarak izlenir ve kendine ait endokrin görevleri de mevcuttur.

 

Bebek kilo olarak 1500 grama yaklaşmıştır.

 

Bebek bu dönemde parmaklarını emebilir.

 

Gebelerde doğumdan sonraki emzirmeye hazırlık açısından göğüslerde bir takım değişiklikler olmaya başlar. Göğüslerde süt kanallarında genişleme, ele şişlikler gelmesi, bazen göğüs uçlarından koyu sarı renkli süt gelmesi de olabilir. Göğüsler hacim olarak genişler ve ağırlaşır. İç giyimleri de ona göre ayarlamak gerekir. Doğumdan sonraki süt üretiminin artırılması hem sıvı gıdaların tüketimi hem de en önemlisi bebeğin emme refleksinin uyarmasıdır. Doğumdan sonra sık sık emzirilen bebeklerde uyarı ile süt üretimi de artar. Beslenme, dinleme ve stresinde süt üretimi üzerinde direk etkisi vardır. Aktif süt verimi doğumdan 48–72 saat içinde başlar. Göğüsleri emzirmeye hazırlamak amacıyla doğumdan 2 hafta öncesinden göğüs ucu kremleri verilebilir. Emzirme döneminde süt arttırıcı çaylarda önerilebilir. Göğüs uçlarında renginde koyulaşma ve küçük yağ keseciklerinin gözlemlenmesi de normaldir.

 

Bu haftalarda gebeler mevsimsel gıdaları tercih etmeli ve dinlenmeleri gerekmektedir.

 

 

Rahim büyümesi ile bağırsaklara olan bası nedeniyle kabızlık bu dönemde sık ortaya çıkar. Günde iki kez 30 dakikalık yürüyüşler, posalı gıdalar, yeşil sebze yemekleri ve bol sıvı alımı bu dönemde bağırsak alışkanlıklarını da rahatlatır. Sık tekrarlayan kabızlık atakları gebede makatta çatlama, hemoroid, ağrı ve makatta kanamaya neden olabilir. Bu durumlarda şikâyetleri rahatlatmaya yönelik tedaviler düzenlenir.

 

Anne adayının hızlı kilo alımı, beslenme problemleri, bedensel yorgunlukları, uzun süreli ayakta kalması da bacaklardaki damarlarda genişlemelere ve varislere neden olur. Kimi zaman varisler görsel şikâyetlere neden olabileceği gibi ağrıya ve geceleri huzursuz bacaklara da neden olur. Eğer rahatsız edici tarzda ağrı, şişlik gibi bulgular olursa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Bazen varis damarları içinde pıhtı ve enfeksiyon oluşumu olup, bu durumların anne hayatını riske edici sonuçlar oluşturabileceği bilinmelidir. Doktorun önerisi doğrultusunda ilaçlar kullanılabilir. Varis çorapları giyebilir ve istirahat tercih edilir.

 

 

 

 

 

#yataylinkpull-left

Gebeliğin 31. Haftasında Neler Oluyor? Bebeğinizin kilosu artık yaklaşık 1500 gr
31. HAFTA
Facebook Yorumları
Yorumlar
85
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  29 Mart 2020 Pazar 16:27

  Merhaba benim 31 hafta 4 gunlugum ve cocugun kilosunu 2.300 vm dediler normalmi

  Cevapla
 •  
  25 Mayıs 2017 Perşembe 20:58

  Merhaba

  Cevapla
 •  
  05 Mart 2017 Pazar 11:20

  32. Hafta bittiğinde 7. Ay bitmiş 8. Aya girilmiş olur hamilelik bu şekilde hesaplanır .

  Cevapla
 •  
  29 Ocak 2017 Pazar 16:27

  herşey rağmen çok güzel

  Cevapla
 •  
  03 Ocak 2017 Salı 16:58

  32 hafta olduğunda 8 aylık olur

  Cevapla
 •  
  18 Ekim 2018 Perşembe 15:35

  aslinda tam 7 aylik, doktor hesabina göre 40 hafta yani̇ 10 aylikken doğmalari gereki̇yor ama bebekler 9 ay anne karninda kalir. i̇lk adetten hesaplandiği i̇çi̇n gebeli̇k, 1 ay ileri̇den hesaplaniyor.

 •  
  03 Ocak 2017 Salı 11:51

  31. haftad 7. ay bitmek üzere yazıyo 1 ay 4 değilde 5 haftadan hesaplanıyo sizde aliba.....

  Cevapla
 •  
  26 Ekim 2016 Çarşamba 22:14

  Meraba benim cocugum 32 hafdalik kilosu 1850 qramdi bu normalmi

  Cevapla
 •  
  18 Ekim 2016 Salı 01:41

  Ben seZeryan oldum ve ikinciye hamileyim o da otuz haftayi bitirdi otuz bire girdi sizce sakincalari nelerdir ? Erken dogum riski ne kadardir?

  Cevapla
 •  
  24 Eylül 2016 Cumartesi 09:32

  Merhaba arkadaşlar bende 30 haftam bitmek üzere 31 gircem ama kilosu 1535 gram sizce normal mi ve çok halsizlik yorgunluk var benim gibi olanlar varmı acaba

  Cevapla
 •  
  16 Eylül 2016 Cuma 00:35

  meraba arkadaşlar benım bebegım suan 30 haftalık bıtmek uzere 31 e gırcez 29 haftalıkken gıttıgımde kılosu 1600 gr boyu 42 cm di.doktorum gelısımı 2 hafta onde gıdıyor dedı saglılı dedı sukur. sızcede ıyımı normalmı

  Cevapla
 •  
  08 Ağustos 2016 Pazartesi 22:52

  31 haftalık hamileyim alt tarafımda çok ağrilarım var erken dogum riski olur mu

  Cevapla
 •  
  28 Temmuz 2016 Perşembe 18:49

  30 haftalik hamileyim belim agriyo

  Cevapla
 •  
  23 Temmuz 2016 Cumartesi 13:21

  İyi günler 31 haftalık hamileyim bel ağrım çok oluyor başım dönüyor ve halsizlik var sık sık idrara çııyorum bacaklarına kırap giriyor neden acaba bana bir bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
 •  
  20 Haziran 2016 Pazartesi 16:30

  31hafyalik hamileyim orucluyum gelisimi nasil olur

  Cevapla
 •  
  20 Haziran 2016 Pazartesi 11:49

  31 haftalik hamile yim bebeğim çok hareketli fakat erken doğum riskim varmış belli bi zamanı var mı sizce

  Cevapla
 •  
  16 Haziran 2016 Perşembe 17:51

  31 haftalik hamileyim bi kac gundr bebgin hareketlerinde azalna hissediorum normal mi

  Cevapla
 •  
  12 Haziran 2016 Pazar 01:10

  @misafir nerde yasiyosun bende ingilterede yasiyorum 31 haftalik hamileyim aynen dedigin gibi 2 defadan fazla ultrasona girdirmiyolar cok sacma ama napalim Allahim saglik versin bebeklerimize insallah.bende merak etmiyor deilim haftaya özele gidip girecem ultrasona sende öyle yapabilirsin

  Cevapla
 •  
  02 Haziran 2016 Perşembe 10:53

  Bende 31 haftalik hamileyim acaba normalmi bebegim cok fazla haraket etmiyor yaklasik bir haftadir

  Cevapla
 •  
  29 Mayıs 2016 Pazar 03:10

  Merhaba ben 31.haftadayim ve sadece 3 bucuk kilo aldım .. karnimda fazla büyümedi. Hamilelik diabeti oldum diyet yapıyorum .. ve lanet olsun ki sadece hamilelik boyunca 2 defa ultrasona izin var daha fazlasına sokmuyorlar merak ediyorum . Kötü bir şey yoktur değil mi?

  Cevapla
 •  
  28 Mayıs 2016 Cumartesi 13:48

  Bende 31haftalik hamileyim bebegim 1 kilo 230_grm nor mal mi

  Cevapla
 •  
  19 Mayıs 2016 Perşembe 17:25

  Yarın itibariyle ile 32 haftalık oluyoruz kızımla ☺ Allah isteyen herkese nasip etsin bu tarifsiz duyguyu...

  Cevapla
 •  
  16 Mayıs 2016 Pazartesi 13:45

  31+2 haftalik hamileyim kizim suan 40 cm ve 1.850 kg Allah isteyen herkese nasip etsin bu duyguyu☺

  Cevapla
 •  
  14 Mayıs 2016 Cumartesi 15:35

  31 haftalık hamileyim 42 cm 1.680 kilo sağlıklı bi oğlum var inşallah herkes hayırlısıyla kucağına alır avlatlarını :)

  Cevapla
 •  
  08 Mayıs 2016 Pazar 16:30

  bede 31 haftalik hamileyim allah herkese yunguluk versin

  Cevapla
 •  
  09 Nisan 2016 Cumartesi 16:33

  31 haftalık hamileyim benimde böyle oluyo .Bebeyim kendine yer ediyo gitdikçe büyüyo maşallah

  Cevapla
 •  
  23 Mart 2016 Çarşamba 17:36

  Selam bütün guzel anne adayları 31 hafta lık hamileyim 3kizim var 4 hamileligim oglum olcak inşallah herkese Rabbim bebekleri ni kucaklarina almayi nasip etsin.

  Cevapla
 •  
  16 Mart 2016 Çarşamba 22:49

  31 haftalık hamileyim oğlumu kucağıma almama 8hafta kaldı artık nefes almakta cok zorlanıyorum midem bulantısı yeniden başladı allah yardımcımız olsun bi sancıda kurtarsın bizi

  Cevapla
 •  
  04 Mart 2016 Cuma 15:20

  30 haftalik ikiz hamilesiyim.bugun dogum oncesi izne ayrildim artik cok zorlaniyorum yatsam kalkamiyorum otursam yatamiyorum.midem cok kötü.kalca sirt ve bel agrilarim var.allah sag salim zamaninda saglikli dogumlar nasip etsin hepimize insallah.ne kadarda zor bir hamilelik yasasakta bir tekme hersunutturuyor

  Cevapla
 •  
  03 Mart 2016 Perşembe 12:01

  slm ben 31 haftalığım kızımı kucağıma alacağım günü bekliyorum allah bu sevinci tüm ane adaylarına nasip etinsin

  Cevapla
 •  
  22 Şubat 2016 Pazartesi 22:17

  Mide yanmasına pulcet diyr. İlaç var benim dr yazdı çok iyi geldi geceleri uyuyamıyodum mide yanmasından bel ağrısı bendede var bebeğin kafası safra kesemdeymiş

  Cevapla
 •  
  31 Ocak 2016 Pazar 22:54

  31 haftalik hamileyim midem yaniyor, bir bardak sut icib yatdim iyi geldi oneririm.

  Cevapla
 •  
  25 Ocak 2016 Pazartesi 05:17

  Bende 31 haftalık hamileyim cok feci bel ve sırt ağrılarım oluyor ve bide mide yanmalarım mide yanmalarım yüzünden uykumu iyi alamiyorum surekli uyaniyorum bunlar normal mi

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2015 Perşembe 01:47

  31 haftalık bebeğim sırt ağrılarım çok fazla çatı kemiğimde çok ağrıyor normal mi sizce

  Cevapla
 •  
  13 Aralık 2015 Pazar 22:57

  31 haftalik oldum fakat nefes almakta zorlaniuorum

  Cevapla
 •  
  18 Kasım 2015 Çarşamba 07:38

  Selam arkadaslar 31haftasindayim cok ayakda kalandz belim agriyor,

  Cevapla
 •  
  06 Kasım 2015 Cuma 20:24

  Arkadaslar ben 7.ayima kadar bebeyime kiz dedi doktirlar en son gitiyim dokror erkek dedi sizce hangisi dogru:)))

  Cevapla
 •  
  20 Ekim 2015 Salı 18:30

  Bende 30haftaliq hamileyem gelen hefte insAllah 31e girirem.insAllah sagsalamt oglumu qucagima alaram.

  Cevapla
 •  
  13 Ekim 2015 Salı 14:50

  Salam.men hamileliyimin 31-ci hefdesidi ve qarin alti sancilarim olur geceler tez tez tolete gedirem ve yatandada gec uyuram .bele

  Cevapla
 •  
  05 Ekim 2015 Pazartesi 10:55

  Bnde 31 haftalik hakileyim oglumu bekluyoruz insalh aralik 6 dogum cok hezanliyim da korkuda var bende sezeryendan cok korkuyorum normalli gectim artik sezeryani gorunce

  Cevapla
 •  
  30 Eylül 2015 Çarşamba 18:36

  bende 30 haftalk hamıleyım ilk gebeligim bendede kramp mıde yanması uyumakta gucluk cekyorum

  Cevapla
 •  
  22 Eylül 2015 Salı 16:15

  bende 31 haftalik hamileyim ve cok heyecanliyim dunyalar guzeli kizim olacak cok mutluyum ayni zamanda bu hamilelik beni cok yoruyor olsun yine de bu heyecani bir seye degismem herkese hayirli dogumlar

  Cevapla
 •  
  16 Eylül 2015 Çarşamba 10:57

  31 haftalik gebeyim kasik agrilari diz ve sirt agrilari yasiyorum hafif egzersizlerle rahatlamaya calisiyorum yeterki bebegimiz iyi olsun surda kaldi 2 ay sabretmemiz lazim.bebegimi kucagima almayi hayal ettikce agrilari unutuyorum :)

  Cevapla
 •  
  04 Eylül 2015 Cuma 11:25

  bende 31. haftaya girdim.dün aşırı ağrı yüzünden doktora gittiğimde bir dünya mikrop buldu kum döküyomuşum vs. vs. iki şişe serum takıldı.bebeğim gayet iyiymiş doktorumun söylemesi.okadar çok hareket ediyor ki korkuyorum çoğu zaman içeride sıkıldı mı diye:) ben dayanırım oğluma bişey olmasın tek.rabbim hepimize sağ salim kucaklarımıza almamı nasip etsin.

  Cevapla
 •  
  29 Eylül 2015 Salı 18:09

  ami̇nnnnnn :)))

 •  
  27 Ağustos 2015 Perşembe 09:49

  31 haftalik hamileyim kasiklarimda agri cok sık sık tuvalete gitme istegi ayaktayken gelmesi bacaklarima krap girmesi basimda agri nefes almada sikinti uyumakta da sikintibu benim ikinci hamileyim bana yardim edin

  Cevapla
 •  
  18 Ağustos 2015 Salı 19:30

  erkek bebekte kasık agrısı cok oluyor

  Cevapla
 •  
  02 Ağustos 2015 Pazar 12:38

  misafir 31 haftalık hamileyim ama karnım çok agrıyor ne yapmam lazım

  Cevapla
 •  
  28 Haziran 2015 Pazar 22:37

  benim agrilarim gitmiyo kasik agrim ve bacak agrisi cekiyorum 31. haftamdayim genelde ayakda durma yurume problemlerim var sadece haretsiz yatmak iyi geliyo ama oda cok sıkıyo 3 .kizimizi bekliyoruz iki kizimda boyle cekmedim ama bu cok farkli bazen acaba dr sasirdimi erkekmi acaba dediyimiz oluyo

  Cevapla
 •  
  27 Haziran 2015 Cumartesi 08:12

  bende 31 haftalik hamileyim . kizimi kucaqima almak icin sabrsizlaniyorum. insallah ona saq salim kavusurum. cunki 5 yildi o gunu bekliyoruz.

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2015 Çarşamba 23:08

  mide yanmasi icin soda tavsiye ediyom sizlere arkadaslar

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2015 Çarşamba 23:04

  bende 31 haftasindayim ve bir kiz daha bekliyom allaha sukur saglilkli bendede mide yanma ve soluk alma zorluklari var ama mideye care buldum soda icince mide yanmasi rahatlaniyor bir tek soluga bir care bulamadim dr diyor bebek kafeste , buyuyor onun icin normaldir yukariya basinc veritor ve solukla zorlaniyorum ama ne yapalim hamileligin her ani tatlidir insan kucagina aldiginda herseyi unutuyor o sevinc her seye bedeldir

  Cevapla
 •  
  22 Haziran 2015 Pazartesi 14:11

  bende 31 haftalik oldum kasılmalarım sıklastı erken dogumdan korkuyorum. allah herkezi yardımcısı olsun

  Cevapla
 •  
  20 Haziran 2015 Cumartesi 00:12

  bende 31 haftadayim oğlumu kucağıma almak için sabırsızlıkla bekliyorum rabbim herkes yardım inşallah

  Cevapla
 •  
  14 Haziran 2015 Pazar 17:25

  31 haftalık hamileyim ellerimde çok uyuşma var.ayaklarımda ve bacaklarım çok şişme var inşallah doğumdan sonra geçer.vede ikinci kızım doğucak inşallah :)

  Cevapla
 •  
  06 Mayıs 2015 Çarşamba 13:21

  cok güzel bır duygu allah herkeze nasıp etsın bende 31 haftalık hamileyim allah nasip ederse kızım olucak mide şikayetim dısında hıcbır problemim yok cok sukur onuda ılaçlarla halledıyoruz kızım bunların hepsını unutturacak 2 ay sonra allah hepimizin yardımcıs olsun sağlıklı olsun ben herşeye katlanırım.

  Cevapla
 •  
  01 Mayıs 2015 Cuma 21:14

  30+2 hamileym fakat çok sancılarim var ana rahmin çok acıyor karnım ve belim dr dediki normal napcam bilmiyorum acaba açıklık mi yapıyor bu haftada bebek duşa yasarmi benim de korkum budur

  Cevapla
 •  
  12 Nisan 2015 Pazar 09:58

  benım bebegımde cok sağlıklı 30. haftamızı bıtırdık artık beklıyoruz herkese kolay dogum nasıl olur ınsallah

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2015 Salı 10:35

  benim bebegim hala cibsiyetin i gostermiyo doktor tahminen kiz diyo rabbim hayirlisini werir insallah

  Cevapla
 •  
  06 Nisan 2015 Pazartesi 13:52

  rabbim cumlemize yavrularimizi hayirlisiyla kucağımiza almayı nasip etsin ins

  Cevapla
 •  
  05 Mart 2015 Perşembe 21:32

  benımkıde 31 haftalık allaha şükürler olsun iyi gidiyor tüm annelere allah yardımcısı olsun benimkide öok iyi gidiyor uyur uyumaz uykudan tekmelerıyle kalkabılıyorum ama herşey oğlum için katlanıyorum

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2015 Cuma 19:43

  ben bugün bebeğimin hıçkırıklarını hissettim :) bacağımda damar ağrıları oluyor ve kramplar başladı. bebeğim gayet hareketli uzanır uzanmaz hareketleri daha yoğunlaşıyor

  Cevapla
 •  
  22 Ocak 2015 Perşembe 13:37

  bende 32 haftalik hamileyim benimde ayaklarima kiramp giriyor ama oglum icin dayaniyorum

  Cevapla
 •  
  17 Ocak 2015 Cumartesi 11:56

  31haftalik hamileyim bebeyim hareketleri gitikce azaldi ve bebeyim kandegerleride dusuk cikti ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 •  
  06 Ocak 2015 Salı 02:59

  gebelıgımın 31 haftası benım bebegım masallah cok hareketlı saglıgıda ıyımıs cok sukur bel agrısı bacaklarda kraplar kotu oluyor ama oglum ıcın dayanıyorum allah onu bana bagıslasın (amın)

  Cevapla
 •  
  16 Aralık 2014 Salı 22:35

  31

  Cevapla
 •  
  06 Aralık 2014 Cumartesi 21:04

  31 haftalık hamileyim erkek bebek bekliyorum hareketleri cok kuvvetli bi problem yok demi kasik agrimda cok oluyor

  Cevapla
 •  
  29 Kasım 2014 Cumartesi 13:51

  yarın 31haftamız bitiyor.. doktoruma iki gün sonra gidicem... benim kasıklar aşırı derecede ağırıyor..artık bir an önce kızıma kavuşmak istiyorum

  Cevapla
 •  
  22 Kasım 2014 Cumartesi 23:59

  31.haftasındayım bebek çok tekmeliyor ve belime sürekli ağrılar giriyor.eğer bunlar sık sık oluyorsa hastaneye gidin..

  Cevapla
 •  
  19 Kasım 2014 Çarşamba 14:25

  bende 31. haftadayım ve nefesim daralıyo artı midem çok aşırı yanıyo

  Cevapla
 •  
  19 Kasım 2014 Çarşamba 01:25

  31 haftalığım ve oğlum olucak allah nasip ederse bugun doktora gittim bebeğimi gormek için bana dediği baş ölçusu 34 haftalık gibi ama bacak ve karın ölçüsü 31 haftalık gibi dedi bende hemen başka bir doktora gittim o da bana evet bebeğinin başı 10,11arası 12 den somrası tehlikeli dedi buyukmuş başının ölçüsü daha iki hafta önce gitmiştim doktoruma gayet iyi bebeğin dedi bana hatta iri bir bebeğin olıcak demişti kilosu bir hfta önden gidiyor dedi bu değişiklik iki haftada nasıl değişir benm doktor dediğim kişimi anlamıyor bni uyarmıyor bugun gittiğim doktor net gorebilmek için renkli ultdasyon

  Cevapla
 •  
  17 Kasım 2014 Pazartesi 16:35

  31 haftalık hamıleyım tekmeleri arttı yatamıyorum nefes alamıyorum

  Cevapla
 •  
  16 Kasım 2014 Pazar 16:40

  midem çok yanıyo ama şükür kızım sağlıklı

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön