Hamile miyim?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe, hamileliğin tespit edilmesiyle ilgili bilgiler verdi

Acaba hamile miyim?

 

Bazı belirti ve bulgular size "acaba hamile miyim?" sorusunun cevabının "evet" olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir:

Hamilelik belirtileri:

 • Beklenen adetin başlamaması
 • Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması)
 • Memelerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi
 • Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet
 • Bulantı ve bazen kusma
 • Yorgunluk, uykuya eğilim, baş dönmesi
 • Sık idrara çıkma
 • Vajina salgılarının artması


Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Kesin bir gebelik varlığını göstermezler, zira başka durumlara bağlı da ortaya çıkabilirler. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalı ve ultrasonda gebelik gözlenmelidir. Ayrıca erken hamilelik belirtileri sayfasından daha detaylı inceleyebilirsiniz.

 

HCG nedir?

Gebeliğin başlangıcında döllenen yumurta, rahimde (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren vücutta HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır.

 

 

Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta fraksiyonu yani ß-HCG ölçümü yapılır.


Hamilelikte yapılan idrar testleri

Kanda ß-HCG belli bir eşik seviyesine ulaştığında idrara çıkmaya başlar ve gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki seviye artar. İdrarla yapılan gebelik testlerinin esası bu ß-HCG'nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. Çeşitli testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır.

 

Eczanelerde ya da evlerde hazır test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50'lerde olabileceğini göstermektedir ("Hata" genellikle testin hassasiyetinin düşük olması nedeniyle varolan bir gebeliği saptayamaması şeklinde olmaktadır. Ancak tam tersi de mümkündür).

 

Laboratuvarda uygulanan idrarda gebelik testleri ise adet gecikmesinin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuç verebilmektedir. Bu testler daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu yüzden de hazır test kitlerine göre daha hassas olan testlerdir.

 

 

Daha hızlı hamile kalmak için ne yapılabilir?
+8
Çok çok seks Ehh bu tahmin edebileceğiniz bir şık! Her seks yaptığınızda hamile kalma şansınız yüzde 20. Pek yüksek bir oran olduğu söylenemez, değil mi? Öyleyse, süratli bir şekilde hamile kalmak istiyorsanız, daha çok seks yapmalısınız.Kan testi (beta HCG) nedir?

İdrar testleri ß-HCG'nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG'nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.Ultrasonla gebelik tanısı

Adet gecikmesi bir haftayı geçtiğinde gebelik testi yapılmaksızın vajinal ultrasonla gebelik tanısı konabilir. Abdominal (karından bakılan) ultrasonla ise adet gecikmesi en az 10 gün olmalıdır.

 

 

Anne olmadan önce ve olduktan sonra

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
10
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  20 Aralık 2018 Perşembe 18:47
 •  
  14 Nisan 2017 Cuma 18:06

  Karnimda siskinlik var hamilemiyim yardimci olurmusunuz

  Cevapla
 •  
  08 Nisan 2016 Cuma 02:55

  Mrb.benim regl gunum normalde ayin 3'ü ama olmadi gebelik belirtilerinin %95'i bende var belim ve kasiklarimda degisik agrilar var gecenlerde 2 gun arka arkaya gebelik testi yaptim ve ikisindede 2.ci cizgi silik cikti sabah bulantim ve bas donmem oluyor kokulara karsi hassaslastim acaba gebe mym?

  Cevapla
 •  
  24 Mart 2016 Perşembe 18:21

  ben tüp bebek işlemi gördüm dün kantahlili verdim bugün değerler yüksek çıktı yarın yine tahlil yaptırıma acaba hamilemiyim

  Cevapla
 •  
  31 Ekim 2015 Cumartesi 10:06

  Merhaba benimde adetim bes gun gecti evde test yapsam kesin cikarmi

  Cevapla
 •  
  11 Eylül 2015 Cuma 23:07

  merhaba

  Cevapla
 •  
  04 Eylül 2015 Cuma 08:38

  ben bes haftalık hamileyim ve kanamam var cok miktarda oldu doktora gittim ve yatak istirati verdi acaba çocuğum karnimda ölmüsmüdür

  Cevapla
 •  
  03 Eylül 2015 Perşembe 20:42

  Ben adet oldum ama hamileymisim gibi hissediyorum olabilirmi

  Cevapla
 •  
  05 Şubat 2015 Perşembe 22:55

  bende 5haftalık hamileyim galiba

  Cevapla
 •  
  12 Ocak 2015 Pazartesi 05:55

  soru sormak istiyorum ama ?

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön