Doğum öncesi bilinmesi gerekenler

Doğuma hazırlanırken kafanız çok karıştıysa, bu 6 madde ile hazırlıklarınızı netleştirebilirsiniz...

Bebek bekleyenlere 6 altın öneri

İster beşinci bebeği doğuruyor olun ister ilk bebeği, dünyaya bir bebek getirmek tüm hayatınızı değiştirip size her seferinde farklı tecrübeler yaşatacak harika bir deneyim. Ancak bebeğinizin gelişine hazırlanmak, her zaman çok kolay bir mesele değil. İşte bebek doğmadan önce yapılacak hazırlıklar ve kendinizi bebeğin gelişine hazırlamak için yapmanız gereken şeylerden bazıları...

 

14. haftadan önce düzenli olarak doktor randevularına katılın

Hamileliğiniz süresince doktor kontrolü altında olmak çok önemlidir. Doğum öncesi doktor randevularında, bebeğinizin de sizin de bu süreci sağlıkla götürüp götürmediğiniz test edilir. Doktorlar bu süreçte sizi yönlendirecek ve sizi hangi zamanlarda görmek istediklerini size bildireceklerdir. Bu süreçte yaptırmanız gereken testleri ihmal etmemelisiniz.

  

Hamilelik boyunca sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin

Hamilelik süresince göstereceğiniz bazı düzenli tutumlar bebeğinizin sağlığını da sizin sağlığınızı da etkileyecektir. Çoğu annenin tıbbi olarak bu konuda görüşleri mevcuttur ancak örneğin hamilelik süresinde alkol kullanımı, sigara kullanımı, sağlıklı kilo alımı gibi konularda tıbbi olarak düzenli şekilde bilgilendirilmeniz, bilgilerinizin tazeliğini koruduğu gibi sizde bu durumların düzenli bir şekilde ilerlemesini de sağlayacaktır.

 

 

Doğum için en konforlu şekle karar verin

Unutmayın ki anne olma süreci sancılı bir süreç ve bu süreç içerisinde doğum belki de annelerin gözünü en çok korkutan bölüm. Oysaki doğum, hep duyduğumuz korku hikayelerindeki gibi olmak zorunda değil. Bir ebeyle ya da doula ile çalışabilir, doğuma hazırlık eğitimi alabilir ve doğumunuzda daha güçlü olmak için hazırlık yapabilirsiniz. Burada, annenin ihtiyaçlarına göre doğum pozisyonu belirlemek, anneyi ağrılar ve seçebileceği opsiyonlarla ilgili bilgilendirmek esastır. Bu konuda kararlarınızı verin ve ihtiyaçlarınızı onaylayıp onaylamayacağı konusunda doktorunuzla en baştan görüşün.

 

 

Doğumda hormonlar nasıl çalışır?

 

Acı hakkında korkmaktan ve konuşmaktan çekinmeyin

Doğumun acısız bir işlem olduğunu kimse söylemedi belki ama acının geçmesi ve acının doğum esnasında azaltılmasıyla ilgili olarak bilgilendirilmenizi doktorunuzdan önceden talep edin. Bunu doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin ve unutmayın ki daha çok acı çekerseniz daha çok anne olmayacaksınız.

 

Yeni doğmuş bebeğinizle birbirine temas edin

Bebek doğar doğmaz onunla temas etmek size psikolojik olarak çok iyi gelecektir, üstelik bebeğinizle aranızda doğan o güzel bağın da habercisidir. Ancak bazı durumlarda bunu talep etmeniz gerekebilir, özellikle doğumunuz sezaryen olacaksa. Şunu unutmayın ki ister normal olsun, ister sezaryen, bebeğinize doğar doğmaz dokunabilirsiniz ve eğer bunu istiyorsanız, talep edin.

  

Bebek bakımı ile ilgili sorular sorabilirsiniz

Her anne adayının aynı ölçüde bilgili ve donanımlı olabileceği bir dünyada yaşamıyoruz. İlk bebekte ise anne adayları genelde fazla çekingen olabiliyorlar, bebek bakımı hakkında tecrübesiz olabiliyorlar. Bu sizin kötü bir anne olmanıza sebep olmaz. Doktorunuza, sizinle ilgilenen hemşireye bebek bakımıyla ilgili merak ettiğiniz şeyleri sorun, bunun için gerekirse uzman doktora danışın. Sormakla pek bir şey kaybetmeyeceksiniz.

 

 

Gerçek doğum fotoğrafları
+54
Amniyon kesesi ile birlikte doğan bebek, pek sık görülen birşey değil. Bu özel anı yakalayan fotoğrafçı Leilani Rogers, bu anın bir doğum fotoğrafçısı olarak en çok heyecanlandığı anlardan biri olduğunu söylüyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  31 Aralık 2019 Salı 01:38

  4 aralık adet gunum 24de belime ağrı girdi ve kahverengi akintim oldu doktora gidince kan testi istedi sonucunda beta hcg degerim normal insana göre yüksek olduğunu ama gebelik varsa belli olmaz dedi bu hafta yine test yaptık bu seferde düşük cıktı.adetim olmazsa yine kan vereyim mi

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön