Hamilelikte kilo alımı ile ilgili her şey

Hamilelik döneminde bazı ipuçlarına dikkat ederek fazla kilo alımından kaçınabilirsiniz.

Hamilelikte kiloya dikkat!

Hamilelikte kilo almak kaçınılmaz... İlk haftalardan itibaren hızla büyümeye başlayan bebeğinizle birlikte vücudunuzda çeşitli değişiklikler meydana gelirken, kilonuzun da belirli oranlarda artması beklenir. Ancak doğru ve düzenli beslenmeye dikkat edilmediği taktirde gereğinden fazla ya da az kilo alınabilir ve bu durum da çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

 

İdeal kilosunda hamile kalan bir kadının hamilelik boyunca 9 ile 12 kilo kadar alması normal kabul edilir. İdeal kilosunun üzerinde hamile kalan kadınların en fazla 11 kilo alması beklenir. Eğer ideal kilonuzun altında hamile kaldıysanız, hamilelik boyunca 16 kilo kadar almanız normaldir. Hamileliğin ilk aylarında pek çok kadın mide bulantısı ve iştahsızlık sorunu ile karşılaşabilir. Bu durumda ilk 3 ay içerisinde birkaç kilo verilebilir. Ancak 4. aydan itibaren ayda 1-2 kilo kadar almanın ideal olduğu söylenebilir.

 

HAMİLELİKTE BESLENME NASIL OLMALI? Hamilelik döneminde yediğiniz he... HAMİLELİKTE DİYET YAPMAK BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ? Obezite Doktoru Dr.Fevzi Özgönül...

 

Hamilelik kilosu, bebeğin kilosunu da etkiliyor

ABD’li bilim adamlarının araştırmasında, hamilelik sırasında çok fazla ya da az yiyen kadınların çocuklarının kilolu olma riskinin uygun ölçütte kilo alanlarınkine oranla arttığı belirlendi. Uzmanlar, anne adaylarının ne çok az ne de çok fazla yemelerini, hamilelik sırasında “gerektiği” kadar, dengeli beslenmelerini önerdi. Oakland’daki Kaiser Araştırma Merkezi’nde yapılan araştırma kapsamında, 4 bin kadın ve çocuğunun verileri incelendi. Uygun kilo alanların çocuklarının 2-5 yaş arasında kilolu olma riski yüzde 14.5, daha fazla kilo alan annelerin çocuklarında yüzde 20.4, az beslenenlerin çocuklarında ise yüzde 19.5 çıktı.

 

Hamilelikte fazla kilo almamak için ne yapmalı?

 

Hamilelik döneminde aşırı kilo alımından kaçınmak için bunlara dikkat etmelisiniz:

 

Bol su tüketin

Düzenli ve yeterli su tüketmek hepimiz için önemlidir ancak hamilelik döneminde su tüketimi daha da önemli hale gelir. Günde 3 litre kadar su tüketmek hem kabızlığı önler, hem cildinizin kurumasını engeller, zararlı toksinlerin vücut dışına atılmasını kolaylaştırır ve sindirim sisteminizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bebeğinizin de susuz kalmasını önleyerek erken doğum riskini de önemli ölçüde azaltmış olursunuz.

 

Proteinli gıdalara ağırlık verin

Hamilelikte protein yönünden zengin gıdaları beslenme düzeninize dahil etmelisiniz. Sağlıklı beslenme hem aşırı kilo almanızı engeller, hem de hamilelikte tehlikeli olabilen yüksek tansiyon gibi birçok sorundan kaçınmanıza yardımcı olur.

 

Demir yönünden zengin gıdalar tüketin

Hamilelik döneminde demir seviyesi her zamankinden daha önemli hale gelir. Özellikle kilo kontrolünüze dikkat ediyorsanız, demir seviyenizi korumanız şart. Beslenme programınıza demir yönünden zengin sebzeler ekleyin, iki günde bir ıspanak ve benzeri yeşil yapraklı sebzeler tüketmeye özen gösterin. Doktor kontrolünde folik asit takviyesi de alabilisiniz.

 

 

Hamilelikte kaçınılması gereken gıdalar nelerdir?

 

Daha çok meyve yiyin

Sabah ve öğle öğünlerinizde en az iki günde bir meyve tüketmelisiniz. Hamilelikte lif ve vitamin yönünden zengin meyveler tüketmek aşırı kilo alımını engeller, vücudunuza canlılık verir ve sindirim sistemini rahatlatmaya da yardımcı olur.

 

Tatlı ve hamur işlerinden uzak durun

Glutenli ve şekerli gıdalar tüketmek, hamilelik döneminde aşırı kilo alımına neden olur. Kan şekeri seviyenizin sağlıklı ölçülerde kalması ve sindirim sisteminizin etkili bir şekilde çalışması için, unlu ve şekerli gıdalardan kaçınmalısınız.

 

İki canlısın” efsanesini unutun!

Hamilelikte sık aralıklarla ve küçük porsiyonlar içeren öğünlerle beslenmek en idealidir. Ana öğünlerinizde besleyici ve sağlıklı yemeklerle doyun, ara öğünlerde de sağlıklı atıştırmalıklar, meyve vs. tüketerek dengenizi koruyun. ‘Sen iki canlısın, bol bol ye’ diyenlerden uzak durun!

 

 

Hamilelikte beslenme takviyeleri...

 

Hazır gıdalardan uzak durun

Şekerli ve asitli içecekler, paketli gıdalar, koruyucu içeren besinler hamilelik döneminde uzak durmanız gerekenler arasında.

 

Mutlaka hareket edin

Her gün yapacağınız kısa yürüyüşler, hamile yogası veya hamile pilatesi gibi hafif egzersizleri ihmal etmemelisiniz. Kan dolaşımınızı hızlandırarak vücudu rahatlatan bu tür egzersizler hem aşırı kilo almanızı önler, hem de daha rahat bir doğum deneyimi için vücudunuzu hazırlamanıza ve güçlendirmenize yardımcı olur.

 

İyi uyuyun

Vücudunuzun biyoritmine uygun olacak şekilde düzenli bir uyku, hamilelik döneminin olmazsa olmaz şartlarından. Uyku ihtiyacınızı ihmal etmeyin, uykusuz kalmayın ve aşırı uyumaktan da kaçının. Her gün düzenli olarak aynı saatte uyuyup uyanmanız, verimli bir uykudan sonra güne başlamanız hem hamilelik döneminde yaşanabilen birçok sıkıntıdan kaçınmanızı sağlayacak, hem de fazla kilo almanızı engelleyecektir.

 

Hafta hafta bebek gelişimi
+38
Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu 40 hafta hamilelik gelişimini anlatıyor. 1 - 2 - 3. Hafta: Gebeliğin 3. haftasında kadının yumurta hücresi ile eşinin sperminin birleşmesiyle, döllenme gerçekleşir. Döllenmenin 5. gününde blastokist adını verdiğimiz çok hücreli canlı doku, rahim içinde kendi yuvalanma işlemini tamamlayacaktır. Fallop tüplerinde döllenmiş yumurta 7–10 günlük yolculuğunu tamamlayarak artık rahim içine geçer. Bu nedenle gebeliğin ultrasonografide tam tespit edilmesi biraz daha zaman alır. Rahim içine yerleşmiş canlı doku büyüklüğü bu dönemde 0,1 mm dir. Yuvalanma döneminde bazen rahim duvarına yerleşim sırasında lekelenme tarzı açık renkli vajinal kanamalar izlenebilir. Annenin vücudunda meydana gelen birçok hormonal değişim, annede hem fiziki yorgunluk hem de ruhsal gerginliğe neden olabilir. Yükselmeye başlayan gebelik hormonu annede halsizlik, yorgunluk ve bulantıyı tetikleyecektir.   Gebeliğin 1. 2. ve 3. haftasında neler oluyor?  

Facebook Yorumları
Yorumlar
18
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  18 Şubat 2019 Pazartesi 20:54

  12+5 günlük hamileyim 4 kilo aldım nasıl olmalı napmak lazım

  Cevapla
 •  
  22 Eylül 2018 Cumartesi 07:43

  8 heftelik hamileyem ama qarnim cox bilinir sizce normaldirmi?

  Cevapla
 •  
  23 Ekim 2017 Pazartesi 23:29

  18 haftalık hamileyim 2kilo aldim cokmu

  Cevapla
 •  
  21 Mart 2017 Salı 12:22

  17 haftalık hamileyim ancak 1 kilo bile almadım. sizce normal mi

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2017 Cumartesi 15:08

  normal tabiki

 •  
  13 Ekim 2017 Cuma 12:32

  değil.

 •  
  02 Şubat 2017 Perşembe 20:31

  2 Aylik hamileyim su an 65 kiloyum normal mi sizce ?

  Cevapla
 •  
  27 Temmuz 2018 Cuma 14:22

  bence çok

 •  
  13 Eylül 2016 Salı 18:15

  3. Gebeligim. 12 haftalik su an.Ilk ikisinde hic mide bulantim olmadi ama simdi 24 saat bulanti cekiyorum acken de tokken de bulaniyor ne yapmaliyim

  Cevapla
 •  
  01 Ağustos 2016 Pazartesi 13:47

  Ben 5 hafdayim cok iyorum iymesem midam bulanyor neyapayim kilo alyorum

  Cevapla
 •  
  04 Temmuz 2016 Pazartesi 22:58

  Ben hamileyim ama biraz kilom var be yapmaliyim

  Cevapla
 •  
  13 Mayıs 2016 Cuma 21:12

  Ben 12 haftalık hamileyim 88 kiloyum kilo almamak için ne yapmalıyım

  Cevapla
 •  
  22 Şubat 2017 Çarşamba 00:15

  bende 8 haftalik gebeyim ve 83 ki̇loyum şok oldum nasil vercez bu saatten sinra

 •  
  22 Ocak 2016 Cuma 06:37

  Bende 13 haftalık hamileyim aşırı istam var napmalıyım

  Cevapla
 •  
  23 Ekim 2015 Cuma 07:35

  Bende 5 buçuk aylik hamileyim enfeksiyondan yada Kum döküyorsundur canın.

  Cevapla
 •  
  21 Ekim 2015 Çarşamba 22:26

  Bende 1haftalik hamileyim ama sürekli idrar yollarım yanıyor bir bilginiz var mı

  Cevapla
 •  
  13 Aralık 2016 Salı 12:20

  doktara başvurmanızı öneriyorum.

 •  
  05 Nisan 2015 Pazar 12:16

  bende 16 haftalık hamıleyım asırı tuz ve sekerden uzak duruyoyorum ama yemek ve su ıcmede zorlanıyorum

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön