Alkol ve hamilelik gerçeği

Hamilelik boyunca alkol kullanmamanız çok önemli. Uzmanlar mümkün olduğunca duyarlı davranmanızı tavsiye ediyor.

Alkol ve hamilelik gerçeği

Kutlama sırasında kadeh tokuşturmak ya da tokuşturmamak büyük bir kararmış gibi görünmesin. Hamileliğinizden başka hiçbir şeyin çok önemli olmadığını ve bu konuda biraz duyarlı olmanız gerektiğini düşünün. Uzmanlar hamileyken alkol almamanızı öneriyor. Fakat arada bir kadeh içmeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Küçük bir kadeh şarap size ve bebeğinize zarar vermeyecektir. Ama biz yine de hiç içmemenizi öneririz. 


Sınırınızı bilin

Az oranda da olsa alkolün ne olduğunu bilmelisiniz. Bir kadeh alkolün ortaya çıkardığı sonuçların farkına varın çünkü muhtemelen düşündüğünüzden daha azdır. Küçük bir kadeh şarap (125 ml) ya da yarım bardak bira 1 ölçüdür. Hamile kalmadan önce şarap evinde ya da kendi evinizde verilen bu ölçüden daha fazlasını içtiğiniz olmuştur ama şimdi durum farklı, siz hamilesiniz.

Aynı durum bira için de geçerli. Özel yapım sarı biralar, sıradan sarı biralara göre iki buçuk kat daha güçlü olabilir. Bu nedenle bir büyük bira bardağı, beş viskinin alkol değerine eştir.
Ancak alkol aldığınız için panik yapmayın, sadece dikkatli olun. Uzmanların hamileler üzerinde yaptığı araştırmalara göre, az oranda alınan alkolün, doğmamış bebeğe bir zararı yok. Tabii şunu da aklınızdan çıkarmayın: Hamilelikte oranı yüksek alkol almak, cenine ilişkin alkol sendromu olarak adlandırılan; öğrenme güçlükleri ve doğum hasarları gibi semptomların olduğu ciddi durumlara neden.


İçki içmeyi adet haline getirmeyin

Birinin ne kadar içki içtiğinizi gözlemlemesi önemli. Bir seferde en fazla 2 kadeh içebilirsiniz. Evde içki içmekle ilgili bir diğer dikkat edeceğiniz noktaysa insanların düşünmeden bardağınızı tekrar doldurmaları. Buna asla izin vermeyin. Sizin için şu anda önemli olan arkadaşınızı incitmemek mi, yoksa bebeğinizin sağlığı mı? Bunu düşünerek hareket edin.


Hamilelikte alkol içmek sakıncalı mı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Kağan Kocatepe hamilelikte alkol kullanımıyla ilgili neler anlattı? 'Hamilelikte kullanılan alkol düşük, ölü doğum, bebekte gelişme geriliği, çeşitli baş-yüz gelişim kusurları ve zeka geriliği gibi istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilir. Amerika ve diğer bazı gelişmiş ülkelerde zeka geriliğinin belirlenebilen en önemli nedeni anne adayının hamilelikte alkol kullanmasıdır. Günlük alınan alkol miktarı arttıkça bebekte istenmeyen durumların oluşma riski doğrusal bir ilişki içinde artar.'

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  21 Ekim 2019 Pazartesi 21:35

  7 aylık hamileyim ve evlilik yıl dönümümüz rakı iÇsem bir defaya mahsus bebeğime zararı olurmu

  Cevapla
 •  
  23 Kasım 2018 Cuma 16:46

  nasıl bir vicdan içiriyor size bunu hayretler içerisindeyim

  Cevapla
 •  
  05 Aralık 2017 Salı 21:01

  5.5 aylık hamileyi alkol alsam olurmu

  Cevapla
 •  
  17 Kasım 2015 Salı 12:53

  Dün akşam bir bardak rakı içtim bebeğe zarar olurmu

  Cevapla
 •  
  06 Haziran 2015 Cumartesi 12:19

  3 aylık hamileyim ve geçen akşam 2 kadeh şarap içtim bi sakıncası olurmu

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön