Hamile kalmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Fizyolojik farklılıklar ve eşlerin yaşı kadar kimi günlük alışkanlıkların doğurganlık üzerine olumsuz etkileri var.

Hamile kalmayı düşünüyorsanız bunlara dikkat edin!

Bazı kadınlar için hamile kalmak diğerlerinden daha zor olabilir. Fizyolojik farklılıklar ve eşlerin yaşı kadar kimi günlük alışkanlıkların doğurganlık üzerine olumsuz etkileri var. Yakın zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız aşağıda sayacaklarımıza karşı mesafeli tavır almanız öneriliyor:

 

Sigara içmek

Zaten hamile kalınca sigarayı bırakmayı düşünüyorsunuzdur. Fakat hamile kalmadan önce sigarayı bırakmanın büyük faydaları olacaktır. Sigara içen kadınların yumurtalarında daha yüksek anomali riski oluşur, ayrıca hamile kalma ihtimalleri sigara içmeyenlere göre daha zayıftır. Sigara tüketimi dış gebelik ve düşük riskini de artırır. Sigara içen erkeklerde de sperm sayısında ve kalitesinde düşme ihtimali vardır.

 

Aşırı kafein

Az miktarda tüketilen kahvenin bir zararı olmasa da aşırı kafein alımı doğurganlık problemleri yaratabilir. İki adet yaklaşık 250 gr’lık kahveden fazlası önerilmiyor.

 

Alkol

Aşırı alkol tüketimi periyotlarınızın düzenini bozar, doğurganlığı azaltır ve hormon seviyelerini değiştirir. Aynı şekilde erkeklerde de sperm kalitesinde düşüklüğe yol açar. Hamile kalmayı planlıyorsanız alkol tüketiminizi azaltmakta fayda var.

 

 

Çok zayıflık ya da aşırı kilo

Düşük kilolar yumurtlama ve doğurganlık problemleri yaratabileceği gibi, yüksek kilolarda da hamilelik diyabeti ve doğumda sıkıntılar gözlenebilir. Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek için kilonuzun makul, genel sağlığınızın da yerinde olması önemlidir.

 

Aşırı spor

Fit kalmak istiyor olabilirsiniz, fakat aşırıya kaçmayın. Sabah koşusu yapamazsınız demek değil bu. Fakat ağır sporlar, bazı maratoncu veya cimnastikçilerde görüldüğü şekilde regl dönemlerinde aksama ve doğurganlıkta azalma görülebilir.

 

 

Diş sağlığı

Hamilelikte çürük dişler erken doğuma, bebeğin düşük kilolu doğmasına yol açabilir. Bu yüzden hamile kalmayı planlıyorsanız öncesinde dişlerinizle ilgili sıkıntıları çözmekte yarar var. 

 

Folik asit

Folik asit bebeğin ilk üç aydaki omurilik ve sinir sistemi gelişimi için çok önemli rol oynayan bir vitamin. Hamilelikten önceki 3 aylık dönemden itibaren, günde 400 mg. folik asit takviyesi sinir sistemiyle ilgili problemlerin oluşmasını engeller. Folik asit açısından zengin gıdalar narenciye, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, badem ve baklagiller…

 

 

Yüksek cıvalı balık

Bazı balıklar diğerlerinden daha yüksek civa ve ağır metal içerirler. Hamilelik ve emzirme sürecinde olduğu gibi hamile kalmayı planladığınız dönemde de bunlardan uzak durmak mantıklı olacaktır. Büyük yerine küçük balıkları tercih etmek ve dip balıklarını bu süreçte tüketmemek akıllıca olacaktır.

 

Hamile kalmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler
+9
Hamile kalmak için can atmak Muhtemelen en az bir arkadaşınızın hamileyken söylediği bir söz vardır: “Tam da endişelenmeyi bıraktığımda oldu.” Tam da istediğiniz zaman, özellikle hamile kalmak istediğinizde işlerin yolunda gitmemesi oldukça rahatsız edicidir. Fakat bu genellikle doğrudur. Stres, bebek yapma sürecindeki başlıca kötü etkenlerden biri olabilir. Stres hormonu olan kortizol seviyeniz arttığında, yumurtlamanız ve doğurganlığınız negatif şekilde etkilenebiliyor. Uzmanlar "Sakinleşin, rahatlayın ve bırakın olsun” diyor. Hamile kalmayı çok fazla planlamayı bırakın. Onun yerine kendinize hamile kalmanın ne kadar mucizevi bir şey olduğunu hatırlatın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön