Hamileler için yoga

Hamile Yogası Eğitmeni Şaylan Yılmazile anne bebek arasındaki en derin iletişimin hamile yogası ile sağlanabileceğini ve bunun nasıl yapılacağını hem konuştuk hem de hareketleri sizin için yaparak gösterdik. İşte hamile yogası ve anne bebek nefes çalışması pozları...

Hamileler için yoga ve anne-bebek nefes çalışması

Hamile yogası pozları mükkemmel biçimde yapmanız gereken bir yoga değil. Tam tersi bedene rahatlık getirmek ve bebeğinizle kendi aranızdaki iç iklimi sağlamak için yapılan bir yoga türü.

 

Hamilelikte yogaya duruş pozları ile başlamakta fayda var. Çünkü günlük hayatta hamile olmayan insanların bile duruşları nedeni ile bel, sırt ağrıları oluyor. Bu, hamilelikte karının daha da büyümesi ile iyice artıyor. İşte bunun için duruş pozları ile başlamak, anne adayının bedeni açısından çok faydalı. Hamilelikte göbek öne gittikçe bel oyuntusu ister istemez artar ve bu da ciddi ağrılara sebep olur.

 

Hamile yogasında asıl amacınız ne kendinizi çok zorlayacağınız ne de fazla rahat bırakacağınız hareketler, aksine sırttaki yükü azaltmak ve aynı zamanda omurları daha uzun tutmak, ağrıları gidermek.

 

 

Çünkü karın büyüdükçe annenin ciğerlerine baskı artar ve bu nedenle nefes alıp vermekte zorlanır. Hatta çoğu hamileden son aylarında nefes darlığı durumunu sık sık duyarız. İşte bu duruş pozları, aynı zamanda bebeğin alanını da genişlettiğinden hem anneye hem de bebeğe faydalı.

 

Anne adayları, hamile yogası yaparken hangi pozda olurlarsa olsunlar bele çökmemeliler.

 

Yatığınız bu duruşlar bir süre sonra alışkanlık haline egelecek ve günlük hayatta da tüm belinize çöktüğünüz hareketlerde bunu hatırlayıp omurganızı düzelteceksiniz.

 

 

Hamile yogası yapan tüm anne adaylarına oturma pozlarında mutlaka altlarına bir yastık almalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü geriye düşme eğilimi çok daha fazla oluyor.

 

Yoga yaparken en önemli şey, pozlarda bedeninizin tamamen rahat edeceği şekilde durmanız. Yani oturma pozlarında kalçanızın altına yastık almanız, bacaklarınızın acıması durumunda minik battaniyelerle bacaklarınızı desteklemeniz gerekir.

 

Oturma pozlarında ne yaparsanız yapın hala rahat oturmadığınızı hissediyorsanız sırtınızı duvara yaslayabilirsiniz.

 

 

Dikkatinizi bebeğinize ve bedeninize getireceğiniz bir nefes çalışması ile birlikte olacağız şimdi…

 

Bu pozda bebeğinizle aranızda sadece karın ve rahim kaslarınız var bunu sakın unutmayın. Hamilelik ilerledikçe aradaki dokular inceliyor ve doğal olarak siz nasıl bebeğinizin el ve ayaklanırını dışarıdan hissediyorsanız, bebeğiniz de sizin dokunuşunuzu hissediyor.

 

Nefes bebeğinizle aranızda bir sohbet gibidir. Verdiğiniz nefesler bebeğinize gönderdiğiniz sevgi, besin ve oksijendir. Aldığınız nefesler ise bebeğinizden gelen mesajlardır.

 

Bu nefes çalışmasını 5 – 6 dk sürecek şekilde yapınız.

 

Anne Bebek Nefes Çalışması...

 

Hamileler için nefes çalışması
+7
Dikkatinizi bebeğinize ve bedeninize getireceğiniz bir nefes çalışması ile birlikte olacağız şimdi… Bu pozda bebeğinizle aranızda sadece karın ve rahim kaslarınız var bunu sakın unutmayın. Hamilelik ilerledikçe aradaki dokular inceliyor ve doğal olarak siz nasıl bebeğinizin el ve ayaklanırını dışarıdan hissediyorsanız, bebeğiniz de sizin dokunuşunuzu hissediyor.

 

 

Cihangir Yoga / Şaylan Yılmaz (Hamile Yogası Eğitmeni, Doğum Eğitmeni, Doula(Doğum Destekçisi)

Hamile Yogası ve Yin Yoga dersleri veriyor. Cihangir Yoga'daki stüdyo derslerinin yanı sıra özel derslere de devam ediyor. Hamile yogası dersleri ile birlikte özel olarak doulalık (doğum destekçisi) hizmeti ve doğum eğitimleri de veriyor. Julia Steils ile İçsel Doğum Doula eğitimi ve Janet Balaskas ile Aktif Doğum eğitimi alan Yılmaz şöyle diyor: "Mecbur olduğumuz değil, kendi seçimlerimizle şekillendirdiğimiz hayatlar yaşamayı öğrenmek için Yoga yapıyoruz. Hamile Yogası, Doulalık ve Doğum Eğitimleri'nin hepsi benim için gebe annelere aynı mesajı vermenin benzer yolları: Mecbur bırakıldığımız ve bize dayatılan şekilde doğum deneyimleri yaşamak yerine, doğumlarımız hakkında bilinçli seçimler yapmayı ve kendi doğumlarımızın sorumluluğunu taşımayı öğreniyoruz."

 

Bizimle yapmış olduğu bu verimli çalışma için kendisine teşekkür ediyoruz.

 

Haber: Nuran Başyurt - Fotoğraf: Engin Pulat

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön