Hamilelikte stres yönetimi için yoga

Hamilelik sürecinde yapılan düzenli yoga annenin stresini azaltarak bebeğin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor

Hamile yogası ile bebeğinizi stresten uzak tutun

Hamilelik sürecinde yaşanan stresin anneyi fiziksel olarak etkileyebildiği gibi, bebeğin sağlığına da olumsuz etkileri olduğu biliniyor. Bu nedenle hem stresten uzak durmak hem de bedeni güçlendirmek için yapılan hamile yogası pratiklerinin hem hamilelikte hem de sonrasında anneye ve bebeğe birçok faydası bulunuyor.

 

Pozitif Enerji Spor Merkezi Kurucularından Burcu Levent, hamile yogasının önemine dair ipuçları verdi:

 

Anne adaylarının iş ortamında yaşadığı yoğun stres ya da hamilelikle ilgili duyulan olumsuz hikayeler anne adayını ve doğrudan bebeği de etkiliyor.

 

 

24’üncü haftasında bebek annenin mutluluğunu ya da üzüntüsünü hissedebiliyor, bu da bebeğin beyin fonksiyonlarını ve davranışlarını etkileyebiliyor. Bu yüzden hamilelik sürecini sakin geçirdiyseniz, bebeğiniz doğduktan sonra daha sakin olmasına, başka bir çalışmaya göre de annenin hamilelikteki stresi çocuğun hiperaktif olmasına, duygusal problemler ve davranış bozuklukları göstermesine sebep olabiliyor.

 

Hamilelik sürecinde yaptığınız yoga, vücudunuzdaki fizyolojik dengeyi sağlıyor, rahat, mutlu ve olumlu hissetmenize yardımcı oluyor.

 

Yoganın rahatlatıcı etkilerini bebeğiniz de hissediyor

Anne karnınaki 16’ncı haftasında bebek dış seslere tepki vermeye başlıyor, artık anneyi duyabiliyor. Müzikle, yogayla geçirilen hamilelik bebeğin doğduktan sonraki davranışlarını doğrudan etkiliyor. Bebek zihinsel anlamda da anneden besleniyor. Her anlamda sağlıklı ve mutlu olan anne, bebeğin de uyumlu ve huzurlu olmasını sağlıyor.  

 

 

Hamilelikte egzersiz yapmak ayrıca hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı için önem taşıyor.

 

Bebeğin ağırlığı gün geçtikte artacağından, annenin kas ve iskelet sisteminde değişiklikler meydana gelecektir. Hamilelikte ve öncesinde spor yapmış anne adaylarında ise güçlü kaslar, doğumun kolaylaşmasını sağlıyor.

 

Hamile yogasının etkileri nelerdir?

Hamilelik sürecinde yaşanan hormonal, duygusal ve zihinsel değişiklikler, anne adayının depresyona girmesine hatta bebeğe öfke duymasına bile neden olabiliyor.

 

Hamilelere özel yapılan hamile yogası dersleri ile anneler daha rahat ve stresten uzak kalabiliyor.

 

Yoga sayesinde annelerin bebekleriyle olan iletişimi güçleniyor, bebeği daha iyi hissedebiliyor. Hamilelik döneminde yaşanan bulantı, baş dönmesi gibi durumlar yoga yapan kişilerde daha az görülüyor.

 

Yogayı doğru eğitmenlerle ve doğru tekniklerle yapmak, vücutta kalıcı hasara yol açmaması için çok önemli.

 

Hamileler için nefes çalışması
+7
Dikkatinizi bebeğinize ve bedeninize getireceğiniz bir nefes çalışması ile birlikte olacağız şimdi… Bu pozda bebeğinizle aranızda sadece karın ve rahim kaslarınız var bunu sakın unutmayın. Hamilelik ilerledikçe aradaki dokular inceliyor ve doğal olarak siz nasıl bebeğinizin el ve ayaklanırını dışarıdan hissediyorsanız, bebeğiniz de sizin dokunuşunuzu hissediyor.

 

Hamileliğin ilk üç ayında eğer anne adayının öncesinde egzersiz geçmişi yok ise yeni bir egzersiz programına katılmasını tavsiye etmiyoruz.

 

Hamileliğin 3 ay sonrasında anne adayları tarafından başlanan ve düzenli olarak yapılan yoga, kas gücünü geliştiriyor ve sağlıklı bir omurga kazanmalarını sağlıyor.

 

Hamile yogası egzersizleriyle bedensel farkındalığı artırılıyor ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeleri için anne adayları hazırlanıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön