Zehra’nın gebelik günlüğünde 38. hafta

Zehra Dörter, hamileliğinin 38. haftasını anlatıyor.

Zehra’nın gebelik günlüğünde 38. hafta

Kar geliyor ve içerideki günlerim bitiyor, yaşasın!

 

Geri sayımda benden hevesli bir oğlum var. Artık hareketleri dışarıdan da görünür durumda. El ve ayakları ile ittirdiğinde belli oluyor. Karnıma eğilip konuşulduğunda sese tepki veriyor. Hatta öyle ki; kimi sevecek kimi sevmeyecek tahmin yürütebiliyorum.

 

Bu hafta benim için biraz daha zor geçiyor. Çünkü bacağımdan belime vuran ve fıtığı anımsatan ağrılarım var. Ağrı kesici de işe yaramıyor. Nefes egzersizleri ile kendimi rahatlatmaya çalışıyorum. Ağrıları geçirmese de hafifletiyor. Değil yürümek, ağrı olduğunda yatmak da zor. Gebelikte mümkün olan tüm yatış pozisyonlarını deniyorum. Beşinci dakikadan sonra hepsi birbirinin aynı oluyor. Tüm bunları bir kenara bıraktığında kısa bir süre sonra kucağında olacağını bildiğin bebeğinin kokusunu hayal etmek gibisi yok.

 

Evet zaman zor geçti, evet çok kilo aldım ve çok ağırlaştım. Evet az egzersiz yaptığımdan postürüm bozuldu. Evet yürümekte, kendi ihtiyaçlarımı karşılamakta zorlanıyorum. Kızımı kucağıma aldığımda, sıcaklığını ve kokusunu duyduğumda neler yaşadığımı ve hissettiğimi bildiğimden tüm bu zorlukları önemsemiyorum. Bir sabah uyandığımda bir yanımda kızım bir yanımda oğlum, odam mis gibi evlat kokacak.

 

38. haftada bende ve bebeğimde ne gibi gelişmeler oldu?

Toplamda 18 kilo aldım. Artık karnımı alttan tutmadan yürümek çok mümkün değil. Karnım iyice aşağı indiğinden hapşırdığımda bebeğim doğacak gibi hissediyorum. Oğlum o kadar büyüdü ki midem ve ikisi sığışamıyorlar bu sebeple reflü başladı. Su ihtiyacım da arttı, su içip uzandığımda özellikle geri geliyor olması kadar zorlayıcı bir durum yok sanırım.

 

Hepimizin bildiği gibi bu hafta kritik sınır. Çoğu kadın doğum doktoru bu haftayı miyad olarak kabul edebiliyor. Doktorunuza güveniyorsanız, bebeğiniz ve sizin için beklemenin bir sakıncası yoksa bebeğinizin doğumu başlatmasına izin verin. Benim gebeliğimde şuan ağrıların fazla olması, suyumun az olması sebebi ile sıkı takip ediliyorum. Suyun yettiği kadar kalacak oğlum karnımda. O zamana kadar kendi gelmeyi seçmemesi durumunda doktorum müdahale edecek.

 

Literatüre göre bu hafta itibariyle bebeklerde mekonyum üretimi başlamış durumda. Annenin kendini ve bebeğini iyi takip etmesi daha da önem taşıyor çünkü bebekler anne karnında strese girerse ilk olarak kaka yapıyorlarmış. Bu da istenmeyen durumlara sebebiyet verebiliyor. Artık muhteşem kavuşmaya çok az kaldığından, doğum çantası, hastane hazırlıkları, fotoğrafçı gibi istediğimiz her şeyi organize ettik. Son hazırlığımız kızımın hastanede yaşacaklarımız ile ilgili önden bilgilendirilmesi...

 

Bakalım bizi neler bekliyor, bekleyip görelim.

 

Sevgiyle kalın.

 

zehradorter.com

@zehradorter

 

Hamileliğin 38. haftasında neler olur?

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön