1. Trimester Testleri

Gebelikte ilk 3 ay dikkat edilmesi gerekenleri unutmayın.

1. Trimester Testleri

Gebelikte ilk 3 ay dikkat edilmesi gerekenler var.  Gebe oldığunu anlayana kadar belli bir süre ıskalanıyor zaten. İş bunun biran önce farkına varmaya ve ilk trimester'da (gebeliğin ilk 3 ayı) bebeğin organlarının oluştuğu kritik zamanı en iyi şekilde geçirmeye kalıyor. Ve tabii medikal takibe.

 

Bende süreç şöyle gelişti. Memelerim zeplin gibi şişti, lahmacuna aşerdim, oturacak tabure aranır oldum, ara ara bulantılar başladı.

 

Bu nokta bir gebelik testi yapayım dediğiniz nokta oluyor zaten, tabii henüz adetiniz kaçmadıysa… %99 ihtimalle doğru sonuç veren markayı gidip eczanenizden istiyor ve sabah ilk çişinizden bakıyorsunuz: İki çizgi var mı? Gebelik hormonu en çok ilk çişte olurmuş, sabah bakılma sebebi o. Yalnız bu testi 25 tl’ye saten eczane de var, vallahi 13 TL’ye de. İki kat fiyat ödemek istemiyorsanız az bi’ dolanın bence.

 

İki çizgi çıktıysa doktordan hemen randevu alıyorsunuz, bakıyor ultrasonla. Ve muhtemelen hayırlı haberi size teyit ediyor. Sonra yemeniz yememeniz gerekenlerle, yapılması gereken testlerin bir listesini veriyor elinize.

 

Bendeki kontrol listesi şöyle oldu:

 • Folik asit
 • Tam kan sayımı
 • TSH
 • Kan şekeri
 • Anti HBS
 • Anti HCU
 • Rubella
 • Toksoplazma
 • TIT
 • İdrar kültürü

 

Folik asit demişken bir uyarı yapayım. Gebelik planlıyorsanız depolarınız dolu olsun diye önden alınmaya başlanan bir hap bu. Eksikliği bebeğin hücre ve sinir gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu yüzden elzem. Ancak bebek bu. Kendi geleceği zamanı kendi seçiyor. Siz 3-4 ay gibi bir süredir alıyorsanız ve gıdada da folik asitten zengin besleniyorsanız, vücudunuzda fazla yapmış olabilir. Fazlasının zararlı olduğuna dair yeni bilgiler çıktığını paylaştı benim okulu bitirmiş ama öğrenmeyi kesmemiş sevgili doktorum.

 

Özetle uzun zamandır folik asit kullanıyorsanız, hekiminize keseceğiniz zamanı mutlaka danışın.

 

Buraya bir de tetanos aşı durumunuzu kontrol etmeyi ekleyin. Şayet gerekiyorsa ikinci dozu vurulmanız gerekebilir.

 

Bu testlerden sonra 12. hafta civarı detaylı bir kontrol yapılmasına geliyor sıra. Hekiminiz ultrasonla bebişin organlarını ve ense kalınlığını kontrol ediyor. Ense kalınlığı 2-3 arasında olması gereken, tercihan 2’ye yakın istenen bir değer. Eğer miniğin burnunu göremez veya 2,5 civarı bir ense kalınlığı ölçümü yaparlarsa, sizi ikili test için bir ‘perinetolog’a yönlendiriyorlar.

 

Perinetolog daha hassas bir ultrasonla bakıyor, ölçüm yapıyor ve gerekirse sizden bir kan testi istiyor. İşte ikili tarama denen şey bu. Bakılan da Allah sakınsın Down Sendromu.

 

İlk üç ay nefesini tutmakla da geçiyor yani sevgili anne. Ama sen derin derin nefes almayı ve bebişe oksijenli bol hava yollamayı unutma. Bir de unutma bunlar mutlak doğru değil, gizli gebenin tertiplerine fikir versin diye kendi tecrübesinden yaptığı paylaşımlar.

 

Kal sağlıcakla.

 

Not: Bu yazıda Gizli Gebe kendi aldığı kararlar sonucu edindiği tecrübeleri anlatıyor, gebelere tavsiyede bulunmuyor. Yaptırmanız gereken testler için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön