Çalışan annelere emzirme önerileri

İşe gitmek zorundasınız, ama üzülmeyin. Bebeğinizi hem çalışıp hem de kendi sütünüzle pekala besleyebilirsiniz! Bunu tek başınıza yapacağınızı kim söyledi?

Çalışan annelere emzirme önerileri

İşte o günler geldi çattı. İşinize geri dönüyorsunuz. Aslında çalışmayı özlemiş olabilirsiniz. Ama diğer tarafta da bebeğinizden ayrı kalacak olmanın hüznü var. İnanın zamanla siz de o da bu ayrılığa alışacak. Ama önce öğrenmeniz gereken yeni şeyler var. Mesela emziren bir anne olarak haklarınızı biliyor musunuz?Çalışmak ve emzirmek

 
Yeni anneler, çoğu emzirmeye en iyi niyetleriyle başlamalarına rağmen işe geri dönmeleriyle emzirmekten vazgeçebiliyorlar. Oysa çalışmaya dönmeniz emzirmeyi bırakmanız anlamına gelmez. Eğer çalışan bir anneyseniz size birkaç emzirme püf noktalarımız olacak:

 

 • Emzirme vaktine göre değişken çalışma saatleri isteyin.

 

 • Çocuğunuzun bakım yerini işyerinize yakın olacak şekilde organize edin. Bu şekilde, hem iş aralarında hem de evdeyken bebişinizi emzirebilirsiniz.

 

 • Sütünüzü sağarak sütünüzün devamını sağlayabilir ve bebeğinizden uzaktayken, annenizin ya da bir yakınınızın bebeğinizi sütünüzle beslemesini sağlayabilirsiniz.


Üçüncü seçenek size bazen zor gelebilir. Buna kendinizi adamanız ve buna hazırlanmanız gerekir. Ama iş verenizin desteği, uygun ve işlevsel bir meme pompası, işyerinizde çekilmiş sütünüzü saklayabilmeniz için uygun bir saklama bölmesiyle bu mümkün.

 

Siz işteyken, bebeğinize bakan kişiden eve gelişinizden bir saat kadar öncesinde, bebeği beslememesini ya da daha az beslemesini isteyin. Böylece ikiniz de o bağı bir an önce paylaşmak için sabırsızlanırsınız!

 

Hazırlanmak

 

Birçok anne ücretli çalışmaya mümkün olduğu kadar geç dönmeyi hedefliyor. İmkanları doğrultusunda daha kısa iş günü ya da haftanın birkaç günü çalışmayı seçiyor. Sütü biberondan vermeyi işe dönmeden önceye kadar erteliyor. En baştan beri emzirilmiş bir bebeğe biberondan süt vermeye başlamak size zor gelebilir. Biberonu reddeden bebek sütü genellikle ya bir kaptan, damlalıktan, kaşıktan ya da parmağınızda alır. Hareket halindeyken beslemek de yararlı olabilir. Eğer bebeğinizin yakınındaysanız, o çoğu kez sağılmış sütü biberondan almayı reddeder. Ama farklı bir ortamda bakıcısından bu sütü büyük bir keyifle alabilir. Yeni annelerin birçoğu meme pompasının önemli olduğunu düşünür. Hem sütün akışını sürekli kılmak hem de siz işteyken sütünüzü çekip bebeğinize verdirebilmek için bu önemli tabii.

 

Memeden süt sağmak pratik gerektirir. Başta zorlanabilirsiniz. Ama her seferinde biraz daha çok sağmaya başlayacağınızı bilin. Süt sağmaya başlamadan önce memenize masaj yapabilir ve süt sağarken bebeğinizin bir fotoğrafına bakabilirsiniz. Süt çekme sıklığı gibi, sağma süresinin uzunluğu da vücudunuzu süt üretmesi için uyarır. Bu yüzden, sadece birkaç dakikanız bile olsa atlamamaya çalışın. Bebeğinizden uzakken sütünüzü sağmayı unutmamaya dikkat edin. Unutursanız göğüsleriniz aşırı dolabilir ve süt kanallarınız tıkanır. Memeleriniz çok dolarsa, rahatlamak için mutlaka yeterli miktarda süt çekin. Çünkü meme sağlığınız da önemli, bunu biliyorsunuz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön