Emziren bir anneye destek olmanın 6 yolu

Emzirmek doğal ve gündelik bir eylem olmasına rağmen, özellikle alışma sürecinde bazı problemlerin yaşanması gayet normaldir. Bu süreçte bir anneye destek olmak istiyorsanız bunlara dikkat edin.

Emziren bir anneye destek olmanın 6 yolu

Göreceli de olsa, emzirmek, bazı anne ve bebekler için oldukça kolaydır. Evet, fiziksel açıdan talepkardır. Ve elbette anneler biraz acı hissederler – özellikle de erken evrelerde. Ama nihayetinde, bütün taşlar yerine oturur ve emzirmek anne için de bebek için de günlük sıradan bir eyleme dönüşür.

 

Kimi anneler için ise emzirme, zordur. Hani gerçek-dışı-bir-acı gibi. Anneyi yalnız ve acımasız bir muamele görüyormuş gibi hissettiren bir acı.

 

Nedeni ne olursa olsun, emzirme hedeflerine ulaşmakta güçlük yaşayan annelere nasıl destek olunacağını bilmek, zordur. Gerçekten faydalı olan ne yapabiliriz ki? Elbette herkes için geçerli olan tek bir yanıt yok; ama yardımcı olabilecek birkaç şey var:

 

1. Ona, çok iyi bir iş çıkardığını hatırlatın

Ona söyleyebileceğiniz en iyi şey şu: “Çok iyi bir iş çıkarıyorsun! Şu an zorlanıyor olabilirsin; ama eminim ki bunu başaracaksın.” Bunlar, her annenin duymak istediği türde cümlelerdir.

 

2. Bazen işlerin karmaşık olabileceğini kabullenin

Emzirmenin doğal bir şey olması, her zaman kolay olacağı anlamına gelmez. Emzirmenin, mücadele haline gelmesinin birçok sebebi olabilir; annenin fizyolojisi, altta yatan tıbbi sorunlar, ruhsal durumu, bebeğin beslenme becerisi ve anatomisi gibi. Emzirme tavsiyeleri, derli toplu kurallar şeklinde, paket halinde sunuluyor genelde – meme, en iyisidir, 12 aydan küçük bebekler, kendi kendilerine sütten kesilmezler gibi. Ancak bu kurallar, her anne ve bebeğin farklı olduğunu hesaba katmazlar genelde. Yalnızca bu gerçeği kabullenmek bile, kadının kendini çok az daha az yalnız hissetmesini sağlayabilir.

 

Emzirme teknikleri

 

3. Acısını dikkate alın

Emzirme acısı, aldatıcıdır. Bir yandan, kadınlara acımaması gerektiği söylenir. Acıyorsa eğer, bir sorun vardır. Düzelt, hemen! Ah, ama diğer yandan da emzirme, çok acıtır, duymadınız mı? Sadece dayan.

 

Gerçek, elbette ki daha ayrıntılıdır. Evet, kadınların çoğu, alışma sürecinde acı çekerler. Ve bazı kadınlar, her emzirdiklerinde, bebek memeye yapıştıkça, meme ucunu çektikçe biraz rahatsızlık hisseder. Ancak acı, minimal olmalı ve neredeyse hemen yok olmalıdır. Aksi söz konusuysa eğer, bir emiş probleminin ya da anatomik bir durumun habercisi olabilir – dil bağı ya da yüksek damak gibi. Yapılması gereken en önemli şey, anneyi dinlemek ve basit, herkese uyan kalıp yanıtlar vermemek.

 

4. Ona diğer her şeyde yardımcı olun

Özellikle yorucu ilk haftalarda, ailenin ve arkadaşların yapabilecekleri en iyi şey, anneye, bebekle ilgisi olmayan her şeyde yardımcı olmaktır ki anne, yalnızca beslemeye ve bebeğiyle bağ kurmaya odaklanabilsin. Her yeni bebek, hanedeki herkesin düzenini bozar; daha önce sekiz bebek büyütmüş, deneyimli annelerin bile. Yeni bir bebek geldiğinde, her şey sıfırdan başlar ve ihtiyacınız olan tek şey, size yemek getirecek, çarşafları değiştirecek, ayakkabı giymenize yardımcı olacak birisidir.

 

Ziyaretçilerin, yeni bebeği sevmek istemeleri anlaşılabilir bir şey; ama anne ile bebeğin birlikte geçirdikleri anlar, kritiktir. Anne emzirme konusunda sorun yaşadığında, bebeği ile ten temasını artırmalı, müdahale olmaksızın onunla vakit geçirmelidir.

 

5. Profesyonel yardım önerisi sunun

Kendi çocuklarını emzirmiş annelerin, kayınvalidelerin, kız kardeşlerin, arkadaşların verecekleri iyi tavsiyeler olabilir. Ancak bazen, annelerin uzman tavsiyesi alabilecekleri, hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak yaratıcı, kişiselleştirilmiş çözümlere erişebilecekleri bir profesyonel yardımın ya da destek grubunun yerini hiçbir şey tutamaz. Ailenin ve arkadaşların yapabilecekleri en iyi şey, annenin, bir emzirme danışmanı ya da emzirme destek grubu bulmasına yardımcı olmaktır.

 

6. Unutmayın: Onun çocuğu, sizin değil

Bunu söylemek durumunda kalmak bile hoş değil; ama bir annenin emzirme hedeflerine ulaşamaması durumunda, onu asla utandırmamalı ya da daha çok çabalaması gerektiğini söylememelisiniz. Öte yandan da bir kadını, henüz hazır olmadan önce, bırakmaya zorlamak asla kabul edilemez. Emzirmenin birçok yöntemi var. Anneler, bebek maması takviyesi yapabilirler; destekleyici emzirme sistemleri kullanabilir, süt pompalamayı deneyebilirler. Bu seçenekleri değerlendiren kadınların desteğe ihtiyaçları vardır; vazgeçirmeye çalışan birine değil.   

 

(Bu yazının İngilizce orijinali huffingtonpost.com'da yayınlanmıştır.)

 

 

 

Doğum yapan kadın vücudu
+48
Jade Beall, Ocak ayında yayımlanacak olan “Mükemmel Vücut Projesi” isimli kitabıyla yeni doğum yapmış kadınları fotoğrafladı.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  18 Aralık 2017 Pazartesi 19:04

  nede destek oluruz ya birimza

  Cevapla
 •  
  26 Eylül 2017 Salı 21:57

  Ben Ben yeni evl gi m ucun cu kez adet ol cam ama bazen başım donu yor midem bulan i yor göğüs lerim sis ti ag r i yor istâ yim at ti yor g günüm neden

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön