Emzirmeyi ne zaman bırakmalı?

Emzirmeyi çocuğunuz meme isteyebilecek kadar büyüdüğünde mi bırakmalısınız yoksa ikiniz de hazır olduğunuzda mı?

Emzirmeyi ne zaman bırakmak gerekiyor?

Anneler, çocuklarını okul öncesi yıllara dek emzirdikleri için eleştirildiklerini ve aşağılandıklarını söylüyorlar.

 

Bencil ve iğrenç olmakla, çocuklarını suistimal etmekle ve gelişimlerini engellemekle suçlanıyorlar; ancak uzmanlar, çoğunlukla anneler tarafından yapılan bu eleştirilerde, emzirmenin uzun vadedeki faydalarını göz ardı edildiğini ve göğüslerin, cinsel objeler ya da anneliğe özgü araçlar olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı yaşandığını söylüyorlar.

 

“4-5 yaşlarındaki bir çocuğu kamuya açık alanda emzirmek kadar eleştirilen bir şey daha yoktur herhalde” diyor dünya çapında tanınan laktasyon danışmanı Pinky McKay.

 

“İki kızımı peşpeşe emzirdim; her öğlen okula emzirmeye gidip gitmeyeceğim sorusuyla çok karşılaştım.”

 

“Toplum, et yiyebilecek yaştaki bir çocuğu memeye yapışmış gördüğünde çılgına dönüyor; ancak yapılan araştırmalara göre, anne sütü, hayatın ilk yılından sonra da takviye besleyici maddeleri sağlayabiliyor ve bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendiriyor” diyor McKay.

 

Çocuk ne zaman hazırsa o zaman bırakın

Pinky McKay’e göre anne sütündeki bağışıklık faktörleri, ilk yıldan sonra artmaya başlar ve yemek yerken mızmızlık yapan ve diğer çocuklarla etkileşime geçen çocukları beslemeye devam ediyor. “Annenin bencil olduğunu iddia etmek de oldukça gülünç. Emzirme, çocuğu sakinleştirmede iyi bir araç olsa da, yerinde duramayan bir çocuğu emzirmeye çalışmak genelde son derece güç.”

 

Avustralya Emzirme Derneği, çocukların artık hazır olduklarında, daha fazla emmek istemediklerinde sütten kesilmelerini tavsiye ediyor.

 

Katherine Clarke’ın oğlu Ryder, emmekten hala keyif alan güçlü bir çocuk. Hem Ryder’ı hem de 19 aylık kardeşi Kingsley’i emziren Clarke, bu kadar uzun süre emzirmeye hiç niyetlenmediğini, ancak şu an doğru bir şey yaptığını hissettiğini söylüyor.

 

“Çocuk, meme isteyebilecek kadar büyüdüğünde, emmek için fazla büyümüştür diye düşünürdüm hep; ama artık tavrım değişti.”

 

“Ryder’ı gece rahatlatmak için ya da düştüğünde ve üzgün olduğunda emzireceğim. İnsanlar, Kingsley doğduğunda, Ryder’ı sütten keseceğimi düşünmüşlerdi. Biraz baskı vardı; ama kararıma güveniyorum ve eşimin de desteği var.” diyor Clarke.

 

Clarke, bloglarda ve sosyal medyada sıklıkla negatif eleştirilere maruz kaldığını, ama herhangi bir baskıya boyun eğmeyi reddettiğini söylüyor.

 

“Ryder’ın emme isteği iyice azaldı; zamanla duracaktır.”

 

 

 

(İngilizce'den çevirdiğimiz bu yazı kidspot.com.au'da yayınlanmıştır.)

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön