Emziren anneleri destekleyen 4 harika yenilik

Anneleri ve bebekleri emzirme sürecinde daha da rahat ettirebilmek için tasarlanan ürün ve hizmetlere 4 örnek…

Emziren annenin işini kolaylaştıran icatlar

Emzirme, nihayetinde iki kişi arasındadır; bir anne ve bebeği. Ama bu ilişkiyi besleyebilmek adına yapılabilecek çok şey var. Uzmanlar ve yakınlar, kurumlar ve süreci kolaylaştıran anlamlı ürünler, destek sağlayabilir. Annelerin ve bebeklerin emzirme sürecinde daha rahat edebilmeleri için yenilikçi çabalar sarf edilmiyor da değil zaten.

 

Daha iyi süt sağımı

Göğüs pompaları, son birkaç on yıldır pek bir değişime uğramadı; sesli ve temizlenmesi zor yapıları, kötü dizaynları ile annelere zorluk çıkarmaya devam ettiler. Fakat son birkaç yıldır heyecan verici uygulamalara girişildi; 2014 yılında MIT, ‘emmeyen göğüs pompası’ konulu bir çalışma düzenledi. Ve bu yılın başında, katılımcı şirketlerden birine – Kohana’ya – tasarladıkları pompa prototipinde ilerlemeleri için 10.000$ verdi.   

 

Gala Pompa dizaynı, Kohana’nın kurucuları Susan ve Andrew Thopmson’un buluşu. Pompa, şişirilebilir bir iç lastik kullanarak el hareketlerini taklit ediyor. Ve bu pompa, sutyenin içerisine yerleştirilebildiğinden özellikle de çalışan anneler için rahatlık sağlıyor.

 

Kohana, 30 annenin katılımıyla küçük bir klinik deney gerçekleştirdi ve katılımcıların çoğunluğu Gala’yı, vakumlu pompalarına tercih etti. Şimdi ise Susan ve Andrew, gerekli olan tamamlayıcı deneyleri yapabilmek için ihtiyaç duydukları 40.000$’ı elde edebilmek adına bir kampanya başlattılar.

 

Emzirme danışmanlığı – herkes için

Emzirme, ABD’de önemli bir kamu sağlığı önceliği haline geldi; birçok hastane, anneleri emzirme için teşvik etme çabalarına giriştiyse de, kadınlar eve gittikleri gibi kendilerini çıkmaza düşmüş hissediyorlar. Kaliforniya’nın Riverside ilçesinde, boşluğu doldurmak için etkili bir yol bulundu – ücretsiz, çok dilli, 7 gün 24 saat sertifikalı emzirme danışmanlarının çalıştığı bir yardım hattı. Kadınlar, günün her saati arayıp danışmanlardan birine bağlanabiliyorlar.

 

Geçen yıl, ilçede yaklaşık 30.000 doğum meydana geldi ve bu kadınlardan yaklaşık 10.000’i bu hizmetten yararlandı. Ve bu yardım hattı, kadınlara destek sağlamak isteyen başka bölgelere de esin kaynağı oldu.

 

Rahat emzirme alanları bulma rehberi

Moms, Pump Here adındaki şirket, Nursing Room Locator adında, kadınların bulundukları bölgeyi girip anında yakınlardaki emzirme odalarına erişmelerini sağlayan bir uygulama yaptı.

Uygulama, şu an bünyesinde 1.000’den fazla emzirmeye elverişli bölge barındırıyor ve her birinin fotoğraflarıyla birlikte detaylı yol tarifini sağlıyor. Belirtilen bölgeler, oldukça çeşitli – mağazalar, hava alanları, hastaneler, üniversiteler ve hatta kadınların sıklıkla emzirme için kullandıkları açık alanlar.

 

Model süt bankası

The Milk Bank, prematüre ya da hasta bebeklere pastörize anne sütü sağlayan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Ancak bu organizasyon, emziren anneleri başka yollarla da destekliyor; emziren çalışanlarına kolaylık sağlamak isteyen şirketlere model olacak şekilde. The Milk Bank, emziren çalışanlarının altı ay boyunca işe bebeklerini getirmelerine izin veren bir uygulamayı yürürlüğe soktu. Şirketin, geniş, rahat bir emzirme odası var – beş kişinin aynı anda rahatlıkla kullanabileceği kadar büyük. Ve bebekler ofise geldiklerinde, tüm günü anneleriyle birlikte, emerek, uyuyarak ya da oynayarak geçirebiliyorlar. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön