Normal doğum depresyonu azaltıyor mu?

Normal doğum mu sezaryen mi? Bu konu son yıllarda çok tartışılıyor. Ama bırakalım da ona doktorumuz karar versin.

Normal doğum depresyonu azaltıyor mu?

Normal doğumda anne ve bebek arasındaki duygusal temasın daha yoğun olması, doğum sonrası karşılaşılan depresyonun şiddetini azaltıyor.

 

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Cihat Ünlü ve Acıbadem Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aylin Karahasan, doğumun sezaryen yöntemiyle yapılması yönündeki kararı hekimin vermesi gerektiğini belirtiyorlar. Uzmanlarımızın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

 

Hangisi avantajlı?

Normal doğumun avantajı, annenin ve bebeğin doğasına, anatomisine ve duygusal durumuna uygun olması ve bir kadının hayatında yaşayabileceği en güçlendirici deneyimlerden biri olmasıdır. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirir. Annenin günlük aktivitelerine daha kısa sürede başlamasını sağlar. Herhangi bir komplikasyon olmadığı sürece normal doğumun dezavantajı yoktur. Sezaryen tabii sadece gerekli durumlarda uygulanmalı. Ne de olsa bu işlem bir ameliyat. Avantajı, bebek ve annenin hayatını tehdit eden ya da normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda doğumun sorunsuz olmasını sağlaması.

 

Normal doğum eyleminin ne zaman başlayacağının önceden bilinememesi ve bu nedenle uygunsuz zaman ve ortamlarda başlayacağı korkusu anne adaylarını tedirgin edebiliyor.

 

Normal doğumda anne ve bebek arasındaki duygusal temasın daha yoğun olması, doğum sonrası karşılaşılan depresyonun şiddetini azaltır. Ayrıca normal doğumda ayağa kalkıp normal günlük aktivitelere dönme süresi sezaryenden daha kısa.

 

 

Doktor karar vermeli

Anne adaylarının birçoğu genellikle bilgisizlik ve ağrıdan dolayı normal doğumu tercih etmediklerini ifade ediyor. Bu nedenle hastanın önceden hamilelik ve doğum hakkında bilgilendirilmesi önemli. Doğum sırasında uygulanan ağrıyı azaltıcı yöntemler, anne adaylarının tercihini değiştirebilir.


Normal doğumda annenin hastanede kalma süresi 1-2 günle sınırlı olurken, sezaryende bu sürenin ortalama üç güne kadar uzayabildiğini, normal hayatına 7-8 günde dönebildiğini, uzun dönemde dikiş yerlerinde zaman zaman ağrıların olması, karın içinde ameliyata bağlı yapışıklıkların olmasının sezaryenin olumsuz yönleri olarak sıralayabiliriz. Sezaryenle doğum normal doğumun gerçekleşemeyeceği durumlarda önerilir. Sezaryenin en önemli avantajı, normal doğum sırasında bebek açısından mevcut riskleri en aza indirmesi.

 

Siz kulaktan dolma bilgiler ya da sırf gözünüz korktuğu için sezaryen doğumu tercih etmek yerine doktorunuzla birlikte yönteme karar verin. Sezaryenin hangi durumlarda gerektiğini, sizi ve bebeğinizi takip eden doktor daha iyi bilecektir. Bu nedenle doktorunuza güvenin ve önerilerini takip edin.

 

 

Op. Dr. Semra Özer, "Sezaryen mi normal doğum mu?" sorusunu cevaplıyor:

Sezaryen mi normal doğum mu?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön