Bebeklerin çoğu gece saat 4’te doğuyor!

İngiltere’de yapılan bir araştırma, spontan ilerleyen doğumların çoğunun sabaha karşı, özellikle saat 4.00’te gerçekleştiğini ortaya çıkardı.

Bebeklerin çoğu gece saat 4’te doğuyor!

2005 ve 2014 yılları arasında gerçekleşen 5 milyon doğumun verilerini inceleyen İngiliz araştırmacılar, doğum saatleri ile ilgili ilginç veriler elde etti. Araştırmaya göre spontan ilerleyen doğumların yalnızca yüzde 28’i hafta içi iş saatlerinde gerçekleşirken, yüzde 70’ten fazlası iş saatleri dışında gerçekleşiyor. Bebekler özellikle gece yarısı 1.00 ile sabah 7.00 saatleri arasında dünyaya gelmeyi seçiyorlar.

 

Oranı gün geçtikçe artan planlı sezaryen doğumlar, daha çok sabah saatlerinde, özellikle hafta içi sabahlarında gerçekleştiriliyor. İstatistikler, müdahale ile başlatılan doğumların ise genellikle gece yarısı saatlerinde gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

 

Londra Üniversitesi’nden araştırmacı Prof. Alison Macfarlane, doğum trendlerinin istatistikleri etkilediğini söylüyor: “Sezaryen ve suni sancı gibi müdahaleler, doğumların doğal seyri ile ilgili istatistikleri değerlendirmemizi etkiliyor. Ev doğumlarının yaygınlaşıyor olması doğumun zamanlaması ile ilgili farklı veriler elde etmemize yardımcı olabilir.”

 

 

 

 

Doğum genellikle kendiliğinden başlıyor

Londra’da yapılan araştırma sonuçları ilginç. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere, doğumların yüzde 66’sı kendiliğinden başlıyor. Yüzde 22’si suni sancı veya başka müdahaleler ile başlatılırken, yüzde 12’si doğum süreci hiç başlamadan gerçekleşiyor. Spontan başlayan doğumların yüzde 50’si, yine spontan bir şekilde, kendiliğinden gerçekleşebiliyor. Doğal başlayan doğumların yüzde 7’si acil sezaryen, yüzde 9’u ise vakum veya forseps gibi müdahalelerle gerçekleşiyor.

 

Medikal müdahale ile başlatılan doğumların da yüzde 13’ü spontan bir şekilde gerçekleşebiliyor. Suni sancı veya farklı ilaçlarla başlatılan doğumların sezaryen veya farklı bir müdahale ile gerçekleşme oranı ise yüzde 5 ve yüzde 4. Doğum süreci kendiliğinden başlamadan gerçekleşen yüzde 12’lik dilimde ise yüzde 9 planlı sezaryen, yüzde 3 acil sezaryen oranı görülüyor. Sonuçlara göre, doğumun ne şekilde başladığı, doğumun ilerleyişini ve ne şekilde sonuçlanacağını önemli ölçüde etkileyebiliyor.

 

Araştırmada elde edilen ilginç sonuçlardan biri de, Noel Günü ve İngiltere’de ‘Boxing Day’ olarak kutlanan yeni yılın ilk gününde gerçekleşen doğum sayısının yüzde 7 daha az olması. Bunun nedeni ile ilgili herhangi bir veri elde edilemiyor.

 

Araştırmacı Dr. Peter Martin, doğumların daha çok gece saatlerinde gerçekleşmesinin evrimsel bir sebebi olabileceğini söylüyor: “Atalarımız topluluklar halinde yaşıyordu ve gündüz saatlerinde aktif bir şekilde çalışırken, gece gruplar halinde dinleniyorlardı. Gece saatlerinde gerçekleşen doğumların bir tür korunma ve güvenlik hissi verdiği gerçeğini göz ardı edemeyiz.”

  

Doğum hizmetleri için yardımcı bilgiler

Kraliyet Ebelik Koleji’nden Sean O’Sullivan, bu araştırmanın sonuçlarının kadın-doğum servislerinin organizasyonu açısından önemli veriler sunduğunu ifade ediyor. Doğumun saat kaçta gerçekleştiği, her şey yolunda olduğu sürece ebeveynleri pek ilgilendirmese de, kesintisiz ve verimli bir sağlık hizmetinin verilebilmesi için doğumların sıklıkla hangi saatlerde gerçekleştiğini bilmek önem arz ediyor.

 

Kaynak

 

Doğum nedir?

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön