Jamie Oliver ve ailesi yeni bebekleriyle gündemde

Ünlü şef Jamie Oliver’ın beşinci çocuğu dünyaya geldi. En büyük iki abla, kardeşlerinin doğumunu anbean izledi.

Kardeşlerinin doğumunu izlediler!

Dünyaca ünlü şef ve televizyon programcısı Jamie Oliver ve eşi Jools, beşinci kez çocuk sahibi oldular. Tamamen doğal bir şekilde gerçekleşen doğumu ailenin en büyük çocukları olan 14 yaşındaki Poppy Honey ve 12 yaşındaki Daisy Boo, anneleri doğum yaparken yanında bulundular. Doğumdan sonra kardeşlerinin göbek kordonunu kesen ablalar, deneyimlerinin çok heyecan verici olduğunu dile getirdiler.

 

Günümüzde birçok aile, büyük çocukların doğuma şahitlik etmesini ilginç (hatta aşırı) buluyor olsa da, İngiltere’deki ebeler gün geçtikte daha fazla ailenin buna izin verdiğini açıklıyor. Keza Amerika’da da artık birçok doğumda ailenin büyük çocukları da bulunuyor.

 

Doğumun ardından Jamie Oliver, Instagram’da bebeğinin fotoğrafıyla birlikte şu notu paylaştı: “Oğlumuz oldu! Oliver ailesindeki herkes çok şaşkın ve çok mutlu. Oğlumuz rahat bir şekilde dünyaya geldi ve eşim Jools, harika bir iş çıkardı. İnanılmaz derecede sakindi ve doğal bir doğum yaptı, üstelik iki büyük kızım da bebek doğarken yanımıza geldi; buna şahit olmak harikaydı. Bebeğimiz 3.600 gr, (16 paket tereyağı kadar, sevgili aşçılar!) Uzun bir gün oldu ve hepimiz sevgi doluyuz. Ve oradaki tüm annelere de sevgilerimi gönderiyorum, gerçekten inanılmaz bir iş başarıyorsunuz! Sevgiler, Jamie. PS: Bebeğimizin hala bir adı yok!”

 

 

Doğuma şahit olmak çocuklar için uygun mu?

İngiltere’deki NCT (Natural Childbirth Trust) adlı ebeveynleri destekleme kurumundan Elizabeth Duff’un yaptığı açıklamaya göre, bir doğuma tanıklık etme deneyimi için her yaşta çocuğun hazırlanmaya ihtiyacı var. Duff’a göre, “küçük kardeşinin doğumuna tanıklık etmek çocuk için muhteşem olabileceği gibi, annesini acı çekerken veya kan kaybederken görmek de aynı şekilde rahatsız edici olabilir.”

 

Evde doğumun yaygın olduğu İngiltere’de uzmanlar, evdeki diğer çocukların duyabilecekleri seslerle ilgili bilgilendirilmelerinin de önemli olduğunu söylüyor.

 

Kraliyet Ebelik Koleji’nden Jacque Gerrard’ın dediğine göre, bir çocuğun doğuma şahit olmasının uzun vadede travmatik olabileceğine dair herhangi bir kanıt bulunmuyor. Doğru destek ve hazırlıkla tüm çocukların doğum deneyimine dahil edilebileceğini ifade eden Gerrard, çocuklarla açık ve net bir şekilde konuşmanın da altını çiziyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön