Makyaj dersleri: Kapatıcı

Makyajın en kuvvetli hata örtücüsü kapatıcılar ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz!

Makyaj dersleri: Kapatıcı

Kapatıcı nedir?

Kapatıcılar makyaja yeni başlayanların dahi en sevdiği ürünler arasında bulunuyor. Genellikle yüzde kusur olarak görülen lekeleri, göz altında oluşan yorgunluk izlerini, sivilce lekelerini, siyah noktaları ve göz çevresindeki renk eşitsizliklerini örtmek için kullanılan ürünlerdir. Çok yoğun bir yapıya sahiptirler bu nedenle fondöten gibi bütün yüze uygulanması tavsiye edilmez. Fondötenin kapatmakta güçlük çektiği küçük bölgelerin hızlı kapanması için etkili ürünlerdir. Piyasa da çeşitli formlarda bulmak mümkündür.

  

 

Kapatıcı çeşitleri nelerdir?

Krem kapatıcılar: En yaygın kullanılan kapatıcı formudur. Likit ruj tüplerine benzer tüplerde paketlenen, yapısı kremsi olan kapatıcılardır. Hem uygulaması hem de dağıtması oldukça kolaydır. Diğer formdaki kapatıcılara oranla kapatıcılık özelliği çok daha etkilidir.

 

Pot kapatıcı: Küçük kaplar içerisinde yer alan, nemlendirici özelliği yüksek, dağıtması ve uygulaması kolay kapatıcılardır. Yoğun bir dokusu vardır kapatıcı fırçalarıyla kullanılması tavsiye edilir.

 

Stick kapatıcı: Hem kapatıcı olarak hem de aydınlatıcı olarak kullanılması mümkündür. Bütün kapatıcılar gibi yoğun bir yapıya sahiptir fakat dağıtması diğer formlara göre daha zordur.

 

Kalem kapatıcı: En doğal görünümü bu kapatıcılar ile elde edebilirsiniz. Göz çevresi için kullanımı idealdir.

 

 

Kapatıcı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Makyaj yaparken kullanılan malzeme çok önemlidir. Kapatıcı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey kapatıcının rengidir. Kapatıcınızı hangi amaçla kullanacağınız da rengi seçmeniz için belirlemeniz gereken bir etkendir. Eğer kapatıcınızı aydınlatıcı olarak kullanacaksanız fondöteninizden bir ton açık kapatıcı çok işinizi görecektir. Çok açık bir kapatıcıyı aydınlatıcı olarak kullandığınızda çok sevmediğiniz bir görüntüye sebebiyet verirsiniz. Fakat yalnızca cilt kusurlarınızı örtmek ve cilt renginizi eşitlemek için kullanacaksanız fondöteninizle aynı renk almanız çok daha doğal bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Kapatıcı nasıl uygulanır?

Kapatıcı uygularken ilk uygulmanız gereken kural problemli bir cilde sahipseniz ya da sivilcelerinizi kapatmak istiyorsanız kapatıcı aplikatörünü ya da fırçasını direk sivilceye uygulamayın. Uygularsanız sivilcede bulunan bakterileri hem kapatıcıya hem de tüm cildinize yaymış olursunuz. Kapatıcınızı göz altına uygularken tampon hareketlerle dağıtmaya özen gösterin göz çevrenizi çok çekiştirmeyin aksi takdirde kırışıklıklara sebep olabilirsiniz. Kapatıcı kullanmadan önce cildinizi ve özellikle göz altlarınızı mutlaka iyi bir nemlendirici ile nemlendirin. Kapatıcının göz çizgilerinize dolmasını önlemek için mutlaka bir pudra ile sabiteyin.

 

 

Yaşlı gösteren 8 makyaj hatası
+9
Güzellik rutinimiz, makyaj alışkanlıklarımız yirmili yaşlarda oluşur ve genellikle değişiklik yapmak pek aklımıza gelmez. Pek çoğumuz, makyaj ürünlerini kullanarak ince çizgileri, koyu renk halkaları ve diğer yaşlanma işaretlerini saklamayı bilmiyoruz. İşte olduğunuzdan yaşlı görünmenize neden olan 8 makyaj hatası...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön