Güzelleşelim

Güzellik asırlar boyu, insanoğlunun en sevdiği, en çok üstüne konuştuğu konu! Gelin, hep birlikte güzelleşelim…

Güzelleşelim

Yaşlanma karşıtı nemlendiriciler, kırışıklık azaltıcı kremler, leke giderici serumlar ve daha birçokları… Son yıllarda hızla gelişen kozmetik sektörü, güzel olmak ve genç kalmak isteyen kadınların, hatta artık erkeklerin de imdadına yetişiyor. Vücut seti, bakım kürü derken cüzdanlardaki para, bakım ürünleriyle uçup giden güzellik hayalleri gibi buhar olup uçuyor. Peki, bu kadar para harcamadan basit birkaç yöntemle güzelleşmek mümkün mü?

 

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak ve bunu uzun yıllar koruyabilmek her kadının hayali. Dünyaya gelirken sahip olduğumuz genetik özellikler, her ne kadar temeli oluştursa da, güzelliğimizi devam ettirmek önemli. Modern yaşam stres ve çevre kirliliği getirdiği için kendimizi bunlardan korumayı bilmemiz gerekiyor. Cildimiz açısından bunu yaparken pahalı kozmetiklere ve bakım ürünlerine avuç dolusu servet harcamak çok gereksiz. Basit alışkanlıklar edinerek cildimizi yıllarca sağlıklı ve ışıltılı koruyabiliriz. 

 

Yeme alışkanlıklarımız etkili

Çevre kirleticilerinin oluşturduğu etkileri ortadan kaldırmaya yarayan antioksidanlar, en çok kırmızı yeşil ve turuncu renkli meyve ve sebzelerde boldur. Bunların kızartılmadan, aşırı haşlanmadan tüketilmesi, posa ve vitamin desteği yapar, cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar. Fast food tarzı, kızartılmış, doymuş yağ oranı yüksek gıdalar ve alkollü içecekleri tüketmek doğru değil. Özellikle sardalye, alabalık ve ton balığı gibi yağlı balıkları haftada iki kez yemek gerekir. Beyaz ekmek, bisküvi, kremalı pasta gibi çok tatlı ve nişastalı besinler insülin dengesini bozar. Kolojen liflerini dağınık hale getirir. Bu da cildin destek dokusunun gevşeyip sarkması anlamına gelir. Tatlı gıdalar alerjik tepkimeleri kolaylaştırır. Kahve ve alkol tüketilmesi; cildin susuz kalması, kuruması, gözaltı torbaları oluşması ve morarmalara neden olur.

 

Güneşe çıkmadan önce meyve yiyin!

Güneşe karşı korunmak, yanmadan bronzlaşmayı bilmek önemli. Özellikle öğlen saatlerinde güneşe çıkmamayaözen gösterin. Doğru güneş koruyucu kullanın. Uzun saatlerce güneşlenmek yerine; her gün yavaş yavaş güneşten faydalanmak zarar görmemizi engelleyecektir.

 

Güneşe çıkmadan önce bol bol renkli meyvelerden yerseniz cildiniz ışıl ışıl olur. Ayrıca güneş altında parfüm sürmemek lekelerden korunmak için doğru bir yaklaşım.

 

Cildiniz egzersizle ışıldasın

Düzenli egzersiz yapılması sağlıklı kan dolaşımı, açık damarlar ve iyi beslenen, toksik maddelerden arınan cilt demek. Egzersizin yirminci dakikasından sonra mutluluk hormonu endorfin salgılanır. Açık havada yapılan düzenli ve sürekli egzersiz, cilt renginizi güzelleştirir, cildinize parlaklık ve ışıltı kazandırır.

 

Güzellik uykusu günde sekiz saat!

Günde en az sekiz saat ve derin uyku cilt güzelliğinin olmazsa olmazı! Cildimiz uyku sırasında salınan hormonlarla kendini tamir eder. Yapılanmasını düzenleyip yenilenir. Kısa ve düzensiz uykular, alkol veya uyku ilaçları alınması uyku kalitesini bozar. Cilt güzelliği olumsuz etkilenir.

 

Ayda bir kese yaptırın

Bol su içmeli, sudan her şekilde faydalanmalı. 60 kilo civarında bir erişkinin yaklaşık olarak 1,5-2 litre su içmesi gerekir. Su, dolaşımı destekler, alınan besinlerin özümsenmesi için gereklidir. Aynı şekilde zararlı maddelerin atılması için de suya ihtiyaç var.

 

Ne şanslıyız ki suyla yapılan terapiler, geleneğimizde de var. Hamamlarda yüzyıllar boyu geleneksel temizlenme yöntemi olan bugünün peeling’i keselenmeyle atalarımız pırıl pırıl ciltlere sahip olmuş. Benzer şekilde; spa merkezleri, hamamlar, termal tesislerde banyolar veya masajlarla sudan faydalanmak cilde bakım yapacaktır.

 

Ayda bir kese yapmak ciltteki ölü hücreleri uzaklaştırır. Cildin arınıp temizlenmesi için en doğru ve en basit yolsa su! Kuru ve yağlı ciltler için uygun olan sabun veya temizleyicileri suyla kullanmak en basit ve temel temizliktir.

 

Stresten uzak durun, cildinizi koruyun

Mutluluk her zaman çekicilik ve ışıltı verir. Gülümsemeyi, kahkaha atacak olayları yakalamayı bilmek, hayatın olumlu yanlarını görmeyi başarmak, dostlarla ve sevdiklerimizle birlikte olmak stresi azaltır. Stres, bize sadece kırışıklık ve gri-sarı bir cilt verir. Mutlu olmayı öğrenin.

 

Sigara cilde zararlıdır!

Sigaranın ve dumanının içerdiği toksik maddeler hem bağ dokusunun bozulmasına hem de cildin rengini kaybetmesine neden olur; kırışıklık ve leke oluşumunu hızlandırır. Sigara kullanmamak ve içilen ortamlardan uzak durmak, sağlıklı bir cildin temeli. Eğer hala sigara içiyorsanız bir an önce bırakmalısınız.

 

Üç cilt tipi var

Kuru: Yüzün her bölgesi kuru.

Yağlı: Yüzün her bölgesi yağlı özelliğe sahip.

Karma: Yanaklar kuru, alın, burun ve bazen çene de yağlı olabilir.

 

Kuru cilt

Kuru ciltlerin nemli tutulması lazım. Tonik yanlış, yağlı nemlendirici kullanmak doğru olur. Cildinizi kurutmayan nemlendirici kullanın. Sert temizleyicilerden ve anti bakteriyel sabunlardan kuruma, pullanma ve kepeklenmeye neden olacağı için uzak durun. Tonik cildinizi kurutur, pek kullanmayın.

 

Yazın hafif yağlı, kışın ve sonbaharda yoğun ve daha yüksek yağ içerikli nemlendirici kullanın. Nemlendiricinin üzerine yazın da kışın da güneş koruyucu ürün sürün.

 

Yağlı cilt

Yağlı cilde sahip kişiler, ciltlerinin sürekli parladığından, sivilce ve lekelerinden şikayet eder. Genelde akne sorunu yaşarlar. Yağlanmayı engelleyen kurutucu sabun kullanın. Cildin her tarafına tonik sürerek, yağsız ve su bazlı nemlendirici tercih edin. Cildi yağlandıran kremler akneye yol açar, kullanmayın. Nemlendirici kremin üzerine güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin. Lokal olarak tonik uygulanması hem yağlanmayı azaltır, hem de yeni siyah nokta oluşması baskılanmış olur. Hafif alkol içeren ürün kullanırsanız gözenekleriniz daha daralır. Cilt bakımında siyah ve beyaz noktalar sıkılınca iz kalır. Sivilceyi sıkmadan kaynaklanan izler uzun süre orada kalır, bu nedenle sıkmayın. Cilt her 21-28 günde bir yenileniyor. Bu nedenle cilt bakımında ölü deriyi atmak için bakım yapılır. Böylece lekeler hafifler, kırışıklıklar ve akne izleri azalır.

 

Karma cilt

Karma cilt tipinde, alın, burun, çene yağlı olur, yanaklarsa kurudur. İklimlerden çok etkileniyor. Yazın yağlı bölgeler daha çok yağlandığından akne sorunu olur. Kış aylarındaysa karma ciltlilerin yanakları çok kurur, gerilme pullanma, kızarıklık ve kaşıntı oluşur. Yazın başka, kışın başka ürün kullanın.

Mevsimlere göre kozmetik seçin. Sonbahar ve kışın, yanaklarına daha çok nemlendirici sürmeniz gerekecek. Akneli ve yağlı bölgelere kurutucu ürün kullanabilirsiniz. Temizleyici kullanırken alın ve burnunuzu temizleyin. Toniği sadece T bölgesine sürün, nemlendiriciyi yanaklara yoğun sürün. Nemlendiricinin üzerine mutlaka güneş koruyucu kullanın..

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön