Büyük gögüs sırt ağrısı yapar mı?

Büyük göğüsün sağlığınıza etkilerini biliyor musunuz?

Büyük göğüs, kas ve iskelet ağrısı yapıyor!

Kimi küçüklüğünden, kimi büyüklüğünden şikâyetçidir. Küçük olan da estetikçilerin kapısını aşındırıyor, büyük olan da aynı kapıyı çalmaya gidiyor. Hastanın kendini algılamasına göre büyük göğüs tanımı değişiyor. Özellikle gençlerde sosyal hayatta karşılaştığı zorluklar, ileri yaştakilerde ise boyun ağrısı, sırt ağrısı gibi şikâyetleri, muayene ile elde edilen memenin hacmi, memenin ağırlığı, hastanın kas iskelet sisteminin durumu gibi somut verilerle tanımlanıyor. Kas iskelet sisteminin kaldırabileceğinden ağır memeleri olanlarda boyun ve sırt ağrısının olacağına dikkat çeken uzmanlar; “Kas iskelet sisteminin kaldırabileceğinden ağır memeleri olanlarda zaman zaman ağrı şikâyetleri olabilir. Büyük göğüsün etkisi olur. İdeal göğüs görünümü,  izafi bir tanımlama olmakla beraber kadının vücut ölçüleri ile uyumlu, sağlık sorunu yaratmayan, diri yapıda bir göğüstür diyebilirim. Benim hastalarımda ortalama istek 85 bedendir. Her hasta bu bedeni ister diye bir kaide olmadığı gibi bu ortalama, doktor bazında da değişiklik gösterebilir" diye konuşuyor.

 

Büyük göğüs kas iskelet sistemi ağrısı yapabilir

Bilimsel yaklaşım büyük ve ağır göğüslülerde ileri yaşlarda kas iskelet sistemi sorunları ile karşılaşma riskinin daha yüksek olduğunu söylemektir. Meme ağırlığı tıp dilinde 'mastodini' sadece büyük göğüse bağlı değildir. Bir genel cerrah tarafından yapılacak muayene sonrası meme büyüklüğü nedenli ağrıya karar verilebilir. Yaşla birebir ilintili değildir. Ancak büyük memeli bir kadında boyun, sırt ağrısı yaşla artma gösterebilir. Bedensel algılama kişinin psikolojisinde elbette önem taşır. Ameliyat detayına bağlı olarak 2,5–4,5 saat arası sürüyor. Ameliyat öncesi tüm değerlendirmeler yapılır. Hastanın beklentisi değerlendirilip, mevcut onlarca küçültme tekniğinden hastaya en uygun olanı seçilir. Tekniğine uygun ameliyat öncesi çizimi yapılıp, hasta ameliyata alınır.

 

Sosyal hayatta utangaçlık, ameliyat ettiriyor!

Ameliyattan sonra mutlaka 3 ay sporcu sütyeninin takılması gerektiğini de belirten uzmanlar, “Ameliyat sonrası 3 ay sıkı bir sporcu sütyeninin memenin yeni formunu almasında faydası olur. Dışardan alınacak tek önlem yağ dokusunun hacmini kontrol etmektir. Her kadının meme bezi ve yağ oranı farklıdır. Büyük meme için sadece kalıtsaldır demek doğru olmadığı gibi kalıtsal etkeni sadece anneye, teyzeye bakarak söylemek de doğru değildir. O kişinin örneğin 150 yıl önce yaşamış büyük büyük anneannesinden geçen genetik bir transferi de söz konusu olabilir. Meme küçültme ameliyatlarında majör endikasyonları ileri derecede meme büyüklüğü, başka nedene bağlanamayan omuz, boyun ve sırt ağrısı, cinsel ve sosyal hayatta ileri derecede utangaçlık hastalıdır. Şikâyetler çok ilerlememiş ise doğum ve emzirme süreci sonrası tercih edilir, ancak ileri şikâyetlerde yaşsal sınır yoktur.”


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  14 Ağustos 2016 Pazar 16:12

  goguslerım cok buyuk yururken salanıyor cok agrıyor daha yasımda kucuk 16 yasındayım napmalıyım

  Cevapla
 •  
  30 Mart 2016 Çarşamba 12:17

  Dort doğum yaptim 33 yaşındayım gogusletim cok sarkti sanki nefes alamıyorum ne olur yardımcı olun ne yapmaliyim

  Cevapla
 •  
  26 Aralık 2015 Cumartesi 07:39

  Bende gogus kucultme amaliyati olucam olanlardan destek bekliyorum cok korkuyorum iyilesemeyecim diye

  Cevapla
 •  
  02 Ağustos 2015 Pazar 18:38

  Gogusum sırt ağrısı yapıyor şuan emziriyorum dahada büyüdü emzirme bittikten kaç ay sonra ameliyat olunur fiyatı ne kadar

  Cevapla

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön