Kök hücre transferi ile protezsiz göğüs büyütme ve yüz gençleştirme tedavileri...

Kök hücre tedavisi, plastik cerrahları yaşlanmayı durdurma idealine bir adım daha yaklaştırdı.

Kök hücre transferi ile protezsiz göğüs büyütme ve yüz gençleştirme tedavileri...

Kök hücre tedavisi, plastik cerrahları yaşlanmayı durdurma idealine bir adım daha yaklaştırdı. Kişinin kendi yağ dokusu ya da kanından elde edilen kök hücreler, kırışıklıkların açılıp cilt dokusunun gençleştirilmesinin yanı sıra, elmacık kemiklerini belirginleştirmek ve dudak kalınlaştırmak gibi yüz şekillendirme operasyonlarında da kullanılıyor. Protez kullanmadan göğüs büyütmek için de kök hücre tedavisi çok iyi bir yöntem.

 

Son on yılda kök hücre tedavilerinin, çözümü klasik tıbbi yöntemlerle mümkün olmayan pek çok hastalığın tedavisinde başarılı olması, bu tedavi yönteminin yaşlanma sürecini durdurmakta ve vücutta bazı bölgelerde eksik olan yumuşak dokuyu kalıcı olarak tamamlamakta fayda sağlayabileceği fikrinin fitilini ateşledi. Plastik cerrahlar da otolog (kişinin kendisinden elde edilen) kök hücre ve yağ dokusu transferlerini, yüz gençleştirme ve şekillendirme ile meme büyütme işlemlerinde başarıyla kullanmaya başladılar.

 

Superplast Estetik Cerrahi Merkezi’nden Doç. Dr. Kaan Gideroğlu, “Kişisel olarak bu süreçte ileri teknoloji ürünü olan lazer, ultrason ve radyo frekans cihazlarının tedaviye eklenmesinin sonuçların çok daha başarılı olmasını sağladığını gözledim.” diyor.

 

Kök hücre nedir?

Kök hücreler, insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Henüz tam olarak olgunlaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda özellikle yağ dokusundan elde edilen bağ dokusu kaynaklı hücrelerin doku eksiklerinin tamamlanmasında ve gençleşmede oldukça etkin olduğu gösterildi.

 

 Kök hücre tedavileri hakkında ayrıntılı bilgiler:

 

30-40 yaş arasına kök hücre enjeksiyonu + 1 seans lazer yeterli

Cilt gençleştirmede öncelikle her yaş grubunda ve her hastada kişiye özel bir tedavi planımız oluyor. Çünkü her hastanın ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Örneğin 30-40’lı yaşlarında bir hanımda ciltte sarkmalar çok fazla değildir ve cilt elastikiyeti 50’li yaşlara nazaran daha iyidir. Bu yaş gurubunda cilde kandan elde edilen kök hücre enjeksiyonuyla beraber tek bir seans lazer uygulanması ve göz çevresine botoks uygulanması genç ve taze bir görünüm için yeterli olacaktır.

 

Sarkma varsa, tedaviye ultrasonografi veya radyo frekans ile germe işlemi eklenmeli

Eğer hastanın gıdısı ve yüzünde hafif –orta düzeyde bir sarkma mevcutsa o zaman ultrasonografi ve ya radyo frekans ile germe işlemi yukarıdaki işleme eklenmesi çok güzel neticeler sağlar. Daha ileri yaş gurubunda olan veya cilt elastikiyeti iyice azalmış hastalarda yüze 4 seans kandan elde edilmiş kök hücre ve lazer uygulamasının ardından ultrasonografi veya radyo frekans ile germe işlemi çok başarılı sonuçlar vermektedir. Bu işlemler cerrahi girişim ve genel anestezi gerektirmez. Bir gün içinde oluşan cilt kızarıklığı kaybolur. Kişiler ertesi gün sosyal hayatlarına geri dönebilirler.

 

Elmacık kemiklerini belirginleştirmek ve dudak kalınlaştırmak için kök hücre nakli

Bilirsiniz bazı kişilerde zamanla elmacık kemikleri belirginliklerini yitirir. Bu da hangi yaş grubunda olursa olsun kişinin yüz hatlarındaki güzellik algısını bozar. Bu tür vakalarda kişinin kendisinin bel, karın ve ya basen bölgelerinin birinden elde ettiğimiz kök hücreler ve yağ dokusunu elmacık kemiklerini belirginleştirmek için kullanıyoruz. Sonuç olarak daha belirgin ve düzgün yüz hatlarıyla birlikte daha genç bir cilt görünümü elde ediliyor. Bu işlem lokal anestezi altında 20-30 dakika içinde gerçekleştirilebiliyor. Bu tür uygulama yapılan kişilerde yüzde bir miktar şişlik oluşabilir. Şişlik birkaç gün içinde iner ve hastalar sosyal hayatlarına dönerler. Yine pek çok hastamızda arzu ederlerse liposuction esnasında elde ettiğimiz kök hücreden zengin yağ dokusu hazırlayarak yüz bölgesine kırışıklıkları açma, dudakları kalınlaştırma ve cildi yenileme amaçlı uygulayabiliyoruz ve artan miktarları sonraki zamanlarda kullanmak üzere saklayabiliyoruz. Sonraki süreçte hastalarımız isterlerse saklanan bu malzemeyi 1 yıl içerisinde gerektiğinde kullanabiliyoruz.

 

Protezsiz meme büyütme

Kadınların kendilerinden alınan kök hücre ve yağ dokusuyla silikon protez kullanmadan meme büyütmek de mümkün. Çok miktarda meme büyütme gerekmeyen uygun vakalarda sıkça kullandığım bir yöntem.  Bu işlem yapılacak hanımların bel, basen ve karın bölgesinden alınan yağdokusu özel işlemlerden geçirilerek kök hücreden zengin bir yağ dokusu elde ediliyor.  Sonra bu karışım memeye enjekte edilerek meme büyütülür. Meme bandajlanır ve hastaya 2 hafta süreyle sporcu sutyeni giymesi önerilir. Bu işlemler lokal anestezi altında 1- 1.5 saat içinde gerçekleştirilir. Hasta aynı gün içinde evine gidebilir. Hasta 3-4 gün içinde normal yaşantısına döner. Bu işlemler tekrarlanarak meme her seferinde bir miktar daha büyütülebilir.

 

Bu yöntemin önemli avantajlarından biri; hastanın meme büyütme işleminin yanında vücudunun diğer bölgelerinde yeniden şekillendirme ve incelme yapılabilmesidir. Yani bir taşla iki kuş vurulmaktadır.

 

Diğer uygulama alanları

Yara izlerinin düzeltilmesi, vücuttaki yüzey düzensizliklerinin giderilmesi, selülitlerin azaltılması ve önlenmesi, diyabet ve venöz yetmezliğe bağlı yaraların tedavisinde de kök hücre tedavilerinden yararlanmakta ve çok olumlu sonuçlar almaktayız.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön