Ciltte mucizeler yaratan vitamin; Vitamin B3 (Niasinamid)

Niasinamid’in ciltteki en önemli etkisi ise akne olarak bilinen ve bluğ çağında gençlerin en büyük kâbusu olan sivilceleri tedavi etmesidir!

Ciltte mucizeler yaratan vitamin; Vitamin B3 (Niasinamid)

Niasinamid çok uzun yıllardır bilinen ve sebze meyvelerde bulunan bir vitamindir. Eski denizciler taze sebze ve meyve bulamadıkları dönemde özellikle güneş ışığına maruz kalmaları nedeniyle ciltlerinde yaraların oluştuğunu gözlemlemişlerdir. Bu durum sonrası ‘pelle’ ve ‘agra’ yani pürtüklü cilt anlamına gelen, Pellegra hastalığını tanımlamışlardır. Yüzyıllar sonra bu hastalığın beslenme sırasında B3 vitamininin az alınmasına bağlı olduğu saptanmıştır.

Pellegra hastalığının bir diğer adı ‘3D’ hastalığıdır: Dermensia (erken bunama), Diyare (ishal), Dermatit (cilt iltihabı). Bu üç bulgu da niasinamid eksikliğinde görülen bozukluklardır. Son 10 yılda niasinamidin özellikle cilt için vazgeçilmez olduğu saptanmıştır.

Niasinamid cildin yapısal bütünlüğünün sağlanmasında vazgeçilmezdir. Cilde niasinamid içeren krem uygulamaları, cildin yapısını güçlendirmekte, zararlı dış etkenlerden çok daha az etkilenmesini sağlamaktadır. Ayrıca güneşin, yani ultraviyolenin(UV) oluşturduğu foto-yaşlanmaya karşı da çok etkilidir. Bu etkinlik güneş kremlerine niasinamid eklenmesine neden olmuştur. Yüksek konsantrasyonlarda niasinamid kullanımı ise, doğrudan ciltteki güneşe bağlı yaşlılık lekelerinin, derin kırışıklıkların hafifletilmesini sağlamaktadır.

Ciltteki sihir gibi etki!
Niasinamid’in ciltteki en önemli etkisi ise akne olarak bilinen ve bluğ çağında gençlerin en büyük kâbusu olan sivilceleri tedavi etmesidir. Niasinamid özel konsantrasyonda (%4) cilde uygulandığında çok hızlı bir şekilde sivilceleri yok etmekte ve buna ilaveten sivilcenin oluşturduğu lekelerin rengini de açmaktadır. Niasinamid ile birlikte aknelerin oluşmasını engelleyen laktik asit, poli-hidroksi asitler ve Evenin Primrose yağı kullanımı, niasinamidin anti-akne etkilerini çok artırmaktadır. Bu etken doğal bileşiklerin birlikte bulunduğu acnecinamide ile ülkemizde pek çok üniversitenin dermatoloji kliniklerinde yapılan araştırmalarda, çok güçlü etkileri olduğu ve cildin yapısını da düzelttiği saptanmıştır.

Niasinamid akne oluşumunu nasıl önler?

 • İltihabi reaksiyonları baskı altına alarak iltihaplanmayı önler.
 • İltihaplanma sırasında cildin lekelenmesinde rol oynayan hücresel mekanizmaları duraksatır.
 • Cildin bariyer fonksiyonlarını güçlendirir.
 • Ciltte akneye yol açan aşırı yağ yapımını engeller.
 • Cildin sağlıklı bir şekilde yenilenmesine yardımcı olur.


Tüm bu özellikleri ile niasinamid ciltte mucizeler yaratan çok özel bir cilt vitaminidir. Cildinizden niasinamid’i eksik etmezseniz eğer, kalbinizden de aşkları eksik etmezsiniz. Çünkü cilt güzelliği bireyin çekiciliğini oluşturan en önemli yapıdır.





Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön