Greta Thunberg’in İtalya’daki konuşması

İsveçli genç aktivist Greta Thunberg, bu hafta Vatikan’da Papa Francesco ile görüştükten sonra İtalyan Parlamentosu’nda bir konuşma yaptı.

“Notre Dame için para buldunuz, gezegen için de harekete geçin!”

2018 sonbaharında İsveçli bir lise öğrencisi olan Greta Thunberg, cuma günleri okulu asıp İsveç Parlamentosu önünde iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak için oturma eylemi yapmasıyla adını duyurmuştu. Kısa sürede tüm dünyadan destek gören genç aktivist, kısa zamanda sesini dünyanın çeşitli yerlerindeki politikacılara da duyurmayı başardı.

 

Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Thunberg, bu hafta Avrupa Parlamentosu’nun çevre komisyonunda konuşma yaptıktan sonra Avrupa turuna başladı. Vatikan’da Papa Francesco ile de görüştükten sonra İtalyan senatörlere bir konuşma yaptı.

 

Thunberg’in Papa ile görüşmesinin özel bir anlamı var, çünkü Papa da daha önce iklim değişikliği ve çevre sorunları ile ilgili çalışmalar yapmış, harekete geçmeyen politikacıları sert bir dille eleştirmişti. Greta Thunberg, bu görüşmelerinde Papa’ya “iklimi savunduğunuz ve gerçekleri söylediğiniz için teşekkürler” diyerek şükranlarını sundu.

 

“Geleceğimizi çaldınız”

BBC’nin haberine göre Thunberg, İtalyan senatörlere yönelik yaptığı konuşmada daha önce de değindiği konulara değinerek ‘Geleceğimizi çaldınız’ dedi: "Bize yalan söylediniz. Bize sahte umutlar verdiniz. Geleceğe güvenle bakabileceğimizi söylediniz. Milyonlarca öğrenci iklim için grevler yaptı ama hiçbir şey değişmedi. Siz bize sözler veresiniz, ne yapılabileceğine bakacağınızı söyleyesiniz diye eğitimimizden ve gençliğimizden feragat etmek istemiyoruz. Selfie çekmek için sokaklara inmiyoruz. Eyleme geçmenizi, önlemler almanızı istiyoruz. Hayallerimizi ve umutlarımızı geri almak istiyoruz. Kennedy 'Ay'a gideceğiz' demişti ve birkaç yıl sonra gidildi. Notre Dame yandı ve birkaç saat içinde yeniden inşası için para bulundu. Bir şey yapmak istediğimizde bir yolunu buluyoruz. Fakat iklimin tahribatını durdurmak için hiçbir şey yapılmıyor."

 

GRETA THUNBERG'TEN MEKTUP VAR 16 yaşındaki İsveçli aktivist Gr... GRETA'NIN SESLENİŞİ! Yaşı küçük, davranışları büyük a...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön