Uranüs Koç burcunda retro

İlkel güdülerden yüksek insan prensiplerine yolculuk

Uranüs Koç burcunda retro

Ruhun yolculuğunun dünyada form bulması önemli bir paradokstur. Bir yandan dünyayı keşfetmek isterken öte yandan bireyselliğinin farkına varmak ister. Yaşam kurallarını öğrenirken özgür olma içsel dürtüsü ile çelişen sınırlara başkaldırır. Uranüs, 2010 yılında Koç burcuna ilerleyip evrensel enerjinin yenileyiciliğini dünyaya getirdi. Şimdi, Mart başına kadar Koç burcuna yeniden gerileyerek son vuruşlarını yapıyor. Bu süreçte kişinin kendini, yeteneklerini keşfetmesi, farkındalığını geliştirmesi için önemli imkanlar sunuyor. Uranüs Koç burcunda iken kişi evrensel fikirlere çok açıktır ancak bu fikirlerin işe yarar biçimde somutlaşması önemlidir.

 

İnsanın dünyada alması gereken dersler vardır. Yaşamı boyunca farklı konularda sınavları olur. Bu dersleri alırken kendi farketmese de evrensel yasalara tabidir. En önemli yasa vicdan ve adalettir. Bedenin hayatta kalma, varlığını sürdürme güdüsü yüksektir. Bu güdülerin ahlak ve vicdanla, adalet yasasına uygun tatmini gerekir. Yüksek insan prensipleri; eylemlerinin sonuçlarını düşünerek hareket etme bilincidir. İnsanın dünyada öğrenmeye çalıştığı nihai ders, bedensel irade ile ruhsal iradenin ortak yol almasıdır. Bunun sağlanabilmesi için bedenin ilkel güdülerinin ehlileşmesi; benmerkezci, vicdan dışı, kendisine adil geçici zevklerinden uzun vadeli hazlara geçmesi gerekir. Yaş alarak, deneyim zenginliği sağlayarak düşük zevkleri, yakıcı duyguları bırakırız. Bu vesileyle ruhun iradesi beden üzerinde söz sahibi olur. İki iradenin bütünleşmesi tekamül sağlar. Uranüs Koç'ta geri harekette iken ilkel güdülerden yüksek prensiplere geçiş için imkan tanır. Öte yandan Uranüs bu burçta derin öfkeyi, tahammülsüzlüğü ve güç kullanma arzularını tetikler. Özgür irade ile tercihi vicdan ve adalet yasasına uygun yapmak, çocuksu eğlenceli güdülere uyanık olmak önemli. Böylece Koçun kaşif vasıfları etkinleştirilir ve kişinin kendi gücüne uyanması, yaşamdam haz alarak ilerlemesi, yenilenmesi hızlanır.

 

Uranüs Koç burcunda meraklı, anda yaşayan, esinlenen, hayal kuran vasıflarımızı yüceltirken, farkındalığa ve büyüme ve gelişme ihtiyacına vurgu yapar. Coşkuyla inat çatışabilir. Kaşif vasıflar etkinleşirken, işlerin arkasını getirmekte sorunlar yaşayabiliriz. Sabırsız ve tahammülsüz davrandığımız durumlar oluşur. Kişi bir yandan yenilenmek isterken diğer yandan tatminsizlik yüzünden elindekini kaçırabilir. Kendini ifade etme baskınlığından kaynaklanan öfke artabilir. Baskın karakter özellikleri açığa çıkarken, adalet yasasına uygun tutumlar geliştirmek önem kazanacaktır. Yaş aldıkça evrensel yasaların işleyişi anlam kazanır. Farkındalığımız orada olmasa da yasa her yaşta işleyiştedir. Bu retroda çocuksuluğumuzun evrensel bakış açısına sahip çıkmak, öfkeyi beslememek, affediciliğin huzuruna sığınmak, yenilenmek ve içsel keşfe çıkmak faydalı olur.

 

Bengü Karagül

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön