Prof. Dr. Ates Karateke: "Yılda 120 kız bebek vajinasız doğuyor!”

Hiç kuşkusuz birçok sağlık sorunu gibi konuşulması zor konulardan biri; vajina yokluğu. Doğum sonrasında yapılan bebek muayenesinin yetersizliği nedeniyle tanımlanamayan vajina yokluğu bugün ciddi toplumsal sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Prof. Dr. Ates Karateke: "Yılda 120 kız bebek vajinasız doğuyor!”

Türkiye’de yılda 120 bebeğin vajinasız doğduğuna işaret eden Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ates Karateke, “Bu sorun, genç kızlarda adet görmeyince ya da evlenince ortaya çıkıyor” diyor.

 

Konuşmaya çekindiğimiz MRKH sendromu; toplumsal bir soruna dönüşüyor!

Mülleryan Agenezi veya MRKH (Mayer Rokitansky Kuster Hauser) Sendorumu olarak bilinen vajina yokluğu, kadınlarda görülen bir tür genital gelişim kusuru olarak tanımlanıyor.

 

Rahim yokluğu ile vajinanın büyük bölümünün ya da tamamının gelişmemesiyle ortaya çıkan MRKH Sendromu’nda hormonal  gelişim normal olduğundan sorunun fark edilmesi de  o oranda geç oluyor.  Vücut büyüme ve göğüs gelişiminde bir anormallik olmadığından MRKH sendromu, genelde ergenlik çağında adet kanamalarının başlamaması ile ortaya çıkıyor. Bu dönemde ortaya çıkan sorun, genellikle evlilik çağına kadar gizlendiğinden ciddi bir toplumsal sorun olarak ilerleyen yıllarda tekrar ortaya çıkıyor.

 

Hastalık en çok evlilik sonrası sorun yaratıyor ve sıklıkla bu dönemde ortaya çıkıyor. Hastaların normal cinsel hayatlarını sürdürebilmeleri için ameliyatla normal uzunlukta bir vajina oluşturulması gerekiyor.

 

Başarı oranı yüksek, en güncel cerrahi operasyon...

Vajen ameliyatı, bağırsaktan parça almak yoluyla yapılıyor. Bağırsak, yapısı itibariyle vajene en yakın organ olduğundan operasyonların da başarısı aynı oranda artıyor. Kol ve bacaktan deri alma yoluyla yapılan operasyonlar, sağlıklı bir cinsel hayatı mümkün kılmıyor. Bağırsaktan yapılan operasyonlar, şu anda dünyada yapılan başarı oranı en yüksek cerrahi uygulamalardır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 187

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2830

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2337

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1527

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4897

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön