Otizm teşhisi kaç yaşında konulabilir?

ABD’de bir grup araştırmacı, MRI taramaları kullanarak hangi bebeklerin otizm geliştireceklerini tahmin etmenin mümkün olabileceğini buldular, üstelik bebekler 1 yaşına basmadan önce.

Otizm bir yaşından önce tahmin edilebilir mi?

Şu anda bir çocuğa güvenilir bir otizm tanısının en erken 2 yaşındayken konulabileceği biliniyor; çünkü en erken bu yaşta, birkaç kelimeyi bir araya getirme ya da göz temasından kaçınma gibi belirli davranış ve iletişim sorunları saptanabiliyor.

 

Ancak yeni bulgular – başlangıç niteliğinde olsalar da – doktorların çocuktaki otizm riskini daha da erken yaşta, hatta semptomlar henüz başlamamışken tahmin edebilmeleri açısından büyük bir ilerleme anlamına gelebilir.

 

North Carolina Üniversitesi Gelişimsel Bozukluklar Enstitüsü’nden Dr. Joseph Piven: “Bu alanda, otizmi erken yaşlarda tespit etme konusunda daima güçlük çekildi” diyor. “2 yaş civarlarında, bir tür çıkmazda kaldık. Öncesinde davranışsal belirtiler, otizm geliştiren çocukları saptamada yardımcıymış gibi görünüyordu.”

 

 

Beyindeki farklılıklar inceleniyor

Nature on Wednesday dergisinde yayınlanan çalışma kapsamında, otizm merkezlerindeki araştırmacılar, bebeklerin beyinlerine 6. ayda, 1 ve 2 yaşlarında MRI taraması yaptılar.

 

Hastalık sahibi kardeşleri olduğundan otizm geliştirme risklerinin yüksek olduğu düşünülen 106 bebek, araştırma kapsamında incelendi. Karşılaştırma amacıyla, düşük otizm riskine sahip oldukları düşünülen 40 bebek de araştırmaya dâhil edildi.

 

MRI sonuçlarında, sonradan otizm geliştiren çocukların beyin yüzey alanlarında – daha doğrusu beyin yüzeyindeki kıvrımlarında – çok daha hızlı bir büyümenin olduğu görüldü.

 

1-2 yaşlar arasında, beyin hacminin gelişme hızının da oldukça yükseldiği ortaya kondu. Beyin hacminin bu “aşırı gelişimi”, ikinci yaşlarında otizmle bağlantılı sosyal semptomların ortaya çıkışıyla ilişkilendirildi – rol yapma oyunlarına katılmama, konuşmada ve dilde gecikmeler gibi semptomların.

 

 

68 çocuktan 1'inde otizm

Araştırmacılar, beyin hacmindeki ve yüzey alanındaki değişimlerin bilgisini bir bilgisayar programına koyarak otizm geliştirecek çocukları tahmin etmelerini sağlayacak bir algoritma yaratmayı denediler. Nihayetinde, 24. ayda otizm teşhisi konan yüksek risk altındaki bebeklerin %80’ini, doğru bir şekilde tahmin edebildiler. 

 

“Bu durumu, özellikle de yüksek ailevi risk örneğini, gerçek bir semptom-öncesi tespit olasılığı olarak görüyoruz.” diyor Piven. “Yani otizmi ortaya çıkmadan önce saptama. Semptomların ve beyin yetersizliklerinin ortaya çıkışından önce, beynin en kolay işlenebilir zamanlarında teşhisin konulabilmesi, erken müdahale konusunda büyük bir şansımızın olmasını sağlıyor.”

 

Mevcut tahminler, ABD’de her 68 çocuktan 1’ine otizm tanısı konulduğunu gösteriyor ve erken müdahale – ki bu durumda genelde davranışsal terapi anlamına geliyor –semptomlarla baş etmede ve hatta onları yok etmede oldukça faydalı olabiliyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre,  çoğu çocuğa 4 yaşından önce tanı konulmuyor. Elde edilen yeni bulgular, çocukları yüksek risk altında olan aileler açısından özellikle önem teşkil ediyor ve çok da uzak olmayan bir gelecekte pratik uygulamalar doğurabilir, diyor Piven.

 

 

MRI görüntüleri, çocuğun hayatının ilk iki yılındaki otizmle sonuçlanan beyin ve davranış değişimleri konusunda da bilgi edinilmesini sağlayabilir.

 

“Gelişimsel bir sıra var.” diyor Piven. “Bu durumda bu sırayı erken dönemde bozabiliriz gibi görünüyor.”

 

 

 

Bu yazının İngilizce orijinali huffingtonpost.com sitesinde yayınlanmıştır

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön