Bebeğin odasını ne zaman ayırmalı?

Yapılan bir araştırmaya göre Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) önlemi olarak ebeveynlerin ve bebeklerin 1 yıl boyunca aynı odayı paylaşmaları gerekiyor.

Bebeğin odasını ne zaman ayırmalı?

Ebeveynler, yeni doğan bebekleri ile aynı odayı paylaşmayı tercih etseler de, yapılan yeni bir araştırma sonucu uzmanlar, Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) riskini düşürmek adına, bu uygulamanın en az 6 ay boyunca sürdürülmesini tavsiye ediyorlar.

 

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP)’ne göre, bebekler, ideal olarak 1 yaşına dek ve 6 aydan erken olmayacak şekilde, kendi odalarına yerleştirilmemeliler. Bunun yerine, geceyi ebeveynleri ile aynı oda içerisinde geçirmeliler; ancak farklı yerlerde yatmak koşulu ile. Bu yakın mesafede uyuma uygulaması – farklı yataklarda da olsa –ile uyku ilişkili bebek ölümlerinin önlenmesi hedefleniyor. AAP’den gelen açıklamalara göre, eldeki bulgular, ebeveynlerin bebekleri ile aynı odayı paylaşmalarının, SIDS riskini %50 ölçüde azalttığını gösteriyor.

 

 

SIDS ölümü, uyku halindeki bebekte görülür ve sebebine dair bilinenler, oldukça sınırlıdır. Ancak uzmanlar, yakınlarda olduklarında, bebekleri, potansiyel sıkıntı belirtileri açısından gözlemlemenin daha kolay olduğunu söylüyorlar. “SIDS ile ilgili tüm olgular, ölüm sebebini %100 bilmediğimizi ortaya koyuyor; ancak teoriler mevcut.” diyor araştırmadan Dr. LoriFeldman-Winter.

 

Bu teoriler, bebeği boğulmaya karşı hassaslaştıran genetik özellikleri ve fiziksel etmenleri içeriyor. Bir başka olasılık ise, yumuşak döşemelerden oluşan bir çevrenin, yeni doğan bebeğin henüz nefes alış-verişini düzenleyebilecek kadar gelişmemiş beyin özellikleri ile ilişkilenmesinden bahsediyor.

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, her yıl, ABD’de, yaklaşık 3500 ani ve beklenmedik bebek ölümü yaşanıyor. SIDS, bebeğin hayatının ilk yılında görülüyor ve ölümlerin yaklaşık %90’ı, ilk altı ay içerisinde gerçekleşiyor.

 

“Annesinin yakınlarında olan ya da başka bir insanla aynı ortamda bulunmanın getirdiği fiziksel uyarıya maruz kalan bebeğin, kendini daha rahat hissetmesi olası.” diyor Winter. Annenin, bebeğini yakınında bulundurmasının, emzirmeyi de teşvik ettiği belirtiliyor; çünkü emzirme, SIDS riskini %70 oranında düşürüyor.”

 

Rapor dâhilinde, bebeği SIDS riskine karşı korumaya yardımcı olan diğer uyku uygulamaları ise şöyle:

·         Bebeğinizi, sırt üstü uyutun.

·         Uyudukları yüzeylerin, sert olmalarına dikkat edin.

·         Yatağı sıkıca saran çarşaflar kullanın.

·         Beşiğin içerisinde yumuşak yatak örtüleri kullanmaktan kaçının.

·         Asla bir kanepe ya da yastıklı sandalyeler üzerinde uyumalarına izin vermeyin.

 

Kaynak

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön