Teknolojik aletler çocukların ruh sağlığını etkiliyor

Gündelik hayatta kullandığımız teknolojik aletlerin sayısı gün geçtikçe artarken çocuklar bu durumdan nasıl etkileniyor?

Teknolojik aletler çocukların ruh sağlığını etkiliyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Yüce, teknolojik aletlerin çocukların hayatında fazlaca yer almasının onları psikolojik ve sosyal açıdan önemli ölçüde etkileyebileceği konusunda uyardı.

 

İngiltere’de yapılan araştırmalara göre 10-13 yaş grubundaki çocukların %56’sı birer akıllı telefon sahibi. Benzer durumun ülkemizde de geçerli olduğunu söyleyen Dr. Murat Yüce, günümüzde çocukların eskiden olduğu gibi sokaklarda oynamak yerine evde telefon-tablet ya da bilgisayarla vakit geçirdiğine dikkat çekti.

 

Teknolojik aletler çocuğun psikolojisini nasıl etkiler?

Bilindiği üzere birçok organın gelişimi doğumda ya da doğumdan hemen sonra tamamlanırken, beyin gelişimi yirmili yaşlara kadar devam ediyor. Çocuğun zihinsel gelişimi için gerçek dünyayı tecrübe etmesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Murat Yüce, cihazların yaydığı elektromanyetik dalgaların özellikle gelişmekte olan beyin üzerinde olumsuz etkilerinin araştırılması gerektiği konusunda da uyararak şunları söyledi:

 

“Teknolojik aletlerle çok fazla vakit geçiren çocuklar özellikle anne babalarıyla daha az zaman geçirmekte, onlarla daha az konuşmakta, duygularını ve düşüncelerini daha az paylaşmaktadır. Bu durum iletişim becerilerinde ve duygusal gelişmelerinde aksamalara neden olmaktadır. Çocukların yaşıtlarıyla daha az oyun oynamalarına neden olur. Bu da üreticiliklerini, hayal gücünü ve motor fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Cihazların başında uzun süre hareketsiz kalmak kilo almaya ve obeziteye neden olabilir. Bu cihazlar çocukların daha geç uyumalarına neden olabilir. Yetersiz uyuyan çocuklar gün içinde halsizlik, unutkanlık gibi sorunlar yaşarlar. Oynadıkları oyunlarda sıklıkla şiddet unsurlarına maruz kalırlar. Bu durum şiddete duyarsızlaşmalarına ve bunu makul görmelerine neden olabilir. Sanal ortamda tanıştıkları kötü niyetli kişiler tarafından suistimale uğrayabilirler. Anne babalar bu cihazların çocuk için zararlı etkilerinin olabileceğini unutmamalıdırlar. Çocukların akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarla geçirecekleri zamanlar mutlaka denetlenmeli ve bu cihazlar olabildiğince geç yaşlarda çocukların kullanımına sunulmalıdır."

 

 

ANNE NERDE? ANNE TELEFONUNDA! ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİ SAPLANTISINA DİKKAT! Çocuklarınızı teknoloji ile ilgi...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön