Anka Öğrenci Proje Merkezi çocukların projelerini destekliyor

Ödevlerini yapmayalım, ama çocuklarımızın bilimsel merakını hayata geçirecek projelerin onlar için bir fırsat olduğunu bilelim. Güneş paneliyle ne yapacaklarını, pervaneyi nasıl kullanacaklarını araştırıp öğrensin ve uygulayabilsinler. Kadıköy'deki Anka Öğrenci Proje Merkezi, gelecekte proje insanı olması için gençlere destek veriyor.

Proje ödevleri itinayla destekleniyor

Çocukların sorumluluk bilincinin gelişmesi, sorun çözücü ve sonuç odaklı düşünebilmesi için okul ders ve projelerini kendisinin yapması önemlidir. Ama çoğu zaman ebeveynler dayanamaz, oturur kendisi yapar, özellikle proje ödevlerini... Bu nedenle bazı öğretmenler, veli toplantılarında uyarıyor. Yol gösterin ama kesinlikle siz yapmayın, diyorlar.  Bizim çocuklar, henüz proje döneminde değil. Hem dönem daha yeni başladı, hem de ortaokul 5'inci ve 6'ncı sınıfta olduklarından teknik malzeme gerektiren -mesela elektronik devreli projeler- henüz bizimkilere ödev olarak verilmedi. Ancak, geçenlerde Kadıköy'deki Yazıcıoğlu İşhanı'na tamir için bilgisayarımı götürdüğümde, bir proje merkezi için karşılaştım: Anka Öğrenci Proje Merkezi.

 

Çok merak ettim, hemen dükkana girdim. Işıklı tabelaların yanıp söndüğü, vitrini ve raflarını minik minik elektrik ve elektronik malzemelerin doldurduğu küçücük dükkanda beni, Sona Karataş karşıladı. Burası nasıl bir merkez, diye sordum. Hangi tip öğrenci projeleri bunlar, diye de ekledim.

 

"Burası, öğrenci proje tasarım, yapım ve uygulama merkezi. İlkokulu 3'üncü sınıftan üniversiteye kadar öğrencilerin derslerine destek olmayı amaçlıyor" dedi.

 

Hem malzeme hem fikir

Sona Hanım, çocukların proje haline getirmek için düşündükleri şeyleri hayata geçirmek amacıyla bu dükkana gelip; hem fikir hem de malzeme aldığını anlatıyor. Bu işte, malzemeden çok bilgiye ihtiyaç varmış. Çocuklar örneğin; güneş panelleriyle neler yapabileceklerini merak ediyorlarmış. Şapkaya takılan pervanelerin başka nerelerde kullanılabileceği konusunu araştırıyorlarmış. Biri de gelmiş, görme engelli arkadaşının hayatını kolaylaştırıcı çeşitli elektrikli aletler icat etmek istediğini belirtmiş. Küçükçekmece'den bile gelip, destek alan öğrenciler varmış. Sona Hanım, "Öğrenciler bize gelip ne yapmak istediklerini anlatıyorlar, malzemeleri inceliyorlar. Hem malzeme hem fikir veriyoruz. Yapacağı projenin tasarımı ve uygulamasında destek oluyoruz" diyor.

 

Minik minik kutularda, poşetlerin içinde; elektronik malzemeler, devreler, güneş panelleri, motor, kondansatör, transistör, integre pik devreleri ve batarya çeşitleri var. Led ve led panaller, kayan yazılar, sayıcı devreler, ölçü aletleri, havya çeşitleri ve arduino devreleri; proje üretecek genç beyinleri bekliyor.

 

 

Belirttiğine göre; normal liselerdeki elektrik-elektronik derslerinin yanı sıra Anadolu liselerine de yeni elektronik dersi konmuş, ders öğretmenleri bile gelip bilgi alıyor; hangi malzemeler var, neler yapılabiliriz diye malzemeleri inceliyormuş.

 

Oğlu da çok meraklı

Sona Hanım'ın eşi elektrik, elektronik uzmanı Mustafa Karataş, camiada "Hoca" olarak anılıyormuş, 40 yıldır bu dükkanda hizmet veriyormuş. Ev kadını Sona Hanım, son 4 yıldır eşinin yanındaymış, "Yeni yeni öğreniyorum" diyor. Haydarpaşa Teknik Lisesi ikinci sınıfta okuyan oğlunun da dükkanda çalıştığını söylüyor. Yüzünde memnun bir ifadeyle "Bu işlere çok meraklı, şu an dükkanı götüren o" diyor.

 

Çocukların ve gençlerin bilimsel meraklarının ilk adımı olan bu minik kıpırtıların, tasarım ve uygulama konusunda bu şekilde destek bulması, bence çok kıymetli. Mustafa Karataş hoca ve ailesinin bu minicik dükkandaki çalışmalarının; proje yapan gençleri olumlu etkilediğini düşünüyorum.

 

 

Eminim, bu genç beyinlere yapılan minicik dokunuşlar, gelecekte onların proje insanı olmaları için önemli bir adım.

 

 

 

Hayriye Mengüç

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  14 Kasım 2016 Pazartesi 12:16

  hayriye kardeşim benim olmadığım bir saatte öğrenci proje merkezimizi ziyaret etmişsiniz çok çok teşekkür ederim proje merkezimiz hakkında çok beğendiğim bir yazıyıda kaleme almışsınız merkezimizi ne güzel tanıtımı analizi hakkında öğrencilerimize yardmcı olmuşsunuz ağzınıza dilinize kaleminize sağlık saygılarımla mustafa karataş hoca

  Cevapla
 •  
  14 Kasım 2016 Pazartesi 11:43

  teşekkür ederim hayriye hanım ne kadarda güzel anlatmışsınız ağzınıza kaleminizesağlık bu yazınızı gören öğrencilerimiz sayenızde dahada çokfaydalanacaklartdır saygılarımla sona karataş .

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön