Erken yaşta matematik gelişimi aileler tarafından nasıl desteklenir?

Eğitim koçu Koray Varol'dan çocukların matematik gelişimini destekleyecek tüyolar...

Matematik çocuğa nasıl sevdirilir?

 

Matematik, yaşamın her noktasında olan bir bilimdir. Erken yaşta matematiğin anlaşılmaya ve sayılarla ilişki kurulmaya başlanması, rasyonel mantık gelişimine çok ciddi katkı sağlar. Çocuğun küçük yaştan itibaren mantık gelişiminin güçlendirilmesi yaşamda birçok noktada işine yarar. Duygusal gelişimin önemi gibi, rasyonel mantık gelişimi de çok önemlidir, Hayatları boyunca bu ikisi arasında dengeyi kurabilen bireyler daha mutlu olurlar.

 

Matematiğin bir ezber dersi olarak görülmesi ileride sorunlara yol açar

Çocuğun matematikle tanışması küçük yaşlarda olur. Matematiğin öğrenilmesi, doğadaki karışıklıklarıyla eşleştirilmesi ve özümsenmesi çok önemlidir. Dönem dönem çocuklar matematiği ezberlemeye çalışırlar ama bu durum ileride çok büyük sorunlar yaratır. Örneğin günümüzde bazı insanlar; saatte 80 km hızla gitmeyi, saatte 80 km hızla gitmek olarak algılayıp bir saat boyunca o şekilde gittikleri zaman 80 km yol gidileceğini düşünemeyebiliyorlar. Matematik ve gerçek yaşam ilişkisinin güçlü olması hukuktan mühendisliklere kadar her noktada çok anlamlı işlevsel süreçler yaratıyor.

 

Matematikte yer alan işlemlerin yaşamsal karşılığını anlamak önemlidir

Çocuğun erken yaşta saymayı öğrenme aşamasında; sayılarla varlıkları ifade etme, varlık bittiği zaman saymayı bitirme, saymayı varlık bittiği zaman durdurma gibi temel eylemleri yapabilmeyi öğrenmesi, toplama ve çıkarma işleminin yaşamsal karşılığını görmesi çok önemlidir. Çarpma işleminin toplamanın kısaltılması olduğunu, bölme işleminin çarpma işleminin tersi olduğunu yavaş yavaş sezmesi, büyük çoklukların sayılarla ifade edilmesi, büyük çoklukların bölme işlemi ile eş parçalara ayrılabildiğini görmesini sağlamak önemlidir.

 

Çocuğunuzun matematik gelişimini evde minik oyunlarla destekleyin

Aileler olarak çocuklarınızın matematik gelişimini evde minik oyunlarla desteklemeniz, tane tane farklı sorularla güçlendirmeniz önemlidir. Çocuklar dönem dönem ezberleme hareketi yapmayı ister. Örneğin, çocuğunuz “Saatte 60 km hızla giden bir araç, 5 saatte kaç km yol alır?” sorusuna “Çarpacağız” cevabını verdiği zaman yumuşak bir sesle “Emin misin?” dediğinizde “O zaman böleceğiz” der. “Emin misin?” sorusunu tekrar sorduğunuzda “O zaman toplayacağız.” der. Tekrar sorduğunuzda ise, “O zaman çıkaracağız” cevabını verebilir. Bu cevaplar, matematiğin tam özünü anlamadığı anlamına gelir. Farklı yollarla, birçok örnekle pekiştirmesini sağlayın ve doğru yaptığı zaman bile minik sorularla gerçekten anlayarak doğru yapıp yapmadığını, anlayıp anlamadığını sorgulayın. Çocuğunuz bu konuda güçleninceye kadar ona açıklama yaparak ve bol örnekle besleyerek, gelişmesinin iyi ve sağlam olmasını sağlayın.

 

 

Koray VAROL

Koral Varol Akademi Kurucusu, Eğitim Koçu, Yayıncı ve Matematik Eğitmeni

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön