Çocuğunuz okula uyum sağladı mı?

Okula adaptasyon sürecinde ebeveynlere yardımcı olacak ipuçlarını eğitim uzmanı Koray Varol yazdı.

Çocuğunuz okula uyum sağladı mı?

 2015-2016 eğitim dönemi kısa süre önce başladı. İlk defa okula gidecek öğrenciler, uzun yaz tatilinin ardından eğitimlerine kaldıkları yerden devam eden öğrenciler ve veliler için bütün hazırlıklar tamamlandı. Şimdi sıra, okula adaptasyon sağlayabilmekte...

 

Okula adaptasyon sürecinde velilerin yapması gerekenleri 3 ayrı yaş aralığına göre inceleyerek sıralayabiliriz:

 

Okula yeni başlayan çocuklarınıza okul ortamının güzelliklerinden bahsedin

Okula yeni başlayan öğrenciler için yepyeni bir hayat başladı. Alışkın oldukları ve kendilerini güvende hissettikleri aile ortamından çıkarak, daha önce hiç görmedikleri ve deneyimlemedikleri bir ortama ilk kez adım atıyorlar. Çocukların yeni ortama adapte olma sürecinde, mutlaka çocuklarınızın yanında olduğunuzu hissettirin ve onlara birçok konuda destek olun. Çocuklarınızı yeni ortama alıştırırken öğretmenlerinin onlara her konuda destek olacağını, okulda bilgi ve yeni arkadaşlar edineceğini anlatmanız oldukça önemli. Ayrıca, çocuklarınıza okulda belirli saatler çerçevesinde eğitimlerini almalarının ardından tekrar bir arada olacağınızı mutlaka hatırlatın. Çocuklarınız ilk başta biraz zorlansalar bile zamanla alışacaklarını, hatta bu ortamdan keyif alacaklarını da anlatın.

 

3 ila 7. sınıfa giden çocukların kendilerini organize etmesine destek olun

Okula adaptasyon sürecinde, 3 ila 7. sınıfa giden çocuklara yeni dönemin önemine dair çok yoğun olmayan bir konuşma yapın ve bu konuşmanın içerisinde nasıl bir yıl olacağını, bu dönemden ve sınavlardan beklentilerinizi paylaşın. Beklentilerinizi paylaşırken, daha önceki yıllarla kıyas yaparak kısa vadeli hedefler belirleyin. Bu durum, çocuklarınızın bir durum değerlendirmesi yaparak sorumluluklarını daha iyi anlamalarına katkı sağlayacaktır. Bu yaştaki çocuklar, kendilerini organize etmekte güçlük çekebileceği için onlara destek olmanız ve yapması gerekenleri belirtmeniz önemli.

 

TEOG Sınavı’na hazırlanan çocuklarınıza destek olurken dengeleri iyi kurun

TEOG Sınavı’na hazırlanan 8. sınıfa giden çocuklarınız ile ilgili üzerinize düşen sorumluluklar biraz daha farklı. Çocuklarınızın sınavda başarılı olması için performans odaklı konuşmalar yaparak sınavın önemini anlatın ve sınava hazırlanma aşamasında nasıl bir yol izleneceği konusunda onlara destek olun. Bu noktada, bazı dengelerin iyi kurulması lâzım. Fazla baskı çocuğa zarar verme riski taşırken, fazla rahatlık da gereken özenin gösterilmemesi riskini oluşturur. Belli bir denge içerisinde kalarak, belli bir seviyede çocukların ellerinden geleni yaparak kendilerini fazla yıpratmadan çalışmalarını sağlayın. Okula başlanılan ilk günlerde, çocuğunuz ile iyi bir çalışma planı oluşturarak, olumlu sonuçlar elde edeceğini anlatın. Öğrenmenin güzel ve zevkli bir süreç olduğunu anlatarak, çocuğunuzun önündeki öğrenmeyi engelleyici veya yavaşlatıcı faktörleri ortadan kaldırarak ona yardımcı olmaya çalışın. Ayrıca, çocuğunuzun öğretmenleriyle iyi ilişkiler kurun ve belli bir seviyede takipte olun. Bu anlamda, dengeleri iyi kurmak size ve çocuğunuza başarı ve mutluluk getirecek.

 

Koray Varol

Koray Varol Akademi Kurucusu, Eğitim Koçu, Yayıncı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön