Her hafta okulunuz değişecek

Nakil uygulamasıyla ilgili bilmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz...

Her hafta okulunuz değişecek

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) yerleştirme sonuçları açıklandı. Bundan sonraki süreçte ailelerin gözlerini e-okul sisteminden ayırmadan okullarda oluşacak boş kontenjanları takip etmesi gerekiyor. Çünkü 25 Ağustos Pazartesi gününden itibaren kayıtlarını özel okullara alacak öğrencilerden sonra oluşacak boş kontenjanlar için nakil uygulaması başlayacak. Sistemi iyi takip eden ve bilen veliler çocuklarının daha iyi okullara yerleşmesini sağlayacak.

Nakil uygulamasıyla ilgili bilmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz: 

 

Taban puan yok: Nakillerde taban puan uygulaması olmayacak. Bir okulun taban puanını o okula en son kayıt yaptıran öğrencinin puanı ve başarı sırası oluşturur. Yani o okula en son giren öğrencinin puanı dikkate alınmayacak. Düşük puanlı bir öğrenci de aynı okula yerleşebilecek. Bu yüzden sürprizlere açık bir uygulama. Çünkü isteyen her öğrenci boş kontenjan olan tüm okullara başvurabilecek. N

 

Sistemin zayıf halkası: Bu uygulamayla “düşük puanlı öğrencilerin yüksek puanlı okullara” yerleştirilmesinin önünü açılabilecek ve sınavların ayırt edici özelliğini ortadan kaldıracak. TEOG sisteminin yıldızı bu nakiller olacak. 

 

Puan makası açılacak: Düşük puanlı öğrencinin de gözde okullara girmesiyle birlikte aynı okula giren öğrenciler arasında puan makası açılacak. 

 

Başvuru kaydınız olan okula: Her nakil başvurusunu kaydınızın olduğu okuldan yapacaksınız. 

 

Her seferinde tek okul: Ağustos sonunda başlayıp eylül sonuna dek sürecek nakil uygulamalarının tümüne katılabilirsiniz. Ancak her seferinde tek bir okul seçeceksiniz. 

 

Sınırlama yok: Nakillerde il ve ilçe sınırlaması da okul türü kısıtlaması da olmayacak. 

 

Puan üstünlüğü: Yerleştirmede kural puan üstünlüğü olacak. Bir okuldaki boş kontenjanı tercih eden öğrenciler puanlarına göre sıralanacak en yüksek puanlı öğrenciden başlayarak, okuldaki boş kontenjanlar dolana kadar otomatik olarak kayıtları yapılacak. 

 

Uygulama da boş kontenjan yaratacak: Nakillerde boş kontenjan özel okullara giden öğrencilerden oluşacak. Ancak nakil yoluyla devlet okulları arasında geçişler yapan öğrenciler de okullarda boş kontenjanların oluşmasını sağlayacak. Yani nakil sürecinin kendisi de bir kontenjan boşluğu yaratacak. Bu açıdan çözüm olmadığını söyleyebiliriz. 

 

Giden listede olacak: Nakil yerleştirme döneminde resmi ya da özel bir okula nakil yapan öğrenciden oluşacak boş kontenjan bir sonraki haftanın boş kontenjan listesinde yer alacak. Tüm bu boş kontenjanlar e-okul sistemi üzerinden ilan edilecek. 

 

Özel okula giden: Özel okula geçmek isteyen öğrenciler bu takvime bağlı kalmadan istedikleri anda istedikleri özel okulların yönetimlerine giderek e-okul sisteminden kayıtlarını devletten almalarını isteyebilecek.

 

Tüm öğrencilere açık: Kaydını özel okullara yaptıran öğrenciler de nakil uygulamalarına katılacak. 

 

5 Kez yapılacak: Boş kontenjanlara nakiller her hafta gerçekleştirilecek. İlki 25-28 Ağustos tarihlerinde yapılacak ve 29 Ağustos Cuma günü de nakillerin sonuçları açıklanacak. 30 Eylül’e kadar her hafta toplamda 5 kez yapılacak. 

 

Okulunuz değişecek: 25 Ağustos’tan eylül sonuna kadar her hafta öğrencinin okulu değişebilecek. Okulların 15 Eylül’de açılacağı hatırlandığında bir öğrenci başladığı okulundan 2 hafta sonra başka bir okula da geçebilecek. 

 

1 Ekim’de taban puan: 30 Eylül’e dek okullardaki boş kontenjanlara yerleştirmelerde taban puan aranmayacak ancak 1 Ekim’den itibaren nakil uygulamasında taban puan aranacak. Bu nakillerde okula en son giren öğrencinin taban puanı dikkate alınacak

 

Yazı: Pervin Kaplan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön