6 yaşta topu atar, 7’sinde sektirir, 8 ve 9’da penaltı olur!

MEB, 1. ve 4. sınıfların sahip olması gereken fiziksel yeterlilikleri ve oynayabilecekleri oyunları belirledi. Fiziksel etkinlikler kitabına göre birinci sınıf öğrencisi baş üstünden top atabilir ve köşe kapmaca oyunu oynayabilir.

6 yaşta topu atar, 7’sinde sektirir, 8 ve 9’da penaltı olur!

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ilkokul öğrencilerinin günde 1 saat olmak üzere haftada 5 saat göreceği “Oyun ve Fiziki Etkinlikler” dersinde hangi oyunları oynayacağını çocukların yaşlarına ve fiziksel özelliklerine göre belirledi.

 

“Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi Öğretim Programı” 92 sayfa olarak hazırlandı ve 1-4. sınıfları kapsayacak şekilde hangi etkinlikleri yapacakları ve hangi oyunları oynayacakları açıklandı. Kitapta Azerbaycan, Pakistan, Güney Afrika’dan da oyunlar var. İşte MEB’e göre çocukların fiziksel özellikleri ve oynayabilecekleri oyunlar:

 

Birinci Sınıf (6 yaş)

Hangi özelliklere sahip: Baş üstünden top atma, yerden seken topu tutma, tek ayak üzerinde 5-10 saniye dengede durma, küçük nesnelerin üzerinden atlama, koşma, galop yapma, sekme, yuvarlanma, basit dans adımları, bisiklete binme, yüzme, paten kayma gibi kompleks vücut koordinasyonlarını öğrenme, yer değiştirme hareketleri, zikzak, düz ve dairesel yolları ayırt etme, sağa, sola yuvarlanma, koşarak sabit duran topa vurma, ip atlama, fiziksel etkinliğin kişisel mutluluk ve zindeliğe etkisini fark etme.

 

Oynayabilecekleri oyunlar: Yağ Satarım Bal Satarım, Köşe Kapmaca, Üç Küçük Kuzu, Sincap ve Ceviz, Ali Baba Saatin Kaç?, Bovling, Kova ile Yakala, Balık Yakalama, Parmak Oyunu, Çevir Salla, Ambara Vurdum Bir Tekme, Tünel Oyunu, Minik Fare Kaçsana Kara Kedi Tutsana, Pazara Gidelim, Kutu Kutu Pense, Kulaktan Kulağa, Uçurtma Uçurma, Saklambaç vb.

 

İkinci sınıf (7 yaş)

Hangi özelliklere sahip: Geriye doğru yer değiştirme, takip etme, kaçma, kurtulma, durmaksızın öne doğru yuvarlanma, statik denge gösterme, amuda giriş pozisyonu, havadan gelen topa veya yerdeki topa yavaşça ayakla vurma, el ve ayakla topu sürme.

 

Oynayabilecekleri oyunlar: Seken Yılan, Kıvrımlı Koşu, Elma Toplamaca, Kuzular Yarışması, Resmi Vur Sayıyı Al, Elden Ele Eşya Verme, Dört Kere Zıpla Üç Kere El Çırp, Eski Minder, Köpekbalığı ile Karabatak, Boncuk Toplama, İpin Altından Geç, Stafet Yarışları, Paten Kayma, Beş Taş, Yüzme, Çömel Kurtul, İstop.

 

Üçüncü ve dördüncü sınıflar (8-9 yaş)

Hangi özelliklere sahip: Her iki ayağı kullanarak sekebilme, dikey ve yatay sıçrama ve konma, kartvil, amut gibi becerilerde ayaktan ele vücut transferi gösterme, el ve ayakla top sürme, grup içinde topu kontrol etme, raketi uygun kullanma, atılan topa vurma, arkadaşlarının çevirdiği ipe dışarıdan girme, hareket eden nesneleri kontrolde denge sağlama, atma, yakalama ve ayakla vurma, yüzmede kullanılan temel ayak vuruşlarını yapma, aerobik etkinlikler, itme, taşıma, kaldırma, çekme, vücut ağırlığını kontrol etme.

 

Üçüncü Sınıfların Oynayabilecekleri oyunlar: Nuh’un Gemisi, Yıldız Oyunu, Top ile Ebeleme, Adadan Adaya Geçtim, Horoz Dövüşü, Canlı Halat, Kurdele Bağlama Çözme, Kol Kola Sek Sek, Giysi Giydirme, Paten Kayma, Penaltı Atışı.

 

Dördüncü Sınıfların Oynayabilecekleri oyunlar: Atlı Karınca, Beyzbol Pas, Voleybol, Vals Karesi, Aerobik Grapvine Dansı, Sokakta Hırsız Var, Oturarak Voleybol, Sırt Sırta Top Taşıma, Ortayı Bul (Küba), Bana Ayak Uydur (Zaire), Yedi Taş (Ürdün).

 

Haber: Ezgi Yıldız

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön