Öğretmen birinci sınıfları şarkıyla yönetecek!

Talim ve Terbiye Kurulu’nun 1’inci sınıfa girecek öğretmenlere hazırladığı kitaba göre öğretmen öğrencilerini “şarkı” söyleyerek yönlendirecek.

Öğretmen birinci sınıfları şarkıyla yönetecek!

Talim ve Terbiye Kurulu’nun 1’inci sınıfa girecek öğretmenlere hazırladığı kitaba göre öğretmen öğrencilerini “şarkı” söyleyerek yönlendirecek. Teneffüse çıkmaları ya da sınıfa dönmeleri için söylenecek şarkı da çalan zile uyumlu olacak

 

İlkokul 1. sınıf öğrencilerinin derslerine girecek olan öğretmenler öğrencilerini “şarkı haline getirilmiş sözlerle” sınıfa girmeleri, teneffüse çıkmaları ya da eve gitmeleri için yönlendirecek.

 

İlkokula yeni başlayacak çocukların derslerine girecek öğretmenler için Talim ve Terbiye Kurulu’nca hazırlanan 12 haftalık öğretmen kitabında 66 aylık çocuklara ilişkin yönlendirmeler dikkat çekiyor. Öğretmenler bir hafta boyunca derslerin biteceği saat 12.00’ye kadar öğrencileri kartlarla motive edecek. Öğretmen, “Okuldayız, resim yapacağız, oyun oynayacağız, şarkı söyleyeceğiz” diyerek “sanat, oyun, spor” içeren kartları tahtaya yapıştıracak. Her etkinlik bitiminde saat gösterilerek kartlar tahtadan çıkarılacak. Tüm kartlar tahtaya yapıştırılıp alındıktan sonra öğrencilerin dikkatleri saate çekilerek “Etkinliklerimiz bitti, şimdi evlerimize gitme zamanı” açıklaması yapılacak.

 

Teneffüs bitiminde öğrencilerin sınıflarını bulabilmeleri için veya teneffüse çıkmaları için öğretmen, zille birlikte şarkı söyleyecek. Öğretmen örneğin “Zil çaldı 1-A yanıma toplandı, zil çaldı herkes eve/oyuna dağıldı” gibi cümleleri, bilinen bir ezgiyle ya da okul ziline uydurarak söyleyecek.

 

Anadil sevgisi

Okuma çalışmalarının metinlerini ve kitaplarını öğretmen belirleyecek. Ancak “Azmetinli çok görselli hikâyeler seçmeleri” ve önceliği anadil sevgisinin yerleşmesine vermeleri uyarısı yapıldı. Kalemi yanlış tutan, sırada yanlış oturan öğrenciler takip edilecek. Öğrencilere kalemi kavrayan parmak sayısını artırma, kâğıdı dik değil eğik tutma, sıraya belli bir mesafede durma öğretilecek.

 

Çocukların okula uyumu için anne ve babalarının öğrencilik yıllarına ait fotoğraflarını sınıfa getirmeleri istenecek. Öğrenci anne ve babasından okula başladığı ilk gün hissettiklerini anlatmasını isteyecek ve bunu sınıfta paylaşacak.

 

Haber: Esra Yazdıç

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön