Uygar yeryüzündeki cennetim gibi

"Eşimle 2000 yılında tanıştık. Uygar tüp bebek yöntemiyle dünyaya geldi. Daha önce de bir tüp bebek denememiz olmuştu."

Uygar yeryüzündeki cennetim gibi

İlk düşüğün verdiği psikolojiyle bir süre bebek sahibi olmayı erteledik. Sonra doktora gittik ve tekrar birtakım testler yaptırdık. Bu sefer de yaşlarımız problem oldu.

 

Doktorumuz önce aşılama yapmayı önerdi. Daha sonradan öğrendik ki o hastanede yapılan kontrollerin sonucunda elde edilen değerlerin hepsi yanlışmış. Başka bir tüp bebek merkezine gittiğimizde normal yollardan hamile kalabileceğimi öğrendim. Ama eşim de ben de yaşlarımız geçiyor diye tüp bebek tedavisine devam ettik. Üç embriyodan biri tuttu ve oğlumuz Uygar dünyaya geldi. Epidural sezaryen yöntemiyle doğum yaptım.

 

Sürekli ilgi istiyor


Uygar’ın sağlığı gayet yerinde. Doktor kontrolünde olduğu için de her şey olması gerektiği şekilde devam ediyor. Etrafımda tombul çocuk görmeye o kadar alışmışım ki ilk aylarda oğlumuz bana zayıf geliyordu. Ama doktorumuz hiçbir problem olmadığını ve Uygar’ın boya gittiğini söyledi. Ama biraz uyku ve yemek sorunu var.

 

Çok hareketli bir bebek. Giyinik olmak bile hoşuna gitmiyor. İlgi bekleyen ve sürekli oyun oynamak isteyen bir bebek. Ben de eşim de çalışıyoruz. Bu yüzden annem bizimle birlikte yaşıyor. Ama bakıcımız da var. İşe gittiğimde aklım pek evde kalmıyor. Annem çok güzel ilgileniyor oğlumuzla. Herkesle iletişim kurmuyor! Eşim Erdinç çok ilgili bir baba. Tabii on yıllık bir beraberlikten sonra böyle bir tempoya girişimiz onu ilk başta biraz sarstı. İlk üç haftamız biraz zor geçmişti. Ama daha sonra o tempoya ikimiz de alıştık.

Uygar ile babasının arasındaki bağ bir başka. Bizi gördüğünde ayrı tepki veriyor. Babasını gördüğündeyse daha farklı bir tepki veriyor. Sanırım oğlumuz insanları ayırt etmeye başladı. Çünkü artık karşısındaki kişiye göre davranışlar sergiliyor. Uygar şu an çok fazla kalabalığı sevmiyor. Genel olarak baktığımızda sanki iletişim kurmak için insan seçiyor.

 

Özgür yetişsin istiyorum


Ben oğlumun biraz daha doğal bir süreçte yetişmesini istiyorum. Annem bizi de aşırı korumacı yetiştirdiği için hala da her gün arayıp ne yaptın ne ettin diye soruyor. Ben Uygar’ın üzerinde böyle bir baskı uygulamak istemiyorum. Bence çocuk yetiştirmenin bir reçetesi de yok. Çünkü çocuklar biraz da kendi kurallarını kendileri koyuyor.

 

 

Dolunay Gürsözer

36 yaşında

Medya Planlama Uzmanı

5 aylık Uygar Han'ın annesi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön