'Oradaki' ebeveyne...

Hep orada olan ebeveynler için...

'Oradaki' ebeveyne...

Çocuklarınız geceleri uyumadığında hayal kırıklığına uğrarsınız; çünkü kendinize ayırabileceğiniz bir saate gerçekten ihtiyacınız vardır.

 

Kimileri ebeveynlik sanki arzuya bağlı bir hobiymiş gibi hayatlarını sorumsuzca yaşarken; siz işinizi, faturalarınızı, hayatınızı, çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre dengelemeye çalışırsınız.

 

Çocuğunuz, yanınızda başkaları varken uslu durmadığında biraz kalbiniz kırılır.

 

Hiçbir şey söyleyemezsiniz; çünkü birinin yetişkin olması gerekiyordur.

 

Siz ‘oradaki’ ebeveynsiniz.

 

Her zaman biraz daha zor olacak. Her zaman biraz daha fazla hayal kırıklığı yaşatacak. Ama sorun yok. ‘Oradaki’ ebeveyn olmak, ‘orada olmayan’ ebeveyn olmak kadar eğlenceli değildir. Eve dönüşünüz günlerce beklenmez – evde oluşunuz ‘özel’ bir durum değildir. Siz, çocuklarınızın hayatındaki sabitsiniz. ‘Sabit’, değişmeyen demektir. Ve rahatlık getirir.

 

Çocuklarınız asla evde vakit geçirmeyişinizin sebebinde etkili olduklarını düşünüp ona göre hareket etmeye çalışmayacaklar. Küçük çaplı isyanlar, endişeli olmadıklarını size gösterme biçimleridir. Çocukça hareket etme lüksleri var. Onları her şekilde kabul edeceksiniz.

 

Oradasınız.

 

‘Orada’ olmak, eğlenceli ya da heyecanlı olmayabilir. Ancak evdeki varlığınızın özel bir durum olmaması, çocuğunuza verebileceğiniz en değerli hediyelerden. Evde olup olmayacağınızı merak etmek zorunda kalmayacaklar; bu konuda endişelenmelerine gerek olmayacak.

 

Odaya girdiğinizde gözleri parıldamaz; çünkü varlığınız sürpriz değildir. ‘Orada olmayan’ ebeveyn, spot ışığıdır; işleri ilginç ve heyecanlı yapar. ‘Oradaki’ ebeveyn ise sakince rahatlık veren loş bir gece lambasıdır. Spot ışığı heyecan vericidir; ancak gece lambası olmazsa olmazdır.

 

‘Orada’ olmak zordur. Olması gibi hareket ettiğiniz düşünülür, bir şeyleri gerçekleştirmeniz beklenir ve bunu yalnızca öyle olması gerektiği için yaparsınız. Ve tüm bunların karşılığı, ‘orada olmayan’ ebeveynin asla anlayamayacağı bir şeydir.  

 

Maria Guido'nun Türkçeleştirdiğimiz bu yazısı scarymommy.com da yayımlanmıştır

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön