Erkek doğurganlı​ğı ile ilgili 8 şaşırtıcı gerçek!

Eğer artık bir bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz, sadece sizin değil partnerinizin de dikkat etmesi gereken birkaç nokta var.

Erkek doğurganlı​ğı ile ilgili 8 şaşırtıcı gerçek!

Eğer artık bir bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz, sadece sizin değil partnerinizin de dikkat etmesi gereken birkaç nokta var.

 

İşte erkek doğurganlıyla ilgili 8 gerçek:

 

Bisiklet, alt bölge için zararlı değildir

Bisiklete binmenin, erkek üreme organlarına zarar verdiğini muhtemelen duymuşsunuzdur. Ancak bisiklete binmenin, doğurganlığı azalttığına dair kanıtlanmış bir çalışma yoktur. Bu nedenle partneriniz dağ bisikletçisi ise, bisiklete binmesini yasaklamanıza gerek yok. Bisiklete binmek aynı zamanda da mükemmel bir egzersizdir ve sağlıklı olmak da doğurganlığın anahtarıdır.

 

Sauna sorun yaratır

Erkelerin pek çoğu, saunada rahatlamayı çok sevse de, çocuk düşünüyorsanız, eşinizden bir süre saunaya gitmemesini söyleyin. Yüksek sıcağa maruz kalmak, üreme organlarını da etkiler ve testislerdeki spermler ölebilir ya da sperm üretim seviyesi düşer. Ancak bu kalıcı bir durum değildir.

 

En uygun iç çamaşırı boxer

Külot mu daha iyi boxer mı? Bu aslında çok önemli değil. Partneriniz kendisini nasıl rahat hissediyorsa onu giysin. Sıkı veya dar kıyafetlerin, erkek üreme organını sıkıştırıp zarar verdiğine yönelik kanıtlanmış bir çalışma bulunmamaktadır.

 

Laptop, sadece kucağınızı yakmaz

Laptopların, bacakları yakacak kadar ısındığını düşünecek olursak, üreme organına da zarar vermesi oldukça yüksek bir ihtimal. Laptoptan yayılan sıcaklık, saunada olduğu gibi sperm üretim seviyesini düşürebilir. Bu konuda da kesin bir çalışma olmamasına rağmen, çocuk yapmayı planladığınız dönemde kucağınıza laptop almamanız daha güvenli olacaktır.

 

Cep telefonlarının etkisi

Son zamanlarda, cep telefonu etkileri üzerinde çok sayıda çalışma var ve beyin tümörü, kanser ve kısırlığa yol açtığı biliniyor. Cep telefonlarının yaydığı radyasyon, sperm kalitesini etkilemektedir. Bu nedenle cep telefonunu cepte ya da belde taşımamak en iyisi.

 

Yaş faktörü

Yaş ilerledikçe, kadın doğurganlığının azaldığı söylense de, erkek üretkenliği de yaş ile birlikte azalır. 40 yaşından sonra, erkeklerde sperm üretimi azalır.

 

Doğurganlıkta stres faktörü

Hem erkek hem de kadın doğurganlığında, yaşam biçimi ve stres çok önemli rol oynar. Erkeklerde stres; kısırlığa, ereksiyon problemlerine yol açabilir. Stresten tamamen kurtulmak mümkün olmasa da, çocuk düşündüğünüz dönemde stresle başa çıkmanın bir yolunu bulmaya çalışın. Yürüyüşe çıkmak, egzersiz yapmak, meditasyon yapmak hatta kahkaha atmak stresi azaltabilir.

 

Genişleyen bel, ailenizi de genişleteceğiniz anlamına gelmez

Eğer çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, kilonuza önem vermelisiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzı, çocuk sahibi olmayı kolaylaştırır. Ayrıca da erkeklerde obezite, sperm sayısının ve kalitesinin azalmasına neden olur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön