Anneler için tutumlu olma rehberi

Bebek bezleri, kremleri, hazır mamalar ve oyuncaklar derken harcadığınız paranın haddi hesabı yok. Aslında gün içinde yaptıklarınızı daha dikkatli yaptığınızda cebinizde paranızın kaldığını göreceksiniz.

Anneler için tutumlu olma rehberi

Elmalar ziyan olmasın... 

Bebeğiniz için meyve püresi hazırladınız. Fakat bir tanesi çok fazla geldiği için yarısını kullandınız. Peki diğer yarısı çöpe mi gidecek tabii ki hayır. Bir diğer yarısını da akşama yapacağınız kurabiyenin içerisinde kullanabilirsiniz. Böylece akşam bebeğiniz yattıktan sonra eşinizle karşılıklı bir şeyler yudumlarken değişik bir tat hazırlamış olursunuz, hem de elmanız ziyan olmamış olur. 

Ayrı yemek söylemeyin... 

Haftasonu ailece yemeğe çıktınız ve sipariş verirken üç yaşındaki bebeğiniz içinde bir şeyler söylediniz. Peki o, bunların hepsini yiyebilecek mi? Yarım tabak bile söyleseniz yemek ziyan olacaktır. Bu nedenle kendinize onun da yiyebileceği bir şey ve onun için bir servis daha rica edin. Böylece hem yemekler ziyan olmamış olacak, hem de siz yemediği bir şey için boşuna para harcamamış olacaksınız. 

Marketlerin indirimlerini takip edin! 

Marketlerde bulunan indirim reyonlarından alışverişinizi yapmaya özen gösterin. 

Faturaları ertelemeyin!

Evinizde sürekli bir kaos olması nedeniyle, sürekli yapmanız gerekenleri kaçırıyor olabilirsiniz. Özellikle geç yatırdığınız faturalar, size sonradan daha pahalıya patlayabilir. Bu nedenle evinizde yapmanız gerekenleri rahat yapabilmek için düzen sağlayın. 

Hediyelerinize limit koyun!

Arkadaşlarınıza ve ailenize özel günlerde alacağınız hediyelerde bir limitiniz olsun. Özellikle ülkemizde kalabalık aileler çok olduğundan bayramlarda çok masrafa giriyoruz. Bunu düşürmek için pahalı şekerlemeler yerine daha uygun fiyatta olanlardan seçin.

Elektrikli eşyalara dikkat!

Odalarda kullanmadığınız aletleri kapatarak fişten çekin. Lambalar konusunda daha hassas davranın. Oturmadığınız odadaki ışıkları söndürmeye özen gösterin.

Kredi kartlarına dikkat!

Kredi kartlarınızın limitini aşmamaya, aylık kazancınızın karşılayamayacağı şekilde alışveriş yapmaktan kaçının. Taksitli alışverişlerinizde faiz oranlarına özellikle dikkat edin.

Dergi aboneliklerini deneyin! 

Her ay sürekli okuduğunuz dergilere, aylık ücret ödemektense yıllık daha indirimli fiyatlı olan anlaşmalarına başvurun. 


Kitap değişimlerine ne dersiniz?

Arkadaşınızda bir kitap gördünüz ve çok hoşunuza gitti. Kitabı gidip bir kitapçıdan almak yerine, okumak için ödünç alın. Eğer okuduktan sonra gerçekten kütüphanenizde olmasını istediğiniz bir kitapsa, daha sonra alırsınız.

Öğle yemekleri ne alemde?

Çalışıyorsanız ve şirketinizin bir yemekhanesi yoksa yemeğe sürekli para harcıyorsunuz demektir. Bunu daha karlı hale getirmek için çevrenizde uygun fiyata ev yemekleri yapan yerleri araştırın. Böylece hem daha sağlıklı yemekler yemiş hem de zarar etmemiş olursunuz. Ya da akşam bebeğinizi yatırdıktan sonra  zamanınız ve gücünüz varsa ertesi gün için kendinize şirkette yiyebileceğiniz ve çevrenizi rahatsız etmeyecek yemekler hazırlayın. Bunlar salata veya zeytinyağlı yemekler olabilir.

Kısa mesafelere yürüyün!

Kabul ediyoruz gün içerisinde çok yoruluyorsunuz fakat bu geçici bir dönem. Gençken yırgunluktan çok fazla şikayet etmemek gerekir. Yaşlandığınız zaman bugünleri mumla arayacaksınız. Şimdi enerjiniz varken elinizden geldiğince fazla hareket edin. Eve geldiğinizde alışverişe çıkacaksanız, arabanızı almak yerine yürümeyi tercih edin. Bebeğinizi de arabasına oturtun soğuk havalarda sıkıca giydirin ve pusetinin korumasını da takın. Hem bebeğiniz ve siz temiz almış olursunuz, hem de arabanızı çalıştırmayarak zararlı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  09 Aralık 2014 Salı 00:57

  merhaba bizim 9 milyar borcumuz var ve fazla birşey almamaya dikkat ediyorum fakat dışarı ciktimda bazı şeylere ozeniyorum bunun için ne yapmam gerekiyor......??

  Cevapla

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön