35. Ay çocuk gelişimi

Küçük sünger beyinliniz, her çeşit bilgiyi emmeye hazır. Sizin göreviniz ise öğrenmeyi eğlenceli yapıp, baskı yapmamak İş alfabe ve sayılara gelince pek çok çocuk öğrenmeye meraklı oluyor. Sonunda okuma ve matematik kavramlarını ona tanıtmaya başlayacaksınız, acele etmeyin ve öğrenmeyi angarya bir işe çevirmeyin, tam tersine eğlenceli bir hale getirin.

35. Ay çocuk gelişimi

Küçük sünger beyinliniz, her çeşit bilgiyi emmeye hazır. Sizin göreviniz ise öğrenmeyi eğlenceli yapıp, baskı yapmamak

İş alfabe ve sayılara gelince pek çok çocuk öğrenmeye meraklı oluyor. Sonunda okuma ve matematik kavramlarını ona tanıtmaya başlayacaksınız, acele etmeyin ve öğrenmeyi angarya bir işe çevirmeyin, tam tersine eğlenceli bir hale getirin. Eğlenceli oyunlar, çocukları okula hazırlayan oyunlardan çok daha yararlıdır. Alfabeyi öğrenmesi için okumak iyi bir yöntemdir.Kelimeler ve objeler arasında bağ kurmasını sağlayın, Kedi için "K" böylece hem kelimeyi öğrenir hemde alfabede ki sembolünü. Ayrıca çocuğunuzun ismini  kapısına büyük harflerle yazabilirsiniz. Sayıları hayatınızın günlük rutinlerine dahil etmeye çalışın. Kurabiyeleri, çorapları, merdivenleri hep sayın. Tombala, bingo, domino gibi oyunlar da çocuğunuzu okumaya ve matematiğe hazırlar, temellerini öğretir. Ama dikkat edin yaşına uygun oyunlar oynasın ki çocuğunuzun merakı düş kırıklığına dönüşmesin. Meraklı kafası ayrıca meydan okumalara başlayabilir: çocuğunuzun ilk yalanını yakaladığınızda şok olmayın. Kendisi henüz "dürüstlük" politikası geliştirmedi. Onun kafasında yalan söylemek sadece doğrununz bir yansıması yada yaptığı şeyin sonuçlarından kaçma yöntemi. (Belki tabağı kırdığımı reddedersem, bu olay hiç olmamış olur, tabak hiç kırılmamıştır.) Ayrıca çocuğunuzun hafızası hala gelişmektedir ve gerçekten ne olduğunu, sabah ne yediğini hatırlamıyor olabilir.) Yalan söyleme safhasını bir kenara bırakalım, çocuğunuzu doğruyu söylemenin daha kolay bir yol olduğunu aşılamaya çalışın. Suçlama yapmak yerine soru sorun "Merak ediyorum, tabak neden yere düştü?". Dürüstlüğü ödüllendirin: eğer tabağı kırdığını itiraf ederse, bu davranışını ne kadar takdir ettiğinizi belirtin. En önemlisi de dürüstlük konusunda çocuğunuza iyi örnek olun!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön