33. Ay çocuk gelişimi

Rüşvet ve ödüller çocuğunuzu tatlılıkla kandırmanız için güçlü araçlardır. Ama ölçülü davranın. "Bezelyeleni ye ve sana şeker vereyim." "Kum havuzundan çık sana çıkartma alalım." Bu basit pazarlıkların kimseye zararı yok değil mi? Hem evet, hem de hayır. Bu teşvik etmeleri arada bir kullanmak gayet iyidir ama bunu alışkanlık haline getirmek uzun vaadede geri teper.

33. Ay çocuk gelişimi

Rüşvet ve ödüller çocuğunuzu tatlılıkla kandırmanız için güçlü araçlardır. Ama ölçülü davranın.

"Bezelyeleni ye ve sana şeker vereyim." "Kum havuzundan çık sana çıkartma alalım." Bu basit pazarlıkların kimseye zararı yok değil mi? Hem evet, hem de hayır. Bu teşvik etmeleri arada bir kullanmak gayet iyidir ama bunu alışkanlık haline getirmek uzun vaadede geri teper. Eninde sonunda sizle sadece anlaşma onun çıkarınayla iş birliği yapmaya başlayacaktır. Bu da birşey yapmanın kendi iyiliği için olduğunu anlamasını imkansız hale getirecektir. ( Bezelyenin tadı güzel ve benim iyiliğim için ve yediğimde annem mutlu oluyor.) İşbirliği fikrine teşvik için çalışırken, unutmayın ki övgü güçlü bir motivasyondur. (Oyuncaklarını toplayarak çok iyi bir iş yapmışsın!) Çocuğunuza doğru ödüller vermek de iyi bir motivasyon kaynağı olabilir. En tatmin edici ödül ise, beklenmeyen ödüldür. Küçüğünüzün iyi bir davranışını ödüllendirin. Şimdiden itibaren çocuğunuz hoş sohbet birine dönüşüyor, onunla konuşmak onun entellektüel ve duygusal zekası için çok gereklidir. Ayrıca bu onun konuşma yeteneğini de artırır. Ömür boyu iyi bir iletişim için onla konuşmaya olabildiğince erken başlayın. Onunla konuşmak için, televizyon ve yemek vakti dışında, özel zamanlar yaratın.Çocuğunuz sizle ne zaman konuşmak isterse onu dinlemeye özen gösterin. Heyecanlı ve dikkatli bir dinleyici olun ve ona olay anlatımında kullanabileceği sözler öğretin: "gurur", "güven", "hayal kırıklığı", "endişe" gibi. Çocuğunuzun çevreye duyarlı olmasını sağlayın. En önemlisi ona iyi örnek olun neden plastik poşet kullanmamanıız gereketiğini anlatın, geri dönüşüm yapın o da size bu konuda yardım etsin. Dişinizi fırçalarken suyu kapattığınızı, odada değilken ışığı kapattığınızı görsün. Ona dünyayı nasıl etkilediğimizi anlatın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön