YouTube’dan çocuklar için yeni uygulama: YouTube Kids

Çocuklar için YouTube’u güvenli hale getirmek isteyen ebeveynlere yönelik kolaylaştırıcı bir uygulama geliştirildi. YouTube Kids sayesinde küçük yaştaki çocuklara uygun içerikler kontrol edilebilecek.

YouTube’dan çocuklar için yeni uygulama: YouTube Kids

Çocuklar artık çok küçük yaştan itibaren internetle haşır neşir olmaya başlıyorlar. En çok tercih ettikleri mecralardan biri de kuşkusuz YouTube. Her gün milyonlarca videonun yayınlandığı YouTube’da çocuklara yönelik video içeriklerin sayısı da oldukça fazla. Ancak her mecrada olduğu gibi burada da çocuklar, belirli yaş grupları için uygunsuz içeriklerle rahatlıkla karşılaşabiliyorlar.

 

Geçtiğimiz hafta YouTube’un resmi blog sayfasından duyurulan yeni uygulama YouTube Kids, çocukların YouTube kullanımının ebeveynler tarafından denetlenmesini sağlayacak.

 

 

YouTube’da çocukları korumak artık mümkün

YouTube Kids uygulaması telefon veya tablet gibi mobil cihazlara yüklenebiliyor. Bu uygulama sayesinde, kendi YouTube profiliniz üzerinden çocuklarınız için farklı profiller oluşturabiliyorsunuz. Tek bir profilden, 8 ayrı çocuk profili oluşturulabiliyor. Her bir çocuk profili için belirli özellikler seçilebiliyor.

 

Belirli bir videoyu ya da kanalı seçerek çocuk profili için engellemek mümkün olabiliyor. Aynı zamanda yapılan aramaları takip etmek, belirli aramaları ve anahtar kelimeleri kısıtlamak ve çocuğun kullandığı profilin ne kadar zaman kullanılabileceğini belirlemek de mümkün. YouTube Kids uygulamasında gösterilmemesi gerektiğini düşündüğünüz videoları da doğrudan YouTube’a rapor edebiliyorsunuz.

 

Akıllı televizyon veya YouTube uygulamasının kullanıldığı diğer cihazlarda da YouTube Kids’i kullanmak mümkün olacak.

 

 

Çocukların yaşına uygun içerikler bir arada

YouTube Kids üzerinden oluşturulan çocuk profilinde ‘Younger’ ve ‘Older’ olacak şekilde iki seçenek yer alıyor. Younger (daha küçük) seçeneğinde yalnızca eğitici-öğretici videolar ve çocuk şarkıları yer alıyorken, Older (daha büyük) seçeneğinde bazı müzik kanallarına ve 8-12 yaşa uygun eğitici videolar da yer alacak.

 

Ailelerden gelecek geribildirimleri önemsediklerini açıklayan YouTube ekibi, uygunsuz olduğu düşünülen her türlü içeriğin bildirilmesi için de aileleri destekliyor.

 

İNTERNETİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİ NELERDİR? Uzun süreli internet kullanımını... HANGİ YAŞ DÖNEMİNDE NE KADAR TEKNOLOJİ? Çocuğunuza hangi yaşta ne kadar ...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön