Şiddet içerikli oyunlar aslında zararlı değil!

Hollanda’da yapılan yeni bir araştırma, şiddet içerikli bilgisayar oyunlarının çocuklarda agresifliğe neden olmadığını ortaya çıkardı.

Şiddet içerikli oyunlar aslında zararlı değil!

2000’li yılların başlarından beri uzmanlar, şiddet içeren video oyunları ile ilgili ebeveynleri uyarıyordu. Kavga, dövüş ve savaş temalı oyunların çocuklardaki agresifliği tetikleyebileceği, depresyon ve kaygı bozukluğu gibi durumlara neden olabileceği öngörülüyordu. Gün geçtikçe sayısı artan oyunlar ve bu tür oyunları tercih eden çocuklarla birlikte; bu oyunları oynamanın ne tür etkileri olabileceğine dair yapılan araştırmalar da çoğaldı.

 

En son Hollanda’da yapılan araştırma, Nisan 2017’de “Gençlik ve Ergenlik Dergisi”nde yayınlandı. Video Gaming and Children’s Psychosocial Wellbeing: A Longitudinal Study (Video Oyunları ve Çocukların Psikolojik Sağlığı: Boylamsal Bir Araştırma) adlı araştırmada 1 yıl boyunca, yaşları 7 ila 12 arasında değişen 194 çocuk gözlemlendi. Şiddet içeren oyunları oynayan çocuklarda 1 yıl içinde agresiflik ya da olumsuz sosyal davranışların geliştiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmadı. Çocukların bazılarında depresiflik ve kaygı durumu içeren ruh hali değişimleri de gözlendiğini belirten araştırmacılar, bu değişimlerin ebeveyn kontrolü ile üstesinden gelinebilecek durumlar olduğunu açıkladı.

 

 

Bilgisayar oyunları oynayan çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Uzmanlar, ergenlik öncesi çağda video oyunlarına düşkün olan çocukların iyi gözlemlenmesi gerektiği konusunda hemfikir. Çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde bu oyunların keyfini sürmesini desteklemek için:

 

 • Evde video oyunları oynayarak geçirebileceği zamanı beraber belirleyin. Her gün ya da haftanın belirli günleri, belirlediğiniz bir süre boyunca oyun oynamasına izin verin. Sınırsız oyun hakkı, oyun başında geçirdiği zamanı fark etmemesine neden olabilir.

 

 • Video oyunları dışında da ilgi alanlarına yönelmesi için çocuğunuzu cesaretlendirin. İlgisini çeken bir spor ya da sanatla ilgilenmesi için haftanın belirli günlerinde katılabileceği kurslar ve etkinlikler bulun.

 

 • Ailece kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin. Düzenli olarak birlikte yemek yemek, ortak ihtiyaçlarınızın giderildiği alışveriş, temizlik gibi etkinliklere onu da dahil etmek, ailece geçirilen zamandan keyif almasını sağlayacaktır.

 

 • Online oynanan oyunlarda başka oyuncularla da iletişim halinde olacağından, olumsuz davranışlara maruz kalmaması için çok sık olmaması koşuluyla, arada sırada oyun oynarken onunla birlikte oturun, neler yaptığını sorun, oyunlar hakkında bilgi edinin.

 

ÇOCUĞUM BİLGİSAYAR BAĞIMLISI NE YAPMALIYIM Bilgisayar oyunları şiddeti mi k... "ÇOCUĞUM BİLGİSAYAR BAŞINDAN KALKMIYOR" “Çocuğum bilgisayar başından kal...

 

Çocuklar için tehlikeli olabilecek oyuncaklar
+8
Uçan balonlar Balonlar şişirilirken ya da çocuklar onlarla oynarken patlayabilir. Aslında çoğu zaman karşılaştığımız bu durum çocukları çok fazla korkutmanın yanı sıra onların sağır olmasına bile sebep olabilir. Ayrıca balonun içindeki helyum gazını solumak boğulmaya neden olabilir. (Nisan ayında Ankara'da balondan helyum soluduğu için hayatını kaybeden 9 yaşındaki çocuğu hatırlayın) İşte bu yüzden küçük çocukların balonlarla oynamaması öneriliyor. Ne yapabilirsiniz? Çocuğunuzun iyiliği için başlangıçta büzük olan ya da çok kötü kokan balonları satın almamaya dikkat edebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön