Cinsel istismar obeziteye yol açıyor

Çocuklukları süresince fiziksel, duygusal ve cinsel istismara uğramış kişilerin, yetişkin olduklarında daha fazla kilolu olmaya eğilimli oldukları ortaya çıktı.

Obezitenin altından da çocuk istismarı çıktı

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, İsveç’teki Karolinska Enstitüsü tarafından 112 bin kişiyle yapılan önemli araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:


“Araştırma sonucunda, çocukluklarında istismara uğramış olan yetişkinlerin obezite olma riskinin istismara uğramamış olanlara göre yüzde 34 daha fazla olduğu bulundu.Çalışma, çocuklukları süresince fiziksel istismara uğrayanların, yetişkinlikte obezite olma riskinin yüzde 28, duygusal istismara uğrayanların yüzde 36, cinsel istismara uğrayanların yüzde 31 ve genel istismara uğrayanların yüzde 45 arttığını göstermiştir.

 


Orta derecede istismara uğrayanlarla ciddi istismara uğrayanların obezite olma riski karşılaştırılan çalışmada, ciddi istismara uğrayanların obezite olma riski yüzde 50 iken, orta derecede istismara uğrayanların oranı yüzde 13 olarak bulunmuştur.Bu bulgular, istismarın da ilerleyen yıllarda obezitenin sebebi olabileceğine dair anlamlı sonuçlar içeriyor. Bununla birlikte, istismara uğrayan herkeste obezite gelişir diye bir kesinlikten bahsedilemez ya da bütün obezlerin istismara uğradığı anlamına gelmez. Açıkça, bu duruma neden olan başka birçok bilinçaltı sebep de vardır.

 

 

 

 


Olumsuz duygular hipnozla temizlenebiliyor


Hipnoterapi ile yaptığımız zayıflama çalışmalarında aşırı yeme davranışının altında birçok bastırılmış olumsuz duygu ile karşılaşırız. Çocukluktan itibaren, sıkıntı veren olaylarla bilinçaltı düzeyde oluşan olumsuz duyguları temizlemek, obezite ile mücadele hipnoterapisinde çok sık başvurulan bir yöntemdir ki hipnoz ile zayıflama başarısının yüksek olması bundan kaynaklanmaktadır. Bu araştırma, çocuk istismarının bilinçaltı düzeyde oluşturduğu hasarın, obezitenin oluşumunda bizim düşündüğümüzden çok daha fazla olduğuna dikkatimizi çekmemiz açısından önemlidir. Bu açıdan psikoterapi, hipnoterapi gibi tedaviye destek birçok psikolojik yardım sistemi obezite tedavisinde olmazsa olmaz bir destek yöntemi olarak kaşımıza çıkıyor."

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön