Asi çocuklar daha mı başarılı?

Kurallara uymakta zorlanan, başkaldıran çocuklar için iyi haber: Daha başarılı olabilirler!

Asi çocuklar daha mı başarılı?

Çocuğunuz hiç itaatsizlik, meydan okuma ya da derste bile herkesle konuşmaya çalışmaktan dolayı okul yetkililerince şikayet edildi mi? İşte kurallara uymakta zorluk çeken ebeveynlere iyi bir haber: Otoriteye medya okuyan çocuklar, hayatta başarılı olmaya daha yatkınlar.

 

Gelişim Psikolojisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, yaramaz çocuklar iyi huylu ve itaatkar çocuklara göre büyüdüklerinde mesleki başarı elde etmeye daha yatkınlar. Araştırmacılar, mesleki başarıyı prestij ve sosyoekonomik duruma göre ölçümlediler.

 

Uslu çocukların uzun vadede her zaman lider olmadığı düşüncesi duyulmamış değildir. Önceki çalışmalar "uzlaşmacılık" karakter özelliğinin olumsuz gelir ve kazanç ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.

 

Lüksemburg Üniversitesi, Urbana-Champaign Illinois Üniversitesi ve Berlin Free Üniversitesi’nden araştırmacılar,  Lüksemburg'da yaşayan 745 insanın verilerini, 1968’de 12 yaşından 2008’de 52 yaşına gelene kadar takip ettiler.  Bu uzun süreli araştırmanın sonucunda, otoriteye karşı duran çocukların, yetişkinliklerinde daha yüksek gelire sahip olma eğiliminde oldukları keşfedildi.

 

Daha asi, daha zengin

Diğer bir deyişle, IQ düzeyi ve sınıfsal farklılıklar bir tarafa konulduğunda, araştırmacılar, ‘kural yıkma ve ebeveyn otoritesine meydan okuma’nın çocuklar için ileride yüksek gelir kazanmasının bir göstergesi olduğunu keşfetti. Bunun ‘şaşırtıcı bir bulgu’ olduğunun altını çizen araştırmacılar, bu konuda temkinli davranmak gerektiğini de itiraf etti.

 

Çocuklarda görülen itaatsizlik ve kuralsızlığın aslında çoğu zaman doğal, meraklı, araştırmacı öğrenim davranışlarından kaynaklandığı unutulmamalıdır. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu için yapılan bir diğer araştırmanın başyazarı Ross Levine şöyle diyor: “En başarılı girişimciler, bilişsel ve bilişsel olmayan özelliklerin eşsiz kombinasyonuna sahip olma eğilimindedirler.”

 

Peki asi çocuklar büyüdüğünde neden daha başarılı oluyor? Araştırmacılara göre, asi çocukların daha başarılı olmalarının sebepleri şöyle şekilleniyor:

 

Kritik durumlarda, daha talepkar olmaya meyillidirler

“Asi yapıdaki kişilerin daha yüksek gelir elde etmelerinin sebeplerinden birisi, maaş müzakeresi ya da artışı gibi kritik durumda talepkar olmalarından kaynaklanır” diye açıklıyor araştırmacılar. Bu asi bir çocuğun büyüdükten sonra iş yerinde de sesinin daha yüksek çıkacağı anlamına gelir, özellikle de hızlı ve etkin kararlar verilmesi gerektiğinde.

 

Çıkarlarını korumayı bilirler

Araştırmacılara göre, asi çocuklar kendi ilgi ve amaçları uğruna dik durmayı bildikleri için, ileride birer yetişkin olduklarında, bu karakteristik özellikleri çıkarlarını savunmaya ve dolayısı ile de yaptıkları işin karşılığını almaya yarayacaktır. İş yerinde sesinizin duyulmasını sağlamak kesinlikle daha yüksek gelir elde etmenize yarar.

 

Sınırları zorlamaya ve daha çok, daha iyiye ulaşmaya meyillidirler

 

İngiltere’deki Doğu Sussex Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hizmetleri’nden çocuk ve ergen psikoterapisti Alison Roy’a göre, asi çocuklar sadece çıkarlarını savunmakla kalmaz, aynı zamanda sınırları zorlamaya ve riskli eylemlere katılmaya da daha yatkındırlar. “Fikirlerinin değerli olduğu bilinci ile yetiştirilen çocuklar, pasif kalmayacak, sınırları zorlayacaktır. Ve bu oldukça sağlıklı bir tutumdur.” Asi çocuk statükoyu sorgular, bu da gelişim yolunda çok önemlidir.

 


Okulda daha çok kalma eğilimindedirler ve yükseköğretime devam olasılıkları da daha yüksektir

Araştırmalara göre, ebeveynlerine baş kaldıran çocuklar okulda daha uzun süre kalmaya ve akademik kariyere daha meyillidirler. Bu da yetişkin olduklarında daha nitelikli olacakları ve dolayısı ile iş hayatında daha tatmin edici mevkilerde bulunacakları anlamına geliyor. Hatta okulu bırakanlar arasından yüzde 54lük çoğunluğun da başarılı girişimciler olduğu gerçeği istatistiklere yansımıştır. Facebook ve Google'ı başlatmak için üniversiteyi terk eden Mark Zuckerberg ve Larry Page’i düşünün.

 

Tanıştıktan kısa bir süre sonra bile,  daha sempatik olma eğilimindedirler

Tanıştıkları insanlar tarafında kısa süre içinde sevilirler ve bu potansiyel insan ağı oluşturmak için önemli olduğundan kendilerini başarıya daha çok yaklaştırır.  Buna ek olarak, çekicilik genellikle şiddet sindirme gibi daha aşırı antisosyal davranışlar ile ilişkili değildir. İlginç bir şekilde, araştırmalar, nüfusun yüzde 40 ila yüzde 60 oranında, asi geni taşıyan insanlardan oluştuğu tahmin edilmektedir.

 

Etik olmayan nedenlerden dolayı daha başarılı olabilir

Gelişim Psikolojisi’nde yayınlanan çalışmada, araştırmacılar isyankar davranışlar sergileyen çocukların daha başarılı yetişkinler olmasına dair bir sebebin daha altını çizdi. “Kural tanımayan insanlar etik olmayan sebeplerden dolayı da daha yüksek maaş kazanabilir”

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön