IQ testi ne işe yarar?

Çocuğunuzun hangi konuda yetenekli olduğu belki de onun IQ’sundan çok daha önemlidir...

IQ testi ne işe yarar?

Öğrenciler bu yıl da sınavlar ve ödevlerle dolu “büyük maraton”a başlıyor. Anne ve babaların en merak ettiği şeylerin başında çocuğunun IQ seviyesi ve hangi konularda yetenekli olduğu meselesi geliyor. Bu konu gerçekten önemli. O kadar ki “Aslında herkes dahidir. Ama siz bir balığı ağaca tırmanma yeteneğine göre değerlendirirseniz, bütün hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir” diyen Albert Einstein’ı hatırlamakta yarar var.

Gerçekten de IQ testi bir araç aslında ve sadece doğru amaçla kullanılırsa fayda sağlıyor. Sınıfta veya evde mutlu, dikkat sorunu yaşamayan, sosyal, okulu ve arkadaşlarını seven bir çocuğunuz varsa teste falan gerek yok. Sorun yaşanıyorsa, elbette test yaptırmalısınız. Ama yanılmamaya dikkat edin. Çünkü bazen sorunlar çok ileri düzeyde IQ’dan da kaynaklanabiliyor. Ayrıca IQ skorunun sonucunda çocuğu “üstün zekâlı” ya da “ümitsiz vaka” diye etiketlemek de hata. Bunun yerine onun ihtiyaçlarına uygun bir eğitim alması için çaba göstermelisiniz. İşte bunun için hazırladığımız rehberimiz...

 

IQ Testi nedir?


1912’de Alfred Binet ve Theodore Simon’un birkaç farklı standartlaştırılmış testten çıkararak zekâyı değerlendirmek için tasarladığı yöntem. Dünyada ve ülkemizde, bu testten 126 ve üstü puan alanlar üstün zekâlı kabul ediliyor.

 

IQ Testi zeka ölçer mi?


Zekâ, tek bir testle ölçülemeyecek kadar çok boyutlu ve karmaşık bir yapı. Çocuğun dil ve matematik becerileri iyi olsa bile bu onun yaşıtlarından zeki olduğunu göstermiyor. Bu yüzyılda yaratıcılık, takım çalışması, empati kurabilme, pratik düşünebilme, beyin fırtınası, problem çözme, farklı fikirler arasında orijinal bağlantılar kurabilme ve birden çok şeyle ilgilenebilme gibi beceriler gerektiriyor.

 

IQ sonucu ömür boyu aynı kalır mı?


Bundan yüz yıl önce zekâ testlerinin babası Alfred Binet şöyle demiş: “Zekânın sabit olduğunu ve geliştirilemeyeceğini iddia edenler var. Bu zalimce kötümserliği protesto etmeliyiz ve tepkimizi ortaya koymalıyız.”

Yani ilk IQ testini yapan Alfred Binet bile zekânın geliştirilebileceğini söylüyor. IQ skoru ne doğuştan, ne de sabit. 1869’dan beri varlığını sürdüren en eski bilim dergilerinden Nature, 2011’de bir araştırma yayımlıyor. Buna göre nörogörüntülemede büyük aşamalar kaydeden Profesör Cathy Price, çocukların 4 yıllık dönemde IQ’larının nasıl değiştiğini inceliyor. Sonuçta, çocuklardan bir kısmının skoru, 4 yılda ortalama 21 puan artıyor. Bir kısmınınki de ortalama 18 puan düşüyor.

Özetle zaman her şeyi değiştirdiği gibi beyni de değiştiriyor. Beyindeki yapısal değişiklikler de sonuçları etkiliyor. Yani zekâ doğuştan gelen bir şans değil. Kas gibi o da çalıştırınca güçleniyor, çalıştırmayınca tembelleşip geriliyor, çöküyor. Bir başka deyişle kimse gönül rahatlığıyla, “Çocuğum şu kadar puan aldı, zaten zeki” diyemiyor. Çocukların çalışmaması zekâ puanlarının düşmesine neden olduğu için de “Zeki ama çalışmıyor” sözü tarihe karışıyor.

 

 

Düşük IQ'lu dahi diye bir şey var mı?


Gerçek bir dahi olan Albert Einstein yıllar önce şöyle söylemişti: “Aslında herkes dahidir. Ama siz bir balığı ağaca tırmanma yeteneğine göre değerlendirirseniz, bütün hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.” Howard Gardner tarafından 1983’te “çoklu zekâ kuramı” yaratıldı. Bu kuram, zekâyı tek ve baskın bir yetenek olarak görmüyor, çeşitli özel boyutlardan oluştuğunu gösteriyor. IQ’nun bir zekâ testi olduğu düşünülüyorsa bile diğer zekâ testleriyle koalisyon yapmak zorunda. Gardner’a göre insan zekâsı 8 türe ayrılıyor: Sözel, matematiksel, görsel, içsel, sosyal, doğal, müzikal ve kinestetik... Gardner, insanların farklı yönlerde kendilerini geliştirdiğini savunuyor. “Ne kadar zekisin?” demek yerine “Hangi alanda zekisin?” sorusunu soruyor. Bu bence daha insana özgü. Ve çok daha demokratik! Bir çocuk büyüdüğünde yetenekli bir ressam ya da sporcu olabilir. Ama bunun için IQ skorunun yüksek olması gerekmiyor. Hatta IQ skoru düşük olan ama muhteşem müzik ve sanat eserleri yaratan çocuklar bulunuyor. İşte herkesin bildiği bir örnek: Matematikte korkunç sonuçları olan Picasso, IQ’su düşük bir deha!

 

IQ testi yaratıcılığı test eder mi?


Test sorularının tek doğru cevabı vardır. Hayat sorularınınsa birden çok doğru cevabı ve çözüm yolu olabilir. Test soruları yaratıcılığı, kültürel farkları, çocukların hayata bakışını ve çok yönlü düşünceyi yansıtmakta yetersiz. Ayrıca hayal gücünü reddediyor. Üstelik farklı bir düşünme biçimiyle yaratıcı ve çok değişik bir cevaba ulaşabilir, ama bu cevap testin doğrusuna göre pekâlâ yanlış sayılabilir.

 

 

IQ Testini vazgeçilmez yapan nedir?


Test, dilsel ve matematiksel yeteneği ölçtüğü için çocuğun okuldaki başarısını gösterir, klasik eğitim sisteminin odaklandığı alanları destekler.

 

3 yaşında çocuğun zekası ölçülebilir mi?


3-10 yaş arası çocukların beyin gelişimleri devam ettiği için üçte ikisinin IQ skoru değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden 6 yaşın altındakilere IQ testi önerilmiyor. Son dönemdeki araştırmalara göre, 11 yaşına kadar yapılan testler akademik başarıyı gösteremiyor. Ortaokuldaki testler lisedeki başarıyı daha iyi öngörüyor, dolayısıyla daha mantıklı.

 

Haber: Neşe Şenol

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön