Velayet mücadelesi sırasında korkularınızı yenmenin 4 yolu

Nasıl bir ebeveyn olursanız olun, velayet mücadelesi derinden sarsılmanıza yol açar. Dehşetin sizi ele geçirdiğini düşünmeye başladıysanız, sakinleşmek için şu ipuçlarını hatırlamaya çalışın.

Boşanan ilk insanoğlu siz değilsiniz!

1. Boşanan ilk insan siz değilsiniz.

Büyük ihtimalle bu şekilde hissediyorsunuz – özellikle de çevrenizde boşanan ilk kişiyseniz. Ancak bu, her gün olan bir şey. Ve yolculuğunuz boyunca karşılaşacağınız avukatlar, ara bulucular, sosyal görevliler ve hakimler durumu sizinkinden farklı bir bakış açısıyla görecekler. Size korkunç bir dram olarak görünenler onlar için hayli sıradan olacak – çocuk kaçırma, ihmal ya da şiddet suçları ve koruyucu hükümlerin ihlali söz konusu değilse.

 

2. Profesyoneller bunları daha önce çok duydular.

Şimdiye dek yaptığınız tüm hataları gün ışığına çıkarma tehditleri savuran bir eski eşiniz olabilir. Psikolojik rahatsızlıklar, madde kullanımı, cinsel eğilimler; kinci ve kızgın bir eş tarafından kullanılabilecek her şey. Kirli çamaşırların insanların gözleri önünde açığa çıkması korkunç bir şey; ancak bir ebeveyn olarak aziz olmak zorunda değilsiniz. Kimse sizden mükemmel olmanızı beklemiyor. Olmanız gereken yerdeyseniz, çocuklarınızı tanıyor ve onlara değer veriyorsanız, iyilikleri için çabalıyorsanız eğer, bu oyunların davanın gidişatını etkilemeleri çok da olası değildir. Durum sizin için korkunç olabilir; ancak bunlar boşanma dünyasında gayet olağan şeylerdir. Kendinize inanın.

 

3. Çocuklarınızın iyiliği için en çok gereken şey kararlılığınızdır.

Velayet davaları söz konusu olduğunda, “üstün yarar” kavramını sık sık duyarsınız. Bu kavram, çocuklar ebeveyn dramlarından önce gelir anlamını taşır – çocuklar üzerinde negatif bir etki yaratmadıkları sürece. Çocuklarınızla geçireceğiniz zamanın önemli ölçüde azalacağından endişeleniyorsanız eğer, sağlık ya da güvenlik konularında tehlike yaratan bir durum söz konusu olmadığı takdirde böyle bir değişimin yaşanması olası değildir. Çocuklarınızla geçirdiğiniz zamanın gerçekten artmasını istiyorsanız, işleri biraz ağırdan almaya istekli olun. Sorumluluk sahibi olduğunuzu gösterin. Kendinizi kanıtlayabilirseniz eğer, işler yavaşça sizin lehinize işlemeye başlar.

 

4. Destek önemlidir.

Boşanma süreci, yabancılaşmaya sebep olabilir. Velayet için mücadele ederken diğer ebeveynlerle bağlantı kurmak zor olabilir. Yakın zamanda olmasa bile boşanmış arkadaşlarınız varsa eğer, destek için onları bulmaya çalışın. Haftalık toplantılar ya da Facebook grupları organize edin ki konuşabilesiniz ve tavsiye alışverişi yapabilesiniz. Bir şeyden korktuğunuzda, aynı süreci yaşamış kişilerden bir şeyler duymak çok iyi gelir. Düşüncelerinizi çoğunlukla kardeşinizle, ebeveyninizle ya da yakın bir arkadaşınızla paylaşıyorsanız ve bu kişiler daha önce hiç boşanmamışlarsa, onlarla konuşmanın aranıza mesafe soktuğunu hissedebilirsiniz. Bu durum üzerinizde olumsuz bir etki yapıyorsa eğer, ailenize ve arkadaşlarınıza bu konuyu onlarla konuşmak istemediğinizi söylemekten çekinmeyin. Zaten uğraşmanız gereken birçok şey var.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön