Şımarık çocuk yetiştirmenin yolları!

Eskiler çok kucağa almanın sarılıp öpmenin çocuğun şımarmasındaki en önemli sebep olduğunu söylerler. Çocuğa mesafeli davranıp uykuda öpmenin faydalarını anlatırlar.

Şımarık çocuk yetiştirmenin yolları!

Eskiler çok kucağa almanın sarılıp öpmenin çocuğun şımarmasındaki en önemli sebep olduğunu söylerler. Çocuğa mesafeli davranıp uykuda öpmenin faydalarını anlatırlar. Oysaki şımarıklık sizin ona nasıl bir model olduğunuzla alakalıdır. Çocukların beyni sünger gibidir söylediğimiz ve yaptığımız her şeyi emer. Şımarık bir çocuğa sahip olmak isterseniz size birkaç öneri sunabiliriz.

 

Kötü örnek olun

Çocuklar sizi örnek alırlar. Eğer şımarık bir çocuk istiyorsanız onun önünde örnek davranışlarda bulunmayın. Teşekkür etmeyin, lütfen demeyin, trafik kurallarını ihlal edin ve başkalarının haklarına saygı göstermeyin.

 

Saygısız konuşun

Çocuklar onunla nasıl konuşursanız sizinle o tarz konuşurlar. Terbiyesiz olmasını istiyorsanız siz de ona karşı terbiyesiz olun.

 

Hiç umursamayın

Kendisini hayatta önemsiz hisseden çocuk şımarık ve terbiyesiz olacaktır. Etrafınızda olduğu zaman sizi sinir ettiğini ona hissettirin. Dikkat çekmeye çalıştıkça bu sefer de ona bu yüzden kızın.

 

Öğretmek yerine kendiniz yapın

Çocuğa sorumluluk vermek sabır ve emek ister. Eğer şımarık bir çocuk istiyorsanız ona sabırla göstermek yerine bütün işini siz yapın. Böylesi ikiniz için de daha kolay.

 

Hep şikâyet edin

Bardağın dolu kısmı yerine hep boş kısmını görün. Şükretmek yerine hep şikayet edin. Bütün şikâyetlerinizin merkezine sahip olamadıklarınızı koyup hep kendinize üzülürseniz çocuğunuz da şımarık, şikâyetçi ve isteyen biri olacaktır.

 

Ekonomik sorumluluk vermeyin

Çalışıp hak etmeden kazanılmayacağını göstermek yerine her şeyi önüne sunun. Çalışmadan kazanılacağını düşünüp sürekli isteyeceği için şımarık olacaktır.

 

Merhameti öğretmeyin

Çocuğunuzun bencil ve başkalarına karşı merhametsiz olmasını istiyorsanız, kendinden başka kimse için kılını bile kıpırdatmamasını öğretin. Gönüllü işler yapmayı, yaşlılara yardım etmeyi, toplu taşımada yer vermeyi öğretmeyin hatta örnek olmak istiyorsanız siz de kendinizden başkalarını düşünmeyin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön