Sünnet hakkında bilmeniz gerekenler

"Sünnet nedir? Sünnetin yararları nelerdir? Sünnet kaç yaşında yapılmalı? Sünnet sonrası görülebilen komplikasyonlar nelerdir? Sünnet sonrası nelere dikkat edilmelidir?" Sünnet hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı haberimizde!

Sünnet hakkında bilmeniz gerekenler

Sünnet; penisin uç kısmını saran mukozal dokunun ve deri tabakasının (prepüsyum: sünnet derisi) yaklaşık dörtte üçünün cerrahi yolla kesilip, penisin ve idrar kanalının uç kısmının açığa çıkarılması işlemidir.

 

Prof. Dr. Melih Tugay, sünnet hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladı.

 

İster tıbbi ister dini gerekçelerle yapılmış olsun, dünyadaki her 6 erkekten 1’i sünnetlidir. Prepüsyumun varlığının en önemli nedeni, sünnet derisi ve onun salgısı olan smegmanın penis başını ve idrar deliğini, idrar kontrolünün olmadığı yaşamın ilk birkaç yılı içerisinde idrarın yakıcı etkilerinden koruması olduğu tahmin edilmektedir. Sünnet derisinin varlığı, yenidoğan ve daha büyük bebeklerin bir bölümünde, idrar yolu enfeksiyonu ve Balanit gibi sorunlara yol açabilmekte; yenidoğan döneminde sünnet olmayan bebeklerin en az % 10’unda sünneti gerektiren sorunlar yaşanmaktadır.

 

Sünnetin yararları nelerdir?

 • Sünnet edilmiş penisin temiz tutulması daha kolaydır. Sünnet, 0-1 yaş arasındaki erkeklerde, idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır. Büyüklerde ise, peniste kanser gelişme riskini azaltır.

 

 • Cinsel ilişki ile bulaşan Sfiliz, Gonore Herpes ve AIDS gibi hastalıklardan da koruması açısından önemlidir. Afrika ülkelerinde endemik olan HIV enfeksiyonu, sünnetsiz erkeklerde sünnetli erkeklere göre 1.5 - 8.4 kat daha fazla görülmektedir.

 

 • Araştırmalar, sünnetin bir gelenek olduğu Musevi ve Müslüman toplumlarındaki erkeklerde penis başı kanserinin, eşlerinde de rahim ağzı kanserinin daha az görüldüğünü ortaya koymaktadır.

 

 • Yapılan araştırmalar, yaşamın ilk 1 yılı içerisinde, özellikle de 6 aydan daha küçük idrar yolu enfeksiyonu geçiren erkek çocukların %92’sinin sünnetsiz olduğunu göstermektedir. Sünnet derisi iltihabi hastalıkları, sünnet derisi darlığı ve Parafimozis sünnetten sonra görülmemektedir.

 

Sünnet kaç yaşında yapılmalı?

Sünnet her yaşta yapılabilir. Tıbbi endikasyon yoksa, 0-1 yaş arası en ideal sünnet yapma yaşıdır.  Sünnet genellikle ergenlik çağı öncesi yapılmaktadır. Son zamanlarda, yeni doğan (ilk 4 haftalık ) dönemi; cerrahi işlemin kolaylığı, bebekte yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir. Yenidoğan bebekler sünnette ağrı duyarlar. Onun için, anestezi verilerek yapılması daha uygundur.

 

Sünnet nerede nasıl ve kim tarafından yapılmalı?

Sünnet, önemli bir cerrahi uygulamadır. Bu nedenle, deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Her çocuk, yapılacak işlem hakkında bilgilendirilmelidir. Çocuğa yapılacak cerrahi işlemin psikolojik travma oluşturmadan, hijyenik şartlara uygun ve problemsiz yapılmasına dikkat edilmelidir. Bunun için en uygun ortam ameliyathanedir. Sünnetin; anatomik, fizyolojik, psikolojik ve cerrahi prensiplerin hiç bir yönü ile ilgili bilgisi olmayan kimseler tarafından, uygun olmayan yerlerde yapılması doğru değildir. Sünnet, toplumumuzda daha çok "sünnetçi" olarak bilinen kişiler tarafından yapılmaktadır. İstatistiklere göre, sünnetin %80’i sünnetçiler, %10’u din adamları, %7’si doktorlar tarafından yapılmaktadır. Günümüz koşullarında sünnet, hijyenik ortamda özellikle ameliyathanede yapılmalıdır. En az bir hafta önceden çocuğun genital organları muayene edilmelidir. Kanama hastası (örneğin hemofili) olup olmadığına bakılmalı, anatomik bozukluk olup olmadığı saptanmalıdır. Ev ve düğün salonlarında toplu sünnet yapılması uygun bir yaklaşım değildir ve istenmeyen komplikasyonları beraberinde getirebilir.

 

Sünnet sonrası görülebilen komplikasyonlar şunlardır:

 • Kanama
 • Yetersiz sünnet
 • Enfeksiyon
 • Deri altına kan toplanması
 • Ciltte veya penisin tamamında gangren gelişmesi
 • Normal delikten başka yeni idrar deliğinin meydana gelmesi
 • Ağrının fazla olması
 • Peniste eğrilik meydana gelmesi
 • Penisin sadece ucunun görüldüğü gömülü penisin oluşması
 • İdrar çıkış deliğinin daralması (meatal darlık)
 • Penisin bir kısmının kesilmesi
 • Şekil bozukluğu
 • Bulaşıcı sarılık
 • Kalıcı sakatlık
 • Tam penis kaybı
 • Kötü nedbe dokusu

 

 

Erken yaşta sünnet enfeksiyonlara karşı korur!

 

Ataşehir Florence Nightingale Hastanesi’nden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Günhan, sünnet ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı.

 

Sünnet ne zaman yapılmalıdır?

Yapılan çalışmalara göre, sünnet için en uygun zamanların başında yenidoğan dönemi gelmektedir. 2 – 6 yaş arasında sünnet düşünüldüğünde ise genel anestezi altında uygulanması önerilmektedir. Çünkü bu yaşlarda yapılan sünnet, psikolojik gelişiminin önemli bir döneminde olan çocukta negatif etki yapabilmekte ve “kısırlaştırılma korkusu” denilen psikolojik bozukluğa neden olabilmektedir. Yenidoğan sünneti bebek doğduktan sonra, K vitamini uygulandıktan sonra yapılabilir. Sünneti yapacaklar üroloji uzmanları ve çocuk cerrahları olmalıdır. 3-6 yaş aralığı, erkek çocuklar için cinsel kimlik ayrımının yapılmaya başladığı yaşlardır. Dolayısıyla bu yaşlarda tıbbi gereklilik olmadıkça sünneti planlamamak gerekir. Çünkü çocuk, sünnetle kastrasyon dediğimiz, cinsel organının tamamının yok edilebileceği korkusuna kapılabilir. Zaten gereklilik halinde de genel anestezi altında gerçekleştirilmelidir. Anestezi sonrasında yaşayacağı korku bir şekilde önlenebilir.

 

Sünnetin tıbben hangi durumlarda gerekli görülür?

Sünnet tıbben, penis ucunun tamamına yakın derecede kapalı olduğu durumlarda, tekrarlayan cilt ve idrar yolu enfeksiyonlarında, böbreğin şiş olduğu durumlarda yapılmalıdır. Ayrıca parafimosis dediğimiz, penis başının sünnet derisinin dışında olup geriye itilemediği durumda acilen uygulanmalıdır.

 

İsteğe bağlı sünnet için önerilen yaş grupları

İsteğe bağlı sünnet için öngörülen en uygun dönem yeni doğan dönemidir. Eğer bu durum kaçırılmışsa 6 yaş sonrası düşünülebilir.

 

Yenidoğan sünneti bebeğe acı verir mi?

Her ne kadar yenidoğan döneminde ağrı duyusu tam olarak gelişmemiş olsa da bebeğe mutlaka bölgesel anestezi yapılması gerekir. Bu sayede son derece konforlu bir şekilde sünnet gerçekleştirilmektedir.

 

Yenidoğan döneminde sünnet yapılmasının avantajı var mıdır?

Yapılan araştırmalar yenidoğan döneminde sünnet olan erkek bebeklerin idrar yolu enfeksiyon geçirme olasılıklarının sünnet olmayanlara göre belirgin derecede daha az olduğunu göstermiştir. Amerikan Pediatri Akademisi 1999’da yayınladığı bildiride her erkek bebeğe rutin olarak uygulanmasını önermiştir. Ayrıca, penis kanseri, hemen hemen sadece sünnetsizlerde görülmektedir ve sünnetin bu durumda koruyucu olduğu uzun zaman önce kanıtlanmıştır.

 

Yenidoğan dönemindeki sünnet bebeğe sıkıntı verir mi?

Bu dönemde yapılan sünnet sonrası iyileşme çok hızlı olmakta ve bebeğe belirgin bir sıkıntı vermeyip, emzirilmesi açısından sorun çıkartmamaktadır. Sünnetin ertesi günü bebeğin kontrolü ve pansumanı yapılmaktadır. Bundan sonra 3 – 4 gün süreyle bebeğin altının sık olarak kirli olup olmadığını kontrolü önerilmektedir. Bu süre zarfında herhangi bir ilaç kullanımı veya pansuman gerekmemektedir. Bebek 2 gün sonra yıkanabilir. Sünnet sırasında uygulanan dikişlerin kendiliğinden tamamen erimesi ise yaklaşık 10 günü bulmaktadır.

 

Sünnetlerde oluşabilecek problemler nelerdir?

Sünnetin en sık görülen komplikasyonu kanamadır. Bu olay daha sıklıkla hemen sünnet sonrasında görülür. Sünnet sonrası görülen ödem yani şişme zamanla kaybolacağından sorun teşkil etmez. Diğer bir istenmeyen durum ise sünnet derisinin daha sıklıkla az, daha nadiren fazla kesilmesiyle alakalıdır. Son olarak sünnetin en ciddi komplikasyonu penis başının kesilmesidir.

 

Sünnet sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Sünnet sonrası penise gerçekleştirilecek doğrudan darbelerden sakınılmalıdır. Deniz veya havuza girme, bisiklete binme gibi o bölgeyi ilgilendiren aktivitelerden 10 güne kadar uzak durulmalıdır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Ocak 2019 Cuma 21:15

  BİR UZMAN OLARAK BELİRTMEK İSTERİM Kİ 1 YAS ALTI YAPILAN SÜNNETLERDE % 20 ORANINDA KOZMETİK SORUNLAR YASANIYOR. ARASTIRMALAR SONRASI EN İDEAL YAŞIN 1-2 YA DA 6 YAŞ SONRASI OLDUĞU BELİRTİLİYOR.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön