Çocuğum yemek yemiyor

Ancak dikkat, çünkü bu durum bize ömür boyu kabusa dönüşen yemek saatleri olarak geri dönüyor.

 Yemiycem anneee!

Zaman zaman hangi anne yemek sırasındaki nazlanmalardan yorgun düşüp dizginleri çocuklara teslim etmiyor? Ancak dikkat, çünkü bu durum bize ömür boyu kabusa dönüşen yemek saatleri olarak geri dönüyor. "Yeter ki yesin” diye tabakla çocuğunun peşinden koşturan, yediği takdirde hediye alan, yalvaran, her türlü kaprise boyun eğen anne modeline çoğumuz aşinayız.

 

Uzman Psikolog İvet Albukrek’e göre, yemek yemeyi sorun haline getiren şey çoğu zaman biz annelerin bu konudaki aşırı duyarlılığı. Bunu bir sorun olarak sürekli gündemde tutmak, başkalarıyla bu konuyu çocuğun önünde tartışmak, zıtlaşmayı daha da arttırıyor. İş inada bindiğinde de kazanan daima çocuklar oluyor. Ayrıca evde lokma yemeyen bu yaramazlar başka ortamlarda afiyetle mercimek kaşıklarken görülebiliyor.

Peki, ne yapalım?


Altın kural şu: Yemek saatinin keyifli bir deneyim olması gerekiyor. Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayıp onu neşelendirirseniz, yemek sırasında da sabırlı olursanız çocuğunuzun yemekten daha fazla keyif almasını sağlayabilirsiniz. Zorla yemek yedirmek hem çocukla aile arasındaki iletişimi, hem de çocukla yemek arasındaki ilişkiyi bozuyor.

 

Yiyeceklerle oynamasına, ortalığı biraz kirletip dağıtmasına izin vermek çok etkili. Çünkü esas olan çocuğun yemekle bir bağ kurması. Mama sandalyesinin altına bir örtü sererek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu arada kendi kendini beslemek çocukların hem özgüvenini hem de motor becerilerini geliştiriyor.

 
Kendi kendine beslenen bebeklerle ilgili eğlenceli bir video için tıklayınız!

 

Porsiyonları makul tutun. Beslenme Uzmanı Ece Günay Akkuş; 1 yaşındaki bir çocuğun bir yetişkinin yiyebileceği 1 porsiyon yemeğin yarısının 1/3’ini, 3 yaşındaki bir çocuğun yarısını, 6 yaşındaki bir çocuğun ise 3/2’sini yiyebileceğini söylüyor.

 

Yemeyi reddediyorsa ona 2 alternatif sunun. Hala yemiyorsa, yarım saat sonra bir şey söylemeden tabağını önünden kaldırın. Çocuğunuza da tepki göstermeyin. Tekrar yemek isterse aynı yiyeceği önüne koyun, istemezse bir sonraki öğüne kadar başka bir şey vermeyin. Anahtar kelime: Tutarlılık.

 

2 yaşından sonra günde ½  litreden fazla süt içmesine izin vermeyin. Yemek yemese de istediği kadar süt içebileceğini bilen çocuklar, istemediklerini yememekte direnmeye devam eder.

 

Ayrıca;


 • Gün içinde abur cubur tüketmesine izin vermeyin.
 • Yemek saatlerini uykulu ve yorgun oldukları saatlere denk getirmeyin.
 • Çocuğunuzu aile sofrasına katın.
 • Doyduğunu anladığınız an yemesini durdurun.

 

Çıtırık ıspanak tarifi için tıklayınız!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön